Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Jurnal de iarnă

459 posts, 129839 views
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Rathgeber2523

Bătaia de joc a firmelor de deszăpezire aflate în subordinea Primăriei. Tramvaiul pe unde trece Doamna Firea?
414 - Bucur Obor.jpg (331.2 KB; downloaded 3242 times)

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) georgica2704

Ca o sinteză după cele două reprize de ninsoare din București  cel mai lovit de soarta a fost transportul electrice în special troleibuzele. Nepăsarea șoferilor si proasta legislația permit în continuare ca o linie destul de grea gen 66 sa fie zilnic blocata in Colentina. Lider la blocării din vina bizonilor sunt liniile 79,86 cu blocaje zilnice pe Bd. Dacia, apoi liniile 61,62 între Lujerului si Autogara Militari si 66. La tramvai cele mai blocate indiferent de anotimp liniile 24,44 apoi 46 pe dr Felix si linia 5 în  special pe strada Tunari. PS. Linia 5 este blocată în acest moment pe Alecu Russo /Dacia sens Sf. Gheorghe. :popa:

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Victor92

Cu totii stim zilele acestea cat de greu s-a circulat prin Bucuresti si ...se va circula zilele urmatoare. Ca-n oricare zi, fiecare secunda, fiecare semafor  pierdut inseamna un moment neplacut in drumul catre munca, iar in loc sa fie o mobilizare mai ampla in aceasta perioada, unii dintre noi isi baga picioarele la propriu si uita ca sunt si altii in strada care stau in frig si asteapta un mijloc de transport...
Pe scurt: de dimineata, din Drumul Taberei (ora 7:10), am luat autubuzul cu numarul de parc 4485 de pe linia 168 (turul 8), iar aproape de statia Razoare, soferul a inceput o discutie la telefon cu un coleg de-al lui care, din dialogul acestora, rezulta ca era turul 6(al-II-lea autobuz din fata lui). Bun. Nu sunt impotriva comunicarii la celular cu castile utilizate, dar unii soferi uita ca acel geam despartitor nu este si fonic si indiferent de ceea ce discuta intre ei...calatorii aud. Nu am sa scriu mai multe, dar cert e ca cei 2 se indemnau intre ei, telefonic, sa mearga mai incet inca de la cursa respectiva pentru a pierde minute...respectiv o cursa spre ora schimbului ... a fost un dialog de genu: "Prietenas, las-o mai moale inca de pe acum...iar daca ajungi la capat intarziat, stai minutele care iti sunt scrise pe program,nu? Doar trebuie sa te respecti, nu?"...sau "Ba, nebunele, era sa raman blocat in Brincusi sprintre stradute. Daca se intampla si cursa urmatoare la fel, raman acolo...ma doare'n basca".
A si ...sa nu mai zic punga de injuraturi pe care a imprastiat-o de la Razoare pana la Pod Eroilor...unde am coborat. Las poza aceasta. Poate stimabilul citeste (macar printre randuri) ceea ce am scris. Mi-as dori, intr-o zi, sa stea si el in statie in frig si sa nu-i vina autobuzu'...doar un coleg de-al lui a ramas blocat in zapada si nu poate da cu spatele 5 metri ...
4485 - 168 - 13.01.2017.JPG (244.85 KB; downloaded 3127 times)

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) barbuandrei

@Victor92 Majoritatea soferilor din RATB pierdem cursele cand situatie e destul de urata , deoarece nu esti platit in plus daca alergi ca un disperat . Iar daca lovesti masina si e vina ta .... esti bun de plata.

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) adila

Asa arata dezapezirea promisa si "simulata" asta-vara de Primarul nostru. Primele doua poze sunt in fata Judecatoriei Sector 6, iar a treia in fata mastodontului care trebuia sa fie noua Casa Radio. Astazi, desi era vreme buna pentru dezapezire nu am vazut utilaje la lucru. Am mers pe jos de la Casa Radio pana la Metrou Eroilor si va pot spune ca trecerile de pietoni nu au fost dezapezite corespunzator. Se merge prin zapada, balti si zloata. Probabil cam tot Bucurestiul este in aceeasi situatie sau chiar mai rau.









 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Victor92

@barbuandrei: In situatia prezentara de catre bine, s-a pus la cale un plan comun de a pierde curse...si nu a se intampla din cauza traficului...

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) barbuandrei

Victor92 wrote:
@barbuandrei: In situatia prezentara de catre bine, s-a pus la cale un plan comun de a pierde curse...si nu a se intampla din cauza traficului...

De acord , iar acest obicei se intampla cel mai mult la liniile fara controlori la capete (destule exemple) , soferii raportand numarul normal de curse , chiar daca nu le-au realizat pe toate.

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) TibiV

Ieri, 14 ianuarie, pe Brancoveanu dinspre Nitu Vasile spre Luica...


















 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Costin

In sectorul 4 de cateva zile se aduna mormanele la greu... acum cateva zile pe Iriceanu, azi-noapte pe Giurgiului.

In sectorul 1, tristii de la Romprest abia acum aduna mormanele de pe Calea Floreasca. Si cand zic acum, ma refer la acest specific moment, ziua, in mijlocul traficului :popa:

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Robert24

Fix acum si pe Stefan cel Mare in sect. 2. Coada incepe dinainte de cal. Vitan...  :x  :evil:

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) MikeT

Statia de autobuz Anghel Moldoveanu, pe linia 216, in data de 13 ianuarie 2017. Nu va fi deszapezita niciodata, RATB asteapta primavara.
IMG_0358.JPG (178.02 KB; downloaded 4557 times)

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Florinds

Nu stiu daca e sabotaj sau Firea chiar s-a pierdut cu firea, dar organizare mai proasta ca asta nu imi amintesc sa fi avut in epoca moderna Base-Marmosil-Opresc dezvoltarea.
Dupa aproape o saptamana, mormanele de zapada inca troneaza pe strazi.
Sa vedem ce va fi in cateva zile, paralizare completa. Facem acum o poza si mai facem una vineri sa vedem diferenta?
Dupa ce ca nu e in stare sa deszapezeasca, a inceput sa se teama si de reactia soferilor amendati, care s-au trezit sa iasa pe zapada ca sa cumpere baxuri de apa, bere sau mai prinda stiu eu ce reducere.
E clar, a luat-o razna. Degeaba vine cu casca de miner si cu lopata in spate, nici pe prosti nu cred ca ii mai pacaleste.
Dupa zapada, vin si sutele de autobuze, tramvaie, autobuze! Fara oferte, fara licitatii.

 


Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) Rathgeber2523

Noul mod de a parca masina..
masina (1).png (632.21 KB; downloaded 4470 times)

masina (2).png (887.68 KB; downloaded 4472 times)

 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Jurnal de iarnă în București (începînd cu 2011) lucica

Ce treaba mai are aici zapada si locurile de parcare?! ;)

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419394 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use