Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190466 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB MikeT

shoppy wrote:
Asta e asa, si daca cumperi bilet si il uiti acasa?, sau la metrou / tren te incaiera gardianul / nasu, indiferent de ce ai cumparat si ai uitat acasa.

Iar asta cu CNP-ul, pentru orice ***** de abonament sau card de fidelitate gata, jap CNP-ul, pe toate gardurile CNP-ul, poate sunt eu paranoic dar nu mi se pare normal.

Biletul trebuie sa il validezi/taxezi, abonamentul nu. In tren nu avem validatoare, controlorul are taxatorul la el. :)) Doar daca baga RATB obligatia de a valida abonamentul, pentru scopuri statistice, atunci ar trebui validat cardul cu abonament. Dar atunci mi s-ar parea normal si ca pensionarii sa aiba un card de calatorie si sa valideze si ei.
Atata timp cat ti se cere CNP la emiterea cardului de calatorie, mi se pare normal sa se poata verifica online, cu o simpla aplicatie pe smartphone, ca tot au fost dotati controlorii cu asa ceva.

 


Re: Despre controlorii RATB shoppy

Nici la abonament nici la benzinarie / supermarket nu iau cu factura, deci nu este normal sa se ceara CNP pentru nimic altceva. Nu pot umbla 2 oameni in acelasi timp cu acelasi abonament, daca este vreo reducere atunci sa se treaca numele iar la control arati buletinul ca doar are poza si gata(nu ma deranjeaza ca imi vede buletinul, sigur nu sta controlorul dintr-o privire sa-mi memoreze datele si CNP-ul si sa le noteze in carnetel mai incolo).
(In tarile civilizate abonamentele cu reducere au si poza posesorului, nu stiu cum fac dar nici nu ma intereseaza, daca vrei cu reducere sigur se poate rezolva problema eliberarii uni card cu poza si apoi se incarca abonamentele pe acela, mai ales ca studentii au abonamente anuale cu reducere).

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Ce te faci, ca unii au nume identice? De-asta trebuie o cheie de control care sa fie unica. Seria si nr. cartii de identitate se modifica la fiecare schimbare de act, doar CNP ramane acelasi.

 


Re: Despre controlorii RATB shoppy

Da, ca o sa se si gaseasca intre ei aia cu nume identice si cu varste apropiate si o sa se sincronizeze intre ei ca sa fraudeze sistemul si asta o sa functioneze la infinit, sigur ca da.

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Da, atunci e ghinionul meu, am CNP - ul lasat peste tot, inclusiv la ADR / Persoana desemnata / Evaluare riscuri / RAR / etc.  :P

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

shoppy wrote:
Da, ca o sa se si gaseasca intre ei aia cu nume identice si cu varste apropiate si o sa se sincronizeze intre ei ca sa fraudeze sistemul si asta o sa functioneze la infinit, sigur ca da.

E, vezi, tocmai de-aia e bun CNP-ul, nu mai e loc de discutii la nesfarsit.

 


Re: Despre controlorii RATB shoppy

Aia nu este problema, dar sa-ti lasi CNP-ul la orice cocioaba de vanzare bilete, benzinarie sau magazin, este deja exagerat.

Cand s-o duce unu la banca sau la politie cu datele tale sa faca mai stiu eu ce traznaie, atunci o sa te gandesti ca poate nu era bine sa-ti publici datele de identificare pe toate gardurile si pe la toate colturile.

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Sunt operatori autorizati de date personale conform legii 677 /2001, deci nu ar trebui sa iti faci probleme din acest punct de vedere.

 


Re: Despre controlorii RATB shoppy

Da, ca si multa minte iti trebuie ca sa stai singur intr-o ghereta pe trotuar in canicula / viscol sa vinzi abonamente, sunt sigur ca se si plateste foarte bine, absolut nici o grija nu-mi fac.

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Conform legii, oamenii care au acces la aceste date raspund pentru ce fac cu ele. Daca se dovedeste ca le-au folosit in alt scop decat cel impus prin fisa postului, vor raspunde in fata legii. Ca tu nu ai incredere in ei, e problema ta, dar situatia e reglementata. Nici ca vatman nu iti trebuie studii la Sorbona si totusi te urci in tramvai, nu?

 


Re: Despre controlorii RATB shoppy

Astea cu lasa ca sunt nustiuce legi sunt copilarii, in republica bananiera pilitia are un randament extraordinar si justitia nu da gres niciodata; si chiar daca il prinde ce sa ii ia?, boii de la bicicleta?, casa gaj la banca?; si daca ii da inchisoare ii da 2 ani cu suspendare, si chiar daca ii da ceva cu executare cu ce ma incalzeste pe mine ca face inchisoare neica-nimeni care oricum mergea de la salariu la salariu. Cat stai cu conturile blocate si pe lista datornicilor la banci?, cat stai dupa ei sa se termine procesul ca sa ai si tu decizia la mana sa iti rezolvi problemele si cat stai sa umblii dupaia cu hartiile ca sa-ti anulezi creditele si sa te scoata de pe lista datornicilor?
Cine merge pe incredera ca el nu-si ia nici o precautie ca il apara legile se da cu capu de sus si rau si repede.

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Eu spun sa revenim la subiect. Daca vreti sa dezvoltati CNP - ul o puteti face la Club.
# shoppy este clar ca te incadrezi in multimea persoanelor care vad numai conspiratii peste tot. Cum am spus CNP - ul meu e pe toate gardurile. Si neica nimeni care-ti vinde polita RCA iti stie CNP - ul, si administratorul  de bloc si unde te-ai dus sa-ti cumperi frigiderul, si farmacia cu compestate, si daca ceri o factura pe undeva, si pentru carnetul de conducere, si unde prezinti buletinul,  etc, etc...
______________
Gata cu offtopicul, contunuarea aici.

 


Re: Despre controlorii RATB nathalael

Ca la banca te duci si spui CNP-ul si iti da creditul. Nici nu-ti cer sa prezinti CI.
Astazi am intalnit un grup de 6 controlori pe linia 11 in #220 pe Progresului. Foarte politicosi :))

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Erau 3 controlori cam spre varsta a treia azi pe la ora 19 in #099, pe linia 11, pe Sos. Giurgiului. Au coborat la Luica, nu stiu de ce au evitat sa mearga spre Zetarilor.  :lol:

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use