Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190862 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB rosetti61

1978 - atunci s-a introdus autotaxarea in Bucuresti.

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

:lol:
# barbuandrei   cu siguranta ai gresit anul, si cu siguranta desfiintarea incasatorilor s-a petrecut cu foarte multi ani inainte de caderea Comunismului.
5-19-2017 1-20-04 AM.jpg (125.65 KB; downloaded 3268 times)

Uite o fotografie de pe vremea << cealaltă >>.
In primii ani stii ce scria pe tramvaie ?
A  Fără Încasator
Sa stie tot poporul sa-si cumpere bilet de la chiosc.
Tot atunci s-a desfiintat si clasa I si clasa II la tramvaie, generalizandu-se un tarif uniform, dar diferentiat, tramvaiele cele mai ieftine urmau troleibuzele , autobuzele de zi iar microbuzele de noapte erau cele mai scumpe, parca 3,5 lei.

 


Re: Despre controlorii RATB barbuandrei

#andrei11 : Cu siguranta nu am gresit anul , pentru ca am lucrat casier-incasator la RATB in perioada 1993-1995 :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Cu siguranta :
1) Este un bluf din partea ta.
2) Daca nu este un bluf din partea ta se aplica ce se precizeaza  la   punctul 1.
__________
Recunoaste ca ai gresit, nu e nimic rău.
Ghinionul tău e că eu am prins meciuri in nocturnă pe Stadionul Republicii,sper sa faci legatura.
Si eram destul de matur ca sa ma duc singur la meciuri.
A, meciuri multe, nu unul sau două.
______________
Si pe ce linie ai lucrat ca si casier-incasator ? Poate pe o linie preorăşenească, pentru ca pe una orăşenească cu siguranţă nu.
Pe orăşeneşti casierii au fost desfiintati cu mult timp inainte de anul 1989. Cu siguranta.

 


Re: Despre controlorii RATB barbuandrei

@andrei11
NIciunul dintre noi nu a precizat pe ce tip de linii am lucrat . Intradevar am lucrat pe linii preorasenesti sau 'periurbane' cum spune un cunoscut director de la RATB. Mai exact pe 451 (Scanteia-Moara Vlasiei) si pe 488 daca nu ma insel la Sindrilita.  :D

 


Re: Despre controlorii RATB Victor92

@barbuandrei:

Linia 432 mergea de la Institutul Oncologic la Sindrilita. ;)

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

barbuandrei wrote:
@andrei11
NIciunul dintre noi nu a precizat pe ce tip de linii am lucrat .

Sorry, eu sunt inginer mecanic agricol si am lucrat in domeniul meu de activitate ( pe câmp ) vreo 22 de ani. Nu am nicio legătură cu activitatea ITB - ului / RATB - ului.

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21792090-video-clip-video-care-tanar-este-bruscat-controlorii-ratb-tramvaiul-11-pentru-nu-avea-bilet-starnit-revolta-facebook.htm
Din nou aceeasi poveste, cu doua parti vinovate: calatori contravenienti si controlori care abuzeaza. Sa ceara sa umble cu jandarmii dupa ei, daca nu pot convinge contravenientii sa se legitimeze. Ce se intampla daca dupa ce contravenientul incepea sa fie bruscat de controlori el se punea si le zbura dintii din gura? Era in legitima aparare?

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Nu era in legitimă apărare pentru că era in culpă...In legitima aparare esti când esti curat ca lacrima si te atacă unul...Prima data sa intri in legalitate si dupa aceea vorbim de legitima aparare...
Ok, si cu jandarmii dupa tine la control. Te  opui, catuşe, te arestez si mai iesi acolo dupa ce platesti 1000 lei amendă.
____________
Adica daca intră unul in casa la tine ( deci in mijlocul de transport in comun ) in mod fraudulos ( deci fara sa plateasca bilet ) tu ce-i faci ? Il iei cu binisorul << frate, ieşi  din casa mea de bunavoie >> sau îi dai două in dos ?
_____________
Toata lumea are cel mai rapid internet acasa / pe telefon, umblă numai cu smartphonurile  in buzunar dar nu gaseste 10 EURO / luna sa-si ia un abonament general, sau daca nu consuma calatoriile  de 10 EURO portofel electronic. N-ai tată bani de RATB,  te muti la tara, la caruta / bicicleta ( la mâna a doua ),  aer curat, etc, etc.

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Total de acord ca tanarul era un contravenient fara scuze. Dar exista o limita pana la care controlorii pot actiona. Nu au dreptul sa te retina, sa te perchezitioneze (am vazut chestia asta si mi s-a parut total deplasata), nu mai vorbesc ca nu au dreptul sa te atinga in vreun fel pentru a te impiedica sa cobori. Ei au dreptul sa iti ceara actul de identitate pentru a-ti aplica amenda, atat.
Cu intratul in casa: RATB nu e casa controlorilor. Ei fac ce scrie in fisa postului. Si nu cred au primit puteri de organ al MAI, sa retina persoane, daramite sa le bruscheze sau sa le aplice alte violente. Eu as zice, fara sa fiu avocat, ca daca ala le zbura dintii dupa ce au tras de el, ar fi avut castig de cauza.
Tot cu jandarmii/politistii dupa controlori facem treaba. Sau cu urcat pe la prima usa si validat la sofer, cum era pe liniile expres gen 781. Civilizatia o impui cu forta, altfel esti luat de prost.

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Da, exact, ce am spus si eu, cu jandarmii, ca  fara nu se poate. Incatusat, retinut, 1000 lei amenda. Sa fim seriosi, daca controlorii nu au nici un drept sa te atingă aleluia, inseamna ca toti cocalarii o sa ne râdă in nas. Prind numai fraierii care se lasa intimidati. Oricum faptul ca eu imi platesc generalul ma incadrez in fraierul fraierilor, cel mai mare dintre fraieri.

 


Re: Despre controlorii RATB MikeT

Inca o intrebare, un pic off-topic, dar legata de ce spunea nenea ala in materialul video: o fi legal sa filmezi in mijloacele de transport? La metrou stim ca nu e, dar la RATB? E vreo reglementare?

 


Re: Despre controlorii RATB TibiV

MikeT wrote:
Nu au dreptul sa te retina, sa te perchezitioneze (am vazut chestia asta si mi s-a parut total deplasata), nu mai vorbesc ca nu au dreptul sa te atinga in vreun fel pentru a te impiedica sa cobori. Ei au dreptul sa iti ceara actul de identitate pentru a-ti aplica amenda, atat.

Da, si cand contravenientul le spune "Nu va dau nici un act, eu cobor, v-am pupat!" ei trebuie sa spuna politicos "Drum bun, mai poftiti pe la noi !..."

:lol:

 


Re: Despre controlorii RATB shoppy

Solutia este foarte simpla, impreuna cu jandarmii sau locala, oprit vehiculul intre statii(sau la 30m inainte de statie), toata lumea controlata, cine nu este ok dat jos si ramane la negocieri, vehiculul pleaca mai departe.

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use