Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 191747 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB andrei11

Sunt pentru amandoua variantele, pot functiona si in paralel :
1) Transport subventionat 100 % ( asa e corect spus, nu gratuit ).
2) Transport particular, dai banul te urci, nu dai banul ( n-am semn de limba scoasa, o sa-l pun pe asta : ) :popa: . In rest sunt de acord cu ce ai spus.

 


Re: Despre controlorii RATB Robert24

Chiar e greu de inteles ca un transport public gratuit / 100% subventionat ar avea urmari dezastruoase?
- din ce in ce mai putine ture - pe principiu, daca e moka puteti sta si o ora sa asteptati
- achizitii ulterioare doar de ce e mai ieftin si prost
- case pe roti doar pentru aurolaci, tigani samdp
- cei care au un autoturism si care azi mai folosesc ocazional transportul public vor migra doar catre autoturism => aglomeratie si mai mare
- inevitabil, cresterea impozitelor tuturor pentru a putea acoperi subventiile.

Si nu sunt si nu voi putea fi vreodata de acord ca eu care am un venit peste medie sa platesc pentru altii care nu au.
Venitul acela il am nu pentru ca as fi furat, ci se datoreaza exclusiv muncii mele!
Sunt de acord doar pentru pensionarii cu pensii sub salariul minim, sa aiba gratuite 2 calatorii / zi. Atat!

Si revenind la topic, intr-adevar cea mai mare problema a controlorilor este faptul ca nu controleaza pe tigani, aurolaci etc.
De aceea e nevoie de un stat politietenesc in aceasta situatie. Altfel, nu ne vom civiliza niciodata!

 


Re: Despre controlorii RATB Costin

Eu sunt perfect de acord cu "statul politienesc" pe care tu nu il vrei. Dar sa fir pentru toti, inclusiv pentru controlori, la un abuz sa zboare din institutie si, daca e cazul, sa plateasca si daune. Transportul e un serviciu ca oricare altul. N-ai bani, nu ar trebui sa beneficiezi de el. Vezi exemplele lui Andrei... nu te mai amana nimeni "cateva zile" si nici nu iti da pe datorie. Iar regulile stricte ("statul politienesc") sunt absolut necesare pentru educatia tuturor bizonilor care refuza sa inteleaga cum ar trebui sa functioneze toate...

 


Re: Despre controlorii RATB ByOnu

Lasa ca in Mega Image nici nu pute a boschetari si nici casierele nu se fac ca ploua cand trec anumite persoane cu produse prin fata casei de marcat, nu?

Restul, am raspuns la club: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=104&t=1109&p=185536#p185536 ;)

 


Re: Despre controlorii RATB cobradinberceni

Cea mai noua tactica a controlorilor (cel putin pe Sos. Giurgiului - linii 7, 11 si 25): se urca de la capat de linie CFR Progresul, stau pe scaune si se ridica sa controleze dupa prima statie. A, si umbla in grupuri de 5-8 controlori, fara absolut nicio uniforma. Vai, sunt asa dezamagiti cand le arati ca ai titlu de calatorie valabil... :D Astia nu ar trebui sa aiba ceva la mana ca sunt in timpul serviciului si ca pot controla pe linia respectiva? La cum arata si cum se comporta, ar putea fi niste baieti iesiti la spaga.   :roll:

 


Re: Despre controlorii RATB cris_m

Linia 105... l-am vazut initial pe Facebook. Dupa cum spunea cineva in comentarii, nu este prima  data cand controlorul mai solid recurge la violenta... il puteti gasi la Presei...

 


Re: Despre controlorii RATB autob368

Acesti asa zisi "oameni" nu au ce cauta in R.A.T.B.. Este adevarat si e si vina baiatului acela ca circula fara titlu de calatorie valabil si a refuzat sa se legitimeze, insa bruscarea calatorului si recurgerea la astfel de violente este condamnabila. In secunda 2 le-as desface contractul individual de munca iar daca as fi in locul baiatului respectiv as depunde plangere penala pentru privare de libertate, violente si abuz in serviciu...

