Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2076 posts, 520213 views
 
Go to page:  1  ... 88 89 90 91 92 93 94  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alexxd_31

Andrei11 are perfecta dreptate. Aplicatia este foarte utila. Pacat ca in cazul metroului timpul este estimat din planificare.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures essco

Andrei, de luni am inceput sa-l folosesc zilnic cu abonament. Urc la spital si cobor la Iancului, asa ca 104 nu ma ajuta.
In ceea ce priveste aplicatia, in acest caz special nu prea imi foloseste. Ma urc la a doua statie de la inceputul liniei; capatul se vede cu ochiul liber, nu trebuia aplicatie ca sa vad ca nu era niciun tramvai la plecare.
Acum sunt la Iancului, tocmai a plecat unu la 20:25, nu l-am prins. Hai, sa vad cand vine urmatorul.
LE: la 20:37 a venit.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Cristi N

Situatia asta cand avem de luat vehiculul aproape de capatul liniei este cam problematica pentru aplicatie. Eu unul estimez timpul de asteptare pe baza pozitiei primului tramvai de pe sensul opus.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Exact ! 55 vine cam la 12 - 13 minute, stau în Piața Iancului și cam acesta e intervalul dintre tramvaie.
essco wrote:
In ceea ce priveste aplicatia, in acest caz special nu prea imi foloseste. Ma urc la a doua statie de la inceputul liniei; capatul se vede cu ochiul liber, nu trebuia aplicatie ca sa vad ca nu era niciun tramvai la plecare.

Așa cum a sesizat și Cristi, știi unde e tramvaiul de pe sens opus !

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures mirceade

Am mers o dată pe acest traseu cu unul dintre 55 care avea boghiuri recondiționate sau ceva de genul și aproape am întrezărit ce s-ar fi putut dacă aveam tramvaie și nu trăncăniciuri pe șină: 7 minute 5 stații până la Iancului.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Andrei98

După ce că fiecare face ce îl taie capul după bunul plac, o mai face și agramat.
Sursa: Pagina de Facebook "CatastroFirea"
FB_IMG_1584691746682.jpg (79.92 KB; downloaded 3956 times)

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

1) Poza nu e de la un V3A ?
2) Eu nu văd ce scrie ( rândul 2 nu se vede ), ceva de genul TEMPORAR (L) ?
3) V3A - ul are cabină izolată, la ce-i trebuie o zonă interzisă ?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Andrei98

Da este dintr-un V3A, a scris "temporal" și chiar nu înțeleg rostul ținând cont de cabina, am văzut o poza și dintr-un Citaro.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures TibiV

Scrie TEMPORAL...

Adică scurgerea timpului este oprită...
Ca Făt Frumos.  Te urci în tramvai când ai 25 de ani, te duci în zona aia, te plimbi cu tramvaiul 50 de ani,  și când cobori ai tot 25 de ani...
:lol:

Semantic așa reiese...
Einstein a spus că se poate - dacă tramvaiul ăla circulă cu vreo 299.000 km/secundă...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures subway guru

Avand in vedere restrictiile de circulatie intre orele 22:00-06:00 nu este cazul ca STB si Metrorex sa scoata parcul circulant doar in intervalul 06:00-22:00???

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Nu. Eventual și mai redus ca în timpul zilei care oricum va fi redus față de zilele normale.
Sunt permise deplasări și noaptea, dar având asupra ta DECLARAȚIA completată. Vor fi persoane care vor circula noaptea. Trebuie să le asiguri ( cel puțin teoretic ) posibilitatea să se deplaseze cu  STB - ul. Metroul da, poate fi oprit după ora 22,00, nu există trasee exclusiv servite de metrou fără STB. Metroul poate fi oprit și înainte de ora 22,00, nicio pagubă.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alexandru_gr

Fiecare face ce vrea în tramvaiul lui...
Vatmanul de pe 125 mi-a refuzat accesul la coborâre pe la ușa nr. 1 pe motiv că trebuie să păstrez distanța și că dacă nu îmi convine îl doare in cot de părerea mea.
Mi se pare inadmisibil că fiecare să își facă propria lege având în vedere că între el și restul călătorilor există un perete despărțitor .
IMG_20200402_065320.jpg (1.92 MB; downloaded 3433 times)

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Te întreb ca și simplu user, eu din poza aceea ce să  înțeleg ? Nu se vede nici vatmanul și nici că ar fi vorba de tramvaiul 125. :bere:
În halul în care e bombardat pe toate canalele omul o fi stresat cu  adevărat de Cora.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures alexandru_gr

Da așa este
Din poza de mai sus se vede doar punga de plastic cu care a blocat accesul către ușă.
Mai am o poza cu tramvaiul in cauză făcută "pe fuga" din spate deoarece în momentul în care am coborât vatmanul a închis ușile și a plecat rapid.

 


Go to page:  1  ... 88 89 90 91 92 93 94  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use