Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2092 posts, 513152 views
 
Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 150
 
 

📖 Pagination options
  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Acea ,,dispecera" cred ca nu stie sa se comporte nici la taraba din piata...clar are probleme si cu nervii. Nu inteleg de ce sunt platiti asemenea oameni din banii nostrii. Mai mult de 8-9 clase nu cred ca are si alea facute cine stie in ce conditii. Chiar nu ma asteptam sa imi vorbeasca cineva platit din banii mei in halul acela si nici sa imi ofere vreo informatie. Ma intreba pe mine la ce ora avea plecare...nici nu o duce capul sa se uite in program.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

Exact ce ti-au spus si ceilalti colegi, fa reclamatie si gata, exact cum faci si la lampile stradale defecte. Ce faci acum in acest topic e exact ce fac extrem de multi pe retelele sociale, adica miorlait, plans de mila etc. Ia atitudine, intreaba riveranii si calatorii liniei daca considera oportuna suplimentarea liniei. Daca aveti majoritate pro si vedeti ca linia asta e singura voastra salvare, va uniti, faceti reclamatii si va rezolvati problema. Noi cel putin aici nu avem treaba cu linia, iar daca am avea de mers prin zona, ne-am orienta spre alte alternative cu siguranta. Asta ca sa intelegi de ce nu gasesti ajutor aici.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures anndrei

Daca postez ceva aici nu inseamna ca cer ajutor. Daca membrul X spune ca s-a defectat autobuzul Y, inseamna ca cere ajutor sa fie reparat?
Da, de acord ca v-ati orienta spre alte linii ca nu circulati zilnic. Dar daca ati merge zilnic dus intors la servici, scoala, doctor etc, 3 Km pe jos prin viscol/ger nu ar mai fi atat de simplu.  :no:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures ets2oltromania

E posibil ca STB sa creeze un abonament pe un an, cum este la metrou?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Utilizator anonim

Da, este discutia de ceva timp in ADTPBI, sa fie undeva la 1200-1400 RON.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures WT_fan06

Cum să fie 1400? 12 abonamente urbane generale pe o lună fac 600, un abonament pe un an ca să fie atractiv ar trebui să fie undeva sub 550 de lei, pe lângă asigurări că în cazul în care e pierdut poate fi uşor redobândit.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures dany

E posibil sa fie cum spune Marian, sa nu uitam ca o calatorie o sa fie 2,5 RON si dupa sine o sa atraga si marirea pretului la abonament

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures reiny2000

La prețul actual la 1400 ar trebui să includă și liniile preorășenești (12 luni de abonament costă acum 1500). Altfel dacă e doar urban e degeaba.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Utilizator anonim

Metrou+urbane la 1200 RON pe an e ok. Daca include si regionale e si mai bine. Problema este nu ca nu este atractiv, dar daca noi pe aici consideram ok suma data odata, pentru o parte importanta a calatorilor, suma aia reprezinta chiar venitul pe o luna...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures essco

Metrou+urbane la 1200 RON nu e ok deloc! Este hotie, exact pretul cumulat al celor doua separate. Este o afacere din care castiga doar o parte: companiile.  Mai, mai, mai... ! Adica eu, calatorul, imprumut companiile cu dobanda 0. Nu mai pun la socoteala ca o luna din anul ala sunt in concediu.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Florinds

Daca nu e un discount sa il simti, nu vad de ce sa le dai banii inainte cu un an.
De ce sa fie 2.5 lei o calatorie? Daca ai de schimbat 25 cu 1 sau 11 pentru ca 35 vine la jumatate de ora e ok sa dai 5 lei pentru o singura calatorie in conditiile de acum, fara aer conditionat si in conservele astea? Si atatea alte exemple in care esti chiar obligat sa schimbi, pentru ca nu exista alternativa.
O sa avem si mai multe masini in trafic.
Daca vrei sa incurajezi transportul in comun, reduci pretul, nu il maresti. 5 lei e aproape cat un litru de carburant, nu poti sa ceri atat pentru o calatorie urbana in Romania, sa fim seriosi. Si zic in medie 5 lei... Cateodata ai de schimbat metrou si vreo doua mijloace RATB.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Valentin

Si cu cat vrei sa-l ieftinesti? la 0,5 bani calatoria? Sa nu exageram, daca ai de schimbat doua,trei mijloace iti iei abonament pe 2,3 linii (pe traseul comun poti sa iei si 25 si 11 si 8 si 10 si ce vrei tu). Am mai discutat odata, daca tu folosesti STB in fiecare zi (majoritatea face asta) e absurd si cretin sa nu iti iei abonament si sa bagi bani in portofelul electronic. Putini sunt cei care il folosesc mai rar si acolo intr-adevar se simte diferenta, dar altfel? Conteaza cei 5-10% fata de ceilalti? Nu cred, dar aici vorbim de PREZENT, daca ar fi sa vorbim de un sistem in care ai putea sa transbordezi gratis sau alte idei asemanatoare, ar putea fi mai bine.

Daca tot zici ca vrei sa incurajezi lumea, de ce nu scazi si pretul de la metrou? Are cineva date cu cat a crescut/scazut nr. de calatori in toata reteaua dupa scumpirea de la 2,5 la 5 lei? (2 calatorii) sunt curios, macar sa ne bazam pe niste date concrete. Asa ma trezesc si eu si zic "gratis la toti", ca doar asa ii incurajezi, nu?

Vorbesti despre conditii neprielnice, okay, ele exista, nu neg, dar cum pot unii sa foloseasca STB-ul si alti nu? Iti zic eu, unii sunt obisnuiti la confort in masina, la caldura, singuri (ca asa se practica la noi adesea), etc. Un om pe care il bagi prima data in masina si nu in STB niciodata n-o sa se intoarca la transportul public, sau cel putin in majoritatea cazurilor. Pe langa asta, okay, tramvaiele ca tramvaiele, dar pe linia 137 , 336, etc. ce problema ai? Hai sa introducem un tarif in functie de starea vehiculului, ce zici? Sa dai 5 lei pe un Otokar si 1 leu pe Tatra (exemplu pur aleatoriu).
Vorbim de conditii, dar chiar si cu acestea, e mult prea ieftina calatoria.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures dany

In momentul in care o calatorie o sa coste 2,5 RON, aceasta calatorie o sa vina insotita de o valabilitate de o ora sau o ora si jumatate si dupa cum bine stim acest sistem de taxare ar fi trebuit introdus de minim jumatate de an. O data cu cresterea pretului calatoriei o sa vina si cresterea preturilor abonamentelor, ceea ce este de la sine inteles. In Bucuresti pretul unei calatorii este neschimbat de minim 15 ani, daca nu ma insel, iar de atunci pretul carburantului este dublu, alimentele la fel...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures CiprianTRB

Din câte știu, ADTPBI a spus ca abonamentul anual va fi valabil pe toată regiunea București-Ilfov.... Un abonament lunar pe toata regiunea București-Ilfov costa 125 lei...
125x12= 1500 lei... Deci 1200 cu Metroul inclus e un preț foarte bun!  :yes:

 


Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 150
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use