 


Re: Despre controlorii RATB Cristy

Vai de mine ce specimene cretine sunt acesti oameni care se dau a fi controlori! Este inadmisibil sa patesti asa ceva ca si calator, chiar daca nu ai titlu de calatorie. Puteau pur si simplu sa anunte politia, chiar daca ar fi fugit calatorul, pentru ca ar fi fost gasit cu ajutorul camerelor de supraveghere (din cate vad este un Euro 4 in filmare). Mi-e scarba de aceste pleve ale societatii...Ca si soferul autobuzului!! Cat de bolnav la minte sa fii ca sa pleci din statie cand tu ai efectiv un scandal si o lupta in adevaratul sens al cuvantului...Acel baiat putea fi ranit la cum se tinea cu mainile de usi si soferul incerca intruna sa le inchida.
Cand este vorba de TIGANI nimeni nu ii controleaza....ca deh, le e frica!  :evil:

L.E.: Imi cer scuze pentru limbajul folosit, dar este incredibil ce se intampla in RATB.

 


Re: Despre controlorii RATB cris_m

VIDEO Imagini şocante într-un autobuz al RATB: un bărbat este agresat de controlori pentru că nu are buletinul la el


Un filmuleţ de-a dreptul şocant a fost publicat sâmbătă, 30 ianuarie, pe Youtube. În imagini se observă cum un bărbat prins fără card de călătorie de controlorii Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB) este agresat fizic şi ţinut cu forţa într-un autobuz de trei bărbaţi.

Filmuleţul este revoltător şi în imagini apare un bărbat care poartă pe umăr o geantă mare. Acesta este îmbrâncit şi ţinut cu forţa într-un autobuz, în timp ce trei bărbaţi care par a fi controlori îl pun să se legitimeze.  Tânărul strigă „Ajutor, nu am buletinul la mine“, însă bărbaţii nu par foarte impresionaţi de strigătele tânărului. Nici ceilalţi călători care au luat parte la incident nu au avut o atitudine normlă. În loc să intervină şi să-i dea o mână de ajutor bărbatului aceştia au preferat să filmeze şi din când în când să strige: „Trebuie să-l lăsaţi, asta e privare de libertate“.

În timp ce unii filmau, bărbatul striga cât putea de tare: „Mă doare piciorul, au, piciorul!“. Controlorii răspundeau nepăsători: „Lasă teatrul ăsta“. RATB răspunde Duminică dimineaţă, reporterii „Adevărul“ i-au contact pe reprezentanţii RATB pentru un punct de vedere. „Procedura e clară: în condiţiile în care n-ai titlu de călătorie trebuie să prezinţi un act de identitate în baza căruia se aplică sancţiune contravenţională. În niciun caz nu ai voie să privezi pe cineva de libertate, aşa ceva nu există. Din punctul nostru de vedere aceşti angajaţi s-au comportat inacceptabil. Comisia de disciplină va analiza cazul şi cei implicaţi pot fi sancţionaţi cu reducerea salariului sau chiar concedierea. Vom trata cazul cu maximă exigenţă“, a explicat Constantin Tobescu, reprezentant RATB.

Sursa: http://adevarul.ro/news/bucuresti/video...ml?ref=yfp

 


Re: Despre controlorii RATB cris_m

Limbajul nu este cel mai decent, dar demonstreaza foarte clar ce se intampla....



 


Re: Despre controlorii RATB cobradinberceni

Cristy wrote:
Vai de mine ce specimene cretine sunt acesti oameni care se dau a fi controlori! Este inadmisibil sa patesti asa ceva ca si calator, chiar daca nu ai titlu de calatorie. Puteau pur si simplu sa anunte politia, chiar daca ar fi fugit calatorul, pentru ca ar fi fost gasit cu ajutorul camerelor de supraveghere (din cate vad este un Euro 4 in filmare). Mi-e scarba de aceste pleve ale societatii...Ca si soferul autobuzului!! Cat de bolnav la minte sa fii ca sa pleci din statie cand tu ai efectiv un scandal si o lupta in adevaratul sens al cuvantului...Acel baiat putea fi ranit la cum se tinea cu mainile de usi si soferul incerca intruna sa le inchida.
Cand este vorba de TIGANI nimeni nu ii controleaza....ca deh, le e frica!  :evil:

L.E.: Imi cer scuze pentru limbajul folosit, dar este incredibil ce se intampla in RATB.

