Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2080 posts, 527931 views
 
Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alchimistul

Vagonul liniei 11 cu care am ajuns la Sudului dinspre Rahova a stationat la semafor fara sa deschida usile, desi era un 1 in spate. Pe statie erau scrise si 1 si 11. A deschis doar la statia de dupa semafor, comuna cu 34. A mai trecut înca un 1 cat l-am asteptat pe 34. Ambele vagoane ale lui 1 au deschis usile in statia buclucasa.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Costin

Un 34 nu a oprit in prima statie de la podul Mihai Bravu (cea dinainte de Dambovita, spre Vitan)... E prima zi, or sa se obisnuiasca :)

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alchimistul

Da, dar lumea insista ca e trecut 11 pe statie (era Tatra si avea usa cabinei deschisa) si omul parca si-a pus ambitia cu calatorii. A stat cam 1 minut la semafor. Am pierdut tramvaiul 1 din cauza lui. Dupa aceea mi-am spus ca sigur vine si un 34 repede, nu mai traversez inapoi. Si a mai trecut un 1!

Mi s-a parut ca nu mai exista statie la Costache Stamate. Ori n-a fost nici inainte?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

Apropo, legaturile in anumite mijloace au fost actualizate. Spre exemplu, in 311, la statiile Ion Tuculescu sau Mihai Bravu, nu mai afiseaja si linia 92... asta dupa niste ani buni in care a tot figurat.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures georgica2704

alch3mist wrote:
Mi s-a parut ca nu mai exista statie la Costache Stamate. Ori n-a fost nici inainte?


Nu mai e. Urmatoarea statie e sub podul Mihai Bravu.
Ca o concluzie dupa prima zi cu tramvaie la Sudului: Tatre solo pe 11 nu a fost cea mai inspirata decizie. Desi a fost duminica erau destul de aglomerate. Nu vor face fata. Linia 34 intervale undeva 10-15 min.  si vine ,, insotit,, de un 1 dupa sau inaintea lui. LF -uri doar pe 1. Confuzie mare la Sura Mare, linia 1 sens Vacaresti-Basarab , asta pentru ca statia Cimitirul Serban Voda este a doua statie mergand inainte spre Sudului, dar si ultima intrand spre Sura Mare. Linia 19 , in 10 min de asteptat pe Sincai nu a trecut nici un tramvai nici spre Progresu, nici spre Titan . Sa vedem de maine cum se vor descurca. Seara buna.  ;)

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alchimistul

Pe refugiul de la Sura Mare (Oltenitei, sens Sudului) sunt 2 placute de statie pentru a evita confuzia. Mai in spate este placuta de coborare, mai in fata cea de urcare. Cu putina atentie, e usor de dat seama care tramvai pleaca catre Sudului si care intra pe linia de stationare.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures nathalael

Nu e chiar greu sa-ti dai seama daca intra in terminal sau merge pe Oltenitei. Te uiti de unde vine: Vireaza de pe Giurgiului-e bun, vine dinspre Viilor- intra in terminal. Sau, te uiti la calatori: coboara toti- terminal, nu coboara nimeni(sau 1-2 care au urcat gresit)- Oltenitei. Sau, cel mai simplu, te urci in primul care vine si daca nu te da vatmanul jos, e bun.  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures 19jimmy84

Acum că tot s-a reluat circulația tramvaielor la Piața Sudului, când dau drumul la troleul 76?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Costin

Dupa ce monteaza reteaua de contact, ceea ce se va intampla dupa ce se hotarasc CUM sa o monteze...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

M-am uitat ieri sub pasaj si am vazut niste elemente racordate in preajma firului pentru fiecare element de retea. Estimez ca sunt sanse sa avem capat de troleibuze la MIhai Bravu. Dar ... decat sa lansez zvonuri pe care cred ca le-ati auzit si voi si v-ati saturat de ele ... prefer sa vedem ce decid cei de pe Dinicu Golescu ...

 



Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Puss in Boots

Victor se refera la pasajul suprateran Mihai Bravu, sub care circula tramvaiul, masini, autobuze....si poate troleul. Adica primul rond de sub pod, unde e capatul lui 133 de ex. Sub toate astea, straturi de asfalt si de pamant o circula si metroul, nu-i stiu traseul de la Timpuri Noi la Mihai Bravu (statia de metrou adica) dar ceva imi zice ca nu trece fix pe acolo ci mai incolo la Dambovita. Ma corectati daca gresesc.

Ar fi o idee buna, practic cea mai buna pentru capatul troleelor in zona tinand cont de noile realitati de la Sudului. Traseul s-ar prelungi dar nu considerabil. Ar fi de la piata doar vreo 3 statii pana acolo + capatul. Sa speram intr-o gandire buna a celor de la RATB.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures drbm

Scuze, dar mesajul e vag. Mulțumesc pentru traducere, eu am înțeles că vorbeam despre traseul troleibuzului la piața Sudului.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Victor92

@Puss in Boots

Separat, nu am precizat ca era vorba despre Pasajul Mihai Bravu, dar era clar avand in vedere ca s-a tot discutat ca nu va mai fi troleibuz la Sudului ...
Traseu Metrou Mihai Bravu.jpg (105.38 KB; downloaded 1871 times)

 


Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use