Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre demiterea directorului Adrian Criţ (8 noiembrie 2011)

52 posts, 26498 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Despre demiterea directorului Adrian Criţ (8 noiembrie 2011) DanCld

Gata, s-a terminat cu Criț  :roll:

PDL l-a demis pe directorul RATB, Adrian Criț. Acesta acuză interese ascunse
08 Nov, 14:16 / Nicoleta Vieru

Patru consilieri generali ai Municipiului București au introdus pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu de marți propunerea de eliminare din Consiliul de Administație al RATB a lui Adrian Criț, actualul șef al instituției, propus tot de PDL. Motivul ar fi prostul management al Regiei Autonome. Proiectul a fost votat cu 28 de voturi pentru, din 30.

Proiectul de Hotărâre a Consiliului General al Municipiului București a fost introdus pe ordinea de zi de Mircea Raicu, Călin Murg și Horațiu Țică de la PDL, ca și de Ioan Gâf-Deac, de la PNG.

Cei patru citează în motivarea propunerii acuzațiile făcute de Nicoleta Ioan Ciufudean din Consiliul de Administrație al RATB.  Conform acesteia, cu toate că în bugetul Regiei era prevăzută, pe anul 2011, construirea a cinci tramvaie noi, lucrările la acestea nu au început încă, iar muncitorii de la uzina URAC stau din această cauză degeaba. Aceeași membră a Consiliului de Administrație spune că, din cauza unui contract defectuos cu Omniasig, 100 de autobuze nu au fost reparate și zac abandonate în depouri, ceea ce a condus la creșterea timpului de așteptare în stații. De asemeni, actuala conducere nu a externalizat serviciile de curățenie și de pază.

O ultimă acuzație adusă lui Criț constă în faptul că acesta ar fi refuzat să prezinte membrilor Consiliului de Administrație contracte încheiate pe bani publici.

În replică, fostul director spune pentru B365.ro ca deciziile pe care le-a luat la nivelul regiei au fost coreste și acuză totdată anumite interese: “Există un raport de activitate pe care îl am și pe parte de exploatare și pe parte de comercial. Eu chiar vreau să văd cum argumentează ei chestiunea asta cu managementul prost. [...]Atunci când cauți un motiv îl găsești. Poți să pui orice în dezbatere publică. Haideți să ne uităm cine este în spatele fiecaruia dintre ei(n.r. – consilieri) și o să aflam mai multe“, a declarat Adrian Criț.

Propunerea consilierilor l-a luat prin surprindere pe fostul șef al RATB: “Nu știam. Am fost sunat acum de doi consilieri generali care m-au întrebat dacă știu ceva. Nu știu și n-am nici de ce sa particip la acesta ședință. Dacă e să mă apăr, mă apăr. Nu știu care sunt argumentele, nu mi s-a spus care-i problema. Față de managementul prost…acest lucru îl poate decide doar primarul general printr-o analiza a mea, printr-un corp de control pe care îl poate trimite oricând. Cred că asta are loc din cauza ca nu am acceptat anumite interese“, a adaugat fostul director.

Conform procedurii, Adrian Criț este eliminat din Consiliul de Administrare al RATB, deci pierde automat și postul de director. În locul său, în Consiliu, a fost numit Viorel Popescu. În două zile, Consiliul de Administrare se va întruni pentru a alege un nou președinte, ce va ocupa postul de director RATB.

Adrian Criț a fost numit director la RATB în iunie 2010. El a fost președintele Organizaţiei Oamenilor de Afaceri din cadrul organizaţiei PDL din sectorul 6. Inginer de profesie, Criţ a fost director adjunct la Autoritatea Rutieră Română, iar înainte de numirea la RATB ocupa funcţia de şef Departament Poluare şi Consultanţă Tehnică din cadrul Registrului Auto Român.


( link )

 


Re: Stiri, noutati, perspective Chev Celios

Yupi iai ioio.  Uraaaaaa. The Justice was served.  Adrian Crit ███████████████ 100% Complete.

 


Re: Stiri, noutati, perspective alchimistul

Singurul lucru de care ma tem este ca noul director va actiona pe principiul "elimin tot ce a realizat predecesorul meu", indiferent daca e bun sau nu. Iar aici ma gandesc sa nu cumva sa-i vina ideea desfiintarii liniilor de noapte...

 


Re: Stiri, noutati, perspective DanCld

Eu pariez ca il vor pune la loc pe Aron... pana la urmatoarea ploaie inghetata care va trimite la gunoi pantografele de grafit  :mrgreen:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

DanCld wrote:
Eu pariez ca il vor pune la loc pe Aron... pana la urmatoarea ploaie inghetata care va trimite la gunoi pantografele de grafit  :mrgreen:
Cred ca aia  a fost o ocazie abil speculata de Crit pentru a scapa de oamenii "indezirabili".
Si daca il pune pe Gheorghe Aron, nu vad nimic rau. Pana la urma, derbedeul care a condus regia in ultimele 18 luni a facut infinit mai mult rau decat toti predecesorii lui de dupa '90 la un loc.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Lasa ca va vad eu peste un an cum va inghesuiti in dube, dar da, o sa vi se implineasca dorinta sa vina una dupa alta in statie  :!:

 


Re: Stiri, noutati, perspective subway guru

Care si de unde statie??? Poate la ia-ma nene!!!

