Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2080 posts, 526609 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures BodoMinea

Schimbând puțin subiectul, la STB măcar se face o modestă încercare de respectare a orarelor de circulație?

Astăzi aveam nevoie să ajung din Piața Presei la o stație unde să îmi fac abonament de metrou, de STB și să și mănânc. De obicei aș fi luat autobuzul dinspre parc spre Aviatorilor și apoi cu metroul spre Unirii. Azi am ales să iau 105-ul până la Gara de Nord. Acestea fiind spuse, la 16:18 m-am așezat în stația „Universitatea Romano-Americana” și am așteptat. Conform orarelor de pe site-ul STB, din capăt (o stație mai înapoi) ar fi trebuit să plece curse la 16:20 și 16:34, iar în stația mea să treacă peste câteva minute, la 16:24 și 16:38.

Totuși, am așteptat 30 de minute până a trecut primul autobuz, la 16:48...
Cum se întâmplă chestiile acestea? Sunt trecute în orar curse pentru care nu există autobuze disponibile? Stau degeaba șoferii la capete?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures barbuandrei

NU! Cursele de pe site sunt corecte, cu exceptia modificărilor de ultim moment, ceea ce nu este cazul aici. Nici soferii nu stau la capat. Singura explicatie, de altfel si cea reala, este accea ca in ultimele zile traficul din Bucuresti a devenit unul foarte aglomerat, mai aglomerat decat in alte perioade, de aici rezultand si intarzierile foarte mari sau cursele pierdute. In cazul liniilor 69, 86, 90, 102, 104, 105, 178, 335 si mai sunt alte cateva exemple, nu se poate pierde cursa si atunci soferii intra intarziati in garaj sau alearga pentru a recupera, stand la capat foarte putin. In cazul liniilor precum 62, 91, 106, 116, 122, 168, 173, 202, 222 etc., soferii mai pierd din cand in cand timpul pe la capat, mai franeaza la semafor chiar daca e verde sau nu se grăbește, pentru a putea pierde cursa.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures dany

In toate liniile se pierd curse intentionat, soferii se vorbesc la capete si va spun sigur asta

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures barbuandrei

In linia 69 nu ai cum sa pierzi cursa. Pentru a pierde semi-cursa, pentru cei care nu stiu, am sa explic: Pentru a pierde cursă, cum este denumita de soferi, trebuie sa ai intarziere la capatul de linie echivalenta cu timpul unei semi-curse. De exemplu, daca la Valea Argesului ai plecare la 18:00, iar tu ajungi la ora 19:00, adica aproape de ora de la Baicului, nu mai pleci in cursa si te retragi, daca era ultima cursa. Dupa cum spuneam, pe liniile cu foarte multe minute pe semi-cursa, cum ar fi liniile 69,105,335 etc. , este aproape imposibil sa pierzi cursa. Cand ai 20 de minute pe semi-cursa, cazul lui 222 si petreci 2 ore pe semi-cursa, poti pierde si 2-3 curse.
Nu contest ca in anumite linii se pierd curse cu intentie, si exemple sunt multe.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures aztec

Poate la trolee e mai greu, pt ca de obicei pleaca in ordina sosirii la capete
La autobuze e...obisnuinta.
Timpi de parcurgere a semicursei este lax...si graficul este estimativ.
Plus ca se grupeaza la plecari mai multe linii simultan si apoi urmeaza o mare pauza pt calator in statie.
Tipic pt linia 69-90-168-268-368-668.
Nu de putine ori , fiind in 368 m-a depasit urmatorul, si asta pana la Favorit....

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures barbuandrei

Nici la troleibuze nu este greu. Se pot da stangile la o parte si trece urmatorul. Ceea ce spui tu cu linia 368 am intampinat si eu.  :cry:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

barbuandrei wrote:
... stangile...

:lol:  :lol:  :lol:
Refolmulezi sau ștergem ?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures PaulIP

Sa vezi distractie cand vine "trenuletul" de 69+90+93 la interval de 1 minut (uneori chiar 2 de 69) inspre centru, iar pe sens invers e pauza totala 25 de minute. In timpul saptamanii, la ora apropiata de varf.  :twisted:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures barbuandrei

andrei11 wrote:
barbuandrei wrote:
... stangile...

:lol:  :lol:  :lol:
Refolmulezi sau ștergem ?

Nu am ce reformula. Am folosit un termen ce soferii de pe troleibuz il cunosc. Acele "bețe", ca sa le numim altfel, sunt denumite ca ștangă.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures shoppy

Am mai auzit termenul, cred ca este din lacatusarie.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures georgica2704

barbuandrei wrote:
Nici la troleibuze nu este greu. Se pot da stangile la o parte si trece urmatorul. Ceea ce spui tu cu linia 368 am intampinat si eu.  :cry:

Procedeul este des întâlnit la Baicului ,unde 69 are prioritate fata de 85. De asemenea, mi se pare ca si la Valea Argeșului ,unde soferii de pe 69 îi mai lasă pe cei de pe 90 să îi depășească.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

# barbuandrei dacă crezi că poți denumi captatoarele ( troleele ) ștangă că așa sunt ele cunoscute ca și jargon, drept să-ți spun este prima dată în cadrul forumului când dau de o asemenea denumire.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures misterr

E o confuzie, ștanga e bara metalică folosită la remorcarea vehiculelor.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Oare de ce se numește troleibuz ? Nu că e un autobuz cu trolee ? Că doar nu e un autobuz  cu ștăngi !  :lol:
S-ar fi numit ștăngibuz !

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use