Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2078 posts, 524986 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures ByOnu

Eu pledez pentru un URAC mutat din centrul orasului, asemenea depoului Victoria. Pastrat ce este de patrimoniu din ele, iar restul ... regenerare urbana! Sunt doar niste hectare de praf in zone destul de centrale.

 



  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures GPS

Tare îmi este ca pana va ajunge URAC privat sau desființat va fi tot de patrimoniu, inclusiv tramvaiele din el.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Daca nu exista nici un plan pentru URAC atunci pledarea pentru un plan pentru URAC este echivalenta cu pledarea pentru irosirea banului public fara nici un fel de orizont de incetare a acestei irosiri, ceea ce este lipsa de respect pentru contribuabili.
Lucrul pentru care trebuie pledat este oprirea irosirii banului public, ca altfel orice depou / uzina / dugheana o sa aiba oameni care pledeaza pentru pastrarea ei pana la gasirea unui plan, adica ar fi absolut corect sa nu se faca absolut nimic si sa se mearga cu irosirea mai departe ca mereu o sa se gaseasca motive pentru a nu se opriri irosirea.

Evident ca daca cineva ar cumpara URAC ar vinde terenul acela pe o gramada de bani si si-ar face o frumusete de hala vizavi de Giurgiului(oare cate tramvaie se pot cumpara cu banii de pe terenul acela...).

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Puss in Boots

Cate tramvaie s-ar cumpara? Niciunul, pt ca va fi vandut baietilor destepti ca mai orice lucru valoros in tara asta, adica pe putini bani. Si daca s-ar scoate mai multi, nu se va cumpara nimic. Ah, matematic putem sa ne inchipuim ca daca s-ar lua 20mil eur/2 mil tramvai = 10 tramvaie plus minus. Daca impartim la 3 mil eur/tramvai, vreo 7. Si tot asa ne putem juca.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Nu se poate vinde la nici un baiat smecher, se face media preturilor zonei pe ultimii 2 ani si gata, evaluare corecta.

Si daca chiar nu se poate evita o teapa ce, vrei sa spui ca irosirea banului public nu este tot un fel de teapa, ci este asa, o chestie anormala dar suportabila, ca ne-am obisnuit cu ea.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures GPS

Mda, nu ne-am obișnuit.... de aia ajungem unde ajungem, mentalitatea  :twisted:  :evil:  :twisted:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Nicu24

Atata timp cat mafia din RATB nu o sa fie destructurata de la un capăt la celălalt in  aceasta   institutie nu o sa fie nimic normal pe toate palierele .
Tramvaie noi? asta e un vis ,nu o sa vedem nici de alea SH atata timp cat grupurile de interese fac legea acolo iar cei cu putere de decizie pusi politic isi fac meandrele  fara sa-i deranjeze nimeni .
Se înșeală cineva daca mai crede că aceasta institutie este transparenta avand in vedere coruptia care domneste acolo de zeci de ani ,numai dacă ne amintim de cate ori a fost demis CA pentru gravele abateri sau savarsiri de infracțiuni cu iz penal .
Nu ma mai surprinde nimic nici in ceea ce priveste volumul mult prea mare de angajati cca.10 000 de oameni..aveam mare incredere in Gabriela Firea cand a preluat Primaria municipiului Bucuresti si chiar aveam sperante ca v-a face curătenie in aceasta institutie iar lucrurile vor intra pe un fagas normal inclusiv transformarea in societate comercială...si acest lucru este incert ,probabil cineva de pe acolo trage sforile ca acest lucru sa nu ne întâmple din moment ce nu se mai aude nimic concret.
RATB decât sa facă faca un tramvai pe an LF care mai mult sta stricat in Dep .Dudesti ,mai bine ar pune mana si umărul la resetarea transportului in comun si repararea tuturor tramvaielor si autobuzelor stricate ca si asa multe linii sunt fantomă si nu isi justifica existenta.
Cat despre URAC este o paguba care mănâncă banul public, cu tehnologia din anii 70 cu siguranta ca trebuie eficientizata la standarde europene dar cine sa se ocupe de asta ? ca si asa RK se face în bătaie de joc iar tramvaiele Tatra iau foc in mers...
Atâta timp cât RATB nu se transforma in societate comercială si sa acceseze fonduri UE nu o sa vedem nimic concret legat de transportul in comun .