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Din ciclul "eu te-am facut, eu te omor" (sau mai bine spus, "eu te-am pus director, eu te dau jos"), Harnicuta pe Tocuri &company vor sa inlocuiasca pe  :evil: 'ul cu tac-su:

Adrian Criţ, înlocuit la şefia RATB cu Viorel Popescu

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 41676.html

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Viitorul director al RATB, Viorel Popescu: Autobuzele ajung târziu și am citit în presă că circulă fără revizie

După demiterea de către consilierii generali a fostului director RATB, Adrian Criț, la scurt timp a apărut numele înlocuitorului acestiua. Viorel Popescu, “un inginer propus de o organizație locală a PDL”, va lua locul lui Adrian Criț în Consiliul de Administrare al RATB. Viitorul director a vorbit în exclusivitare pentru B365.ro despre primele măsuri pe care le va lua odată cu intalarea în fotoliul de director.

http://b365.ro/news/viitoru ... a-revizie/

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Din articolul precedent postat de Andrei:
De altfel, mărturiseşte Popescu, tot ce știe despre RATB a aflat din presă sau a constatat că simplu bucureștean.
Da, m-am lamurit. :cry:

@alch3mist: Vad ca "noul" director (neconfirmat) lauda autobuzele nocturne - care fie vorba intre noi, au reprezentat o masura buna (poate singura) luata de Crit.

 


Re: Stiri, noutati, perspective florin.lifticariu

Dominatrix wrote:
Din ciclul "eu te-am facut, eu te omor" (sau mai bine spus, "eu te-am pus director, eu te dau jos"), Harnicuta pe Tocuri &company vor sa inlocuiasca pe  :evil: 'ul cu tac-su:

Adrian Criţ, înlocuit la şefia RATB cu Viorel Popescu

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 41676.html

Sa inteleg de aici "Criţ ar fi "călcat pe bec" din cauza unor contracte pe care le-ar fi făcut atât în numele instituţiei, cât şi în nume personal. Aceste contracte ar fi legate de Fabrica RATB, de reluarea activităţii acesteia " ca proiectul IMPERIO e pe "lista neagra" ?

 


Re: Stiri, noutati, perspective Dominatrix

Haideti, dragi colegi, nu vedeti ca la mijloc e o cacealma de toata frumusetea? Bineinteles ca directorul Crit a "calcat pe bec" si rezultatele managementului sau se vad zilnic in parcul urias de vehicule imobilizate si defecte (poate la fel ca in 1989, pastrand proportiile "procentuale"), si aglomeratia zilnica din RATB. Contracte personale? Domnule Crit, spuneti nevestei sa isi scoata "hardughiile" din depoul Giulesti, ca in curand se va schimba foaia... :twisted:

Dar pe de alta parte, nu va imaginati ca aceasta schimbare se face de dragul utilizatorilor transportului public, si pentru ca PDL'ul nu mai poate de grija lor...Noi, cei care am apucat vremea ailalta, cunoastem bine tehnica asta: atunci se numea "rotirea cadrelor"...

 


Re: Stiri, noutati, perspective 3mil

Contractele cu furnizorii de piese pentru vehiculele regiei raman valabile si cu noua conducere?

 


Re: Stiri, noutati, perspective cornel001

Primarul general a mai adăugat că acesta nu a încălcat nicio lege şi că este mulţumit de activitatea directorului RATB Adrian Criţ, deşi a existat un control în urma căruia primarul i-a dat o sancţiune de avertisment.

Directorul RATB a luat avertismentul din cauză că a anunţat că a încheiat un contract pentru construcţia de tramvaie Imperio fără acordul primarului general şi al CGMB.

"Contractul cu Siemens (n.r. pentru fabricarea tramvaielor Imperio) nu a intrat în efectivitate. Era un protocol de intenţie fără termene şi sume de bani. Pentru folosirea termenului de contract şi-a primit sancţiunea de avertisment", a mai precizat Sorin Oprescu.

Edilul a explicat că RATB intenţionează să ia un credit garantat de CGMB în valoarea de 100 de milioane de euro pentru achiziţia a 50 de tramvaie, necesarul în Bucureşti fiind de 400 de tramvaie.

"Se merge pe ideea că putem să dăm şi noi drumul la producţia de tramvaie. Construcţia a început cu piese comandate în Europa. Nu se vor putea executa mai mult de 4 tramvaie pe an", a mai spus Sorin Oprescu.

http://www.gandul.info/news/schimbari-i ... mb-8951554

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use