Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2076 posts, 519918 views
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

La metrou bag mana in foc ca inca mai sunt, dar nu asa de vizibili ochiului calatorului...

In privinta plojnitelor, atrag atentia ca daca au intrat astea, s-ar putea sa le urmeze gandacii...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Florinds

De ce le zici plojnite, pentru ca plonjeaza? :))

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Cristy

Astazi RATB a publicat in SEAP anuntul pentru achizitia a 4 autobuze turistice etajate.
Valoarea totala a contractului este de 3,907,200 RON, deci la un calcul simplu tinand cont de cursul Euro la zi ar veni 220.000 Euro/bucata. Nu detin informatii cu privire la acest tip de autobuze insa mi se pare un pret mult prea mic pentru un astfel de vehicul, in conditiile in care un autobuz normal se incadreaza cam tot in acelasi palier de pret.
Citind superficial caietul de sarcini (care apropo, are 40 de pagini, si este datat 25.08.2016), am aflat ca autobuzele vor avea motor Euro 6 de minim 245 CP, camere de supraveghere interior-exterior (inclusiv camera pentru mersul inapoi), iluminare interioara LED, sistem audio-video de informare a pasagerilor cu un display LCD de minim 19 inch, afisaj frontal si lateral. Partea etajata va fi descoperita, precum autobuzele existente.
Termen limita depunere oferte: 17.10
Evaluarea ofertelor: 11.11

Alte anunturi de participare importante:

Piese pentru autobuze in valoare de 8,662,438.56 RON, adica 1.924.986 Euro.
Evaluarea ofertelor: 04.11

Piese de schimb pentru troleibuzele Irisbus Citelis: 1,509,262.68 RON (335.391 Euro)
Evaluarea ofertelor: 11.11

Piese de schimb pentru Tatre in valoare de 1,184,955.96 RON (263.323 Euro)
Evaluare oferte: 28.10

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

Ca tot veni vorba de piese, azi in 4495 am vazut un geam separator nou-nout la usa 3 (se vedea eticheta pe el), singurul care lipsea in respectivul autobuz. Am zis aceasta "mareata" informatie, pentru ca la Titan nu am vazut demult operatiuni de genul... Sa inteleg ca face parte din marea achizitie de piese? Situatia oricum e  :popa:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Cristy

Cu siguranta nu face parte din marea achizitie intrucat aceasta nu a fost atribuita inca. Cred ca e vorba de o licitatie din trecut sau o achiztie directa.
Sa speram totusi ca se vor atribui fara probleme toate aceste licitatii pentru piese de schimb, fara contestatii si alte complicatii.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Robert24

Piese pentru Citaro sunt venite la garaje. Doar ca e un ordin care prevede schimbarea prioritara la E4.
La E3 se schimba doar daca totalul defectiunilor de pe un autobuz nu e prea mare si doar daca are sub 10 ani...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures barbuandrei

La Titan este un nou sef de garaj , fost sef de atelier in alta parte  :D

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

Daca mai scoate de pe butuci niste autobuze ar fi minunat. Abia am început şcoala şi deja sunt sătul de peisajul de mai jos...



2016-09-15_09-46-19 by Cristi M, on Flickr

Aşa arată staţia Policlinca Titan dimineaţa, în aşteptarea unui 101/102/311....

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Cristy

Sursa: Digi 24
România furată | RATB merge cu frâna de mână trasă

Un reportaj realizat de cei de la Digi 24 in care se vorbeste despre problemele obisnuite, cum ar fi subventia, situatia parcului, transformarea in societate comerciala. Printre personaje se numara doi directori de sindicat care isi dau cu parerea ca astepti prea mult in statie (dar blocheaza achizitia articulatelor). La un moment dat reporterul pomeneste de existenta a nu mai putin de 9 (NOUA) sindicate in RATB ! Este impresionant daca acest lucru e adevarat.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures florin

Cel mai important e al lui Rădoi, membru PSD. Cu asta am spus tot. Restul fac figurație.

 



Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures florin

Acum și la RATB. De ce credeți că RATB-ul e în pragul falimentului, șoferii conduc mașini nesigure și sindicatele tac mâlc? Citiți articolul ăla bine, e destul de clar.

a anunţat, marţi, Ion Rădoi, preşedintele Unitatea – Sindicatul Liber Metrou (USLM). El a precizat că în luna august a luat fiinţă Federaţia Sindicatelor din Transporturi, Servicii Publice şi Transloc „ATU România”, creată prin fuziunea celor mai puternice două sindicate de la metrou şi Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB). Rădoi, care a devenind şi preşedintele acesteia, respinge introducerea managementului privat la metrou, arătând că oamenii trebuie preluaţi de municipalitate cu tot cu contract colectiv de muncă deja negociat.

„În urma fuziunii celor două sindicate a luat naştere Federaţia Sindicatelor din Transporturi, Servicii Publice şi Transloc „ATU România”, care reprezintă un număr total de 50.000 de salariaţi. Prin protocolul încheiat în momentul fuziunii, am decis că în anumite situaţii de conflict se poate apela şi la greva de solidaritate, ceea ce înseamnă că dacă salariaţii de la metrou se vor afla în grevă generală, ei vor putea fi susţinuţi, timp de doar o zi, şi de colegii lor de la RATB”, a precizat Ion Rădoi.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures ByOnu

...dacă salariaţii de la metrou se vor afla în grevă generală, ei vor putea fi susţinuţi ... de colegii lor de la RATB


:geek:  :|  Oooook.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alchimistul

Cu tot respectul pentru munca celor care duc greul la RATB si la metrou, nu pot fi totusi de acord ca "toti sa fim egali, dar unii din noi sa fie mai egali decat ceilalti". Sindicatul asta incepe sa semene pana la un punct cu imunitatea parlamentara, cu diferenta ca aici e vorba nu de umbrela pentru infractiuni, ci pentru ineficienta. Pe cand infiintam si noi un sindicat pentru drepturile calatorilor ? :popa:

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use