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Ciudat sa te astepti la demiterea bugetarilor de la o administratie sociala.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Nicu24

shoppy- eu nu am spus nimic de demiteri ,am spus doar ca este un volum foarte mare de angajati iar toti banii se duc pe salarii si pe subvenții...ce sa mai ramana pentru autobuze si tramvaie ? Dar aici e vina absoluta a primăriei si cu asta am spus tot .
Si in anii 90 era mafie dar nu ca acum ...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Cristy

Efectuand o vizita pe SEAP, am descoperit ca RATB va cumpara 5 automate de emitere-reincarcare a cardurilor de calatorie RATB-Metrorex.
Valoarea totala a achizitiei este de 1,297,860 RON, deci pretul unitar maxim va fi de ~56.000 Euro. Automatele trebuie sa accepte plata cu bancnote, monede si carduri bancare. De asemenea, trebuie sa dea si rest. Alte caracteristici: touchscreen capacitiv de 15 inch, vopsirea exterioara trebuie sa cuprinda si informatiile de utilizare, nu se accepta variante cu autocolante. Furnizorul va trebui sa prezinte 5 scheme de vopsire din care se va alege una.
Aut1.PNG (98.43 KB; downloaded 2303 times)

Aut2.PNG (26.71 KB; downloaded 2309 times)


Si pentru ca suntem tot la capitolul automate, pe ordinea de zi sedintei CGMB de saptamana viitoare se afla proiectul privind aprobarea de principiu a realizarii unui sistem integrat de e-ticketing. RATB a trimis catre PMB o adresa prin care precizeaza ca ar fi necesare 500 de automate.

http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB...170830.pdf

Mergem mai departe pe ordinea de zi si ajungem la proiectul de rectificare bugetara, unde la capitolul transport in comun exista o suplimentare de 13.276.000 RON, care cica vor fi investiti in dotarea tramvaielor si troleibuzelor cu aer conditionat astfel:

tr1.PNG (69.81 KB; downloaded 2304 times)

tr2.PNG (70.44 KB; downloaded 2302 times)


Un alt proiect din sedinta este: "Proiect de hotărâre privind aprobarea predării în administrare către Regia Autonomă de Transport București a liniilor de tramvai, aparate de cale, rețele de contact, peroane stații de tramvai, substații electrice, telemecanică energetică și cabine cap linie ce parte din obiectivele de investiții „Modernizare străzi și linii de tramvai: Calea Moșilor, Calea Colentina, Șos. Ștefan cel Mare, Bdul 1 Decembrie 1918, Șos. Olteniței, Str. Tunari, Terminal Sf. Vineri și Bdul Iancu de Hunedoara”

Sincer sa fiu, nu prea am inteles ce vor sa faca prin aceasta hotarare. Sa se ocupe RATB de intretinere de acum incolo ?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures GPS

BUCURE LF, V3A M, ce vor ei sa zică pe acolo nu înțeleg.... Poate ne spune cineva mai exact care tramvaie sunt.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures punmeister

Se refera la Bucur LF-CH (#401-#405) cat si la V3A-urile modernizate de FAUR si EP Craiova.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures ByOnu

Nu prea ies numerele: doar 8 x 2S (au uitat de prima serie de 6 bucati), doar 3 x CA-PPC (probabil doar cele din Colentina; de cele doua din Alexandria au uitat) si zero Bucur. :roll:

Deci la V3A-M sunt trecute 186 buc + 3 buc. Imposibil sa fie vorba doar despre cele 52 x FAUR + 12 x EP.

Cred ca la V3A-M se vor considera exclusiv cele apte de traseu astazi, indiferent ca sunt URAC, FAUR, PPC, Holec/INDA (vezi sa nu), CA (205) sau varianta metrou-usor. Pur si simplu, ce circula primeste AC. Altfel, matematic, nu ies numerele.

 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421688 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use