Toti controlorii fac asa: te blocheaza in mijlocul de transport pana la capat. Amenintari cu chem politia etc.
Sunt doua probleme:
1. Ala nu a platit, merita amendat.
2. Esti controlor si nu ai cum sa-l legitimezi, problema ta. Cere superiorilor sa faca un contract cu Jandarmeria, sa fie echipe mixte de control, ca tu nu ai cum sa iei buletinul de la calatorii fraudulosi.

PS: cum ar fi fost sa sune controlorul vreo 10 prieteni care sa-i astepte pe controlori la capat de linie si sa-i calce in picioare?

 


Re: Despre controlorii RATB Robert24

Comunicat,   Luni, 01 Februarie 2016


Referitor la incidentul apărut pe linia de autobuze 105 între un călător fraudulos şi o echipă de control, incident foarte mult comentat în mass-media, Regia Autonomă de Transport Bucureşti (RATB) comunică următoarele:

RATB s-a autosesizat în legătură cu acest caz, iar o comisie de disciplină cercetează echipa de control implicată în incident, în conformitate cu prevederile Codului Muncii şi ale Regulamentul intern. Pe perioada cercetărilor, cei trei controlori au fost retraşi din traseu. Măsurile care vor fi luate faţă de aceştia vor fi comunicate ulterior.

Totodată, pentru a evita astfel de incidente, luni dimineaţă, toate echipele de control au fost instruite să respecte întocmai reglementările existente, chiar dacă omisiunile acestora permit eludarea legilor de către călătorii frauduloşi, agresivi.

Politica RATB este aceea de a conştientiza pe toţi călătorii, prin introducerea unor reglementări locale care să asigure o relaţie corectă cu aceştia – atât cu cei fideli şi conştiincioşi, cât şi cu cei frauduloşi.

În acelaşi timp, RATB precizează că nu tolerează nici comportamentul controlorilor, dar - pentru a fi corecţi faţă de călătorii conştiincioşi - nici pe al călătorilor frauduloşi care încearcă să evite sancţionarea folosindu-se de astfel de acţiuni teatrale şi în forţă.

RATB

 


Re: Despre controlorii RATB Cristy

2. Esti controlor si nu ai cum sa-l legitimezi, problema ta. Cere superiorilor sa faca un contract cu Jandarmeria, sa fie echipe mixte de control, ca tu nu ai cum sa iei buletinul de la calatorii fraudulosi.

Exact, aici ai pus punctul pe i. Este o problema ca RATB-ul nu incearca sa faca o intelegere cu Jandarmeria/Politia, pentru ca astfel niciun blatist n-ar mai scoate un cuvant daca ar vedea controlorul insotit de un politist. Dar cine sa se gandeasca si la asta...

 


Re: Despre controlorii RATB Victor92

Nu am avut timp sa urmaresc filmuletul, iar daca tot am avut cateva minute libere, am dat play de mai multe ori.
Din punctul meu de vedere, adevarul e undeva la mijloc. Nici cum au procedat controlorii nu e ok, dar sincer sa fiu m-am saturat de toti pustanii obraznici care circula moca cu RATB si cand ii prind controlorii (pe bune dreptate!) joaca un teatru mai ceva ca la Nottara. As mai adauga ca pustiul respectiv, daca e student, beneficiaza de transport GRATUIT (50% are gratuitate din partea statului, iar restu' de 50% se deconteaza in baza bonului). Eu platesc 50 de lei din aceasta toamna (nu mai sunt student si cat am fost mereu imi cumparam abonament, asa cum procedez de mic) si m-am saturat de toata scursorile care circula pe blat si stau la panda pana vin controlorii. In locul angajatilor RATB as fi procedat si mai grav, dar nu vreau sa spun mai multe pentru ca dupa aceea incalc regulamentul forumului.
Totodata, controlorii RATB (cel putin cei din zona Gara de Nord) isi desfasoara activitatea mereu pe ultimele statii ale liniilor 182 si 282, in loc sa se duca si pe tot traseul sau in alte zone mai sensibile. Imi mentin punctul de vedere ca aceste controale ar trebui realizate alaturi de un echipaj al Jandarmeriei si ar trebui o comunicare mai puternica intre autoritati pentru a rezolva aceste situatii neplacute, asa cum sunt si cele din materialul video postat mai sus ...
Oamenii trebuie sa inteleaga: transport in comun NU e gratuit!

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421845 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use