Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190723 views
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB / STB alexxd_31

Pai si unul mai sarac cu duhul care lucreaza pe salariul minim o sa ii astepte la iesirea din tura si o sa isi faca dreptate.
E adevarat ca sunt linii (de exemplu 220) unde nu prea pun piciorul controlorii.
Trebuie gasita o solutie ca la urcarea in mijlocul de transport sa se efectueze si validarea obligatorie.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB shoppy

Trebuie sa se faca controlul doar intre statii(dincolo de jumatate din lungimea statiei), asta ca se urca din statie este clar o metoda proasta.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Puss in Boots

Asta cu obligatoriu validare doar la autobuze si trolee si doar daca se urca prin fata. Si....cineva cumva undeva sta cu ochii sa nu urce nimeni pe celelalte usi. Cum e pe-afara. Sincer, nu cred ca o sa vedem asa ceva prea curand.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB alexxd_31

Oricum joi 7.02.2019 cand m-am urcat in tramvai de la Statia Dinamo validatoarele erau blocate. Nu a fost problema ca aveam abonament. Cu prima ocazie am zis ca fac filmulet cu telefonum mobil si postez pe retelele de socializare. In plus o sa il trimit si la diferite care au nr. de whatapp.

Puss in Boots daca se doreste sa se faca ceva asta e singura solutie. Daca nu, sa il faca total gratuit.
Sunt curios daca a fost facut un studiu cu numarul de pensionari, elevi, studenti si alte persoane care beneficiaza de gratuitate.
Eu cred ca dintre cei care calatoresc cu transportul in comun maxim 30% trebuie sa achite calatoria.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB ByOnu

Shoppy, este scandalos ce povestesti. Sper ca n-am citit eu bine. Vatmanii inchid aparatele pentru ca asa le fac semn controlorii?! Ce treaba au vatmanii in toata povestea asta? Mesajul "Control" pe aparate apare dupa ce unul dintre controlori il blocheaza cu legitimatia sa de control, soferul sau vatmanul n-au treaba cu asta.

Chiar asa nu mai sunt blatisti incat controlorii trebuie sa fabrice blatisti?!?!

 


Re: Despre controlorii RATB / STB alexxd_31

Nu mai sunt blatisti. De cel putin de 3 ori pe saptamana in intalnesc pe linia 1/10 (interval de 5 zile lucratoare). Deobicei la Spitalul Colentina sau la urmatoarea se ascund in fata tramvaiului (ridicol).

 


Re: Despre controlorii RATB / STB shoppy

Personal am vazut cum se controlau doar persoanele bine imbracate care mereu platesc sau dau spaga, deci e pe alese, mai ales daca ai o statie ca Ciurel unde nu se urca deloc persoane prost imbracate.
Uite ca au prins si colegii sa fie validatoarele blocate, mai ales ca multi blatisti au card cu portofel si stau langa usa cu cardul in mana ca sa valideze cand vad ca urca controlul, de aceea validatoarele le opresc soferii la semnul controlorilor.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB ByOnu

Pai daca soferii sau vatmanii intervin si opresc validatoarele, cred ca este o grava incalcare a ROI. :shock:

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Chev Celios

Controlori pot bloca validatoarele. Soferi nu au cum sa le blocheze decat trecandu-le pe comercial.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB aztec

Comercial, garaj sau schimbare sens...nu stiu daca e si alta varianta.
Pt ca o mai poti pati si la capete de linie in oras, sa reseteze dupa ce apuci sa validezi.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB ByOnu

Ce castiga soferii sau vatmanii din asta? Se imparte spaga sau cum?!

Eu am asistat la certuri serioase cu injuraturi intre vatmani si controlori. Nu stiu ce o fi pe 41...

Dar din nou, NU pot sa cred ca au ramas controlorii fara obiectul muncii... E plin de blatisti.

Urc cu frate-miu mai mic in 85 la Gara de Nord, impreuna cu doi controlori. De pe unii din troleibuz deja curgea apa. Ei s-au asezat, dar pentru ca nu vreau sa fiu deranjat ulterior, le-am inaintat cardurile dupa validare. S-au uitat foarte urat ca i-am deranjat. Au pus aparatele pe control si ne-au verificat cardurile, dupa care le-au deblocat (desi mai erau vreo 10 calatori) si au inceput sa faca bascalie demna de Las Fierbinti intre ei. Isi trageau unul altuia palme babane dupa ceafa, razand unul a dat sa plece, iar celalalt i-a aruncat cu sticla de plastic in cap. Efectiv ne uitam si nu stiam la ce asistam. Pana si boschetarii se comportau mai civilizat. De vorbit respectuos nu mai pun problema.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB shoppy

Asa este cum spui tu, nu are nimeni nimic de castigat, toti angajatii de la stat sunt educati, cinstiti, corecti, muncitori, constiinciosi si isi fac treaba fara cusur, cei doi descrisi de tine sunt cel mai bun exemplu.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB ByOnu

Ha? Nu, eu chiar intreb omeneste ce au de castigat soferii si vatmanii la treaba asta. La ce bun avand in vedere ca daca vor cu adevarat sa fie @#$%&, controlorii pot bine merci sa puna aparatele pe Control imediat ce au urcat.

NU NEG intamplarile tale, incerc doar sa inteleg de ce si-ar pierde timpul soferii si vatmanii cu treaba asta. Doar daca impart spaga la cap de linie, altfel, nici vantul nu bate pe gratis.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB MikeT

La ce bun avand in vedere ca daca vor cu adevarat sa fie @#$%&, controlorii pot bine merci sa puna aparatele pe Control imediat ce au urcat.

Hmm, dar chiar asa fac! Uneori ma intreb cum se asteapta sa valideze lumea care s-a urcat odata cu ei?
incerc doar sa inteleg de ce si-ar pierde timpul soferii si vatmanii cu treaba asta

Simplu: lucreaza la aceeasi societate si au interesul sa nu existe blatisti. De cate ori nu s-a intamplat sa nu deschida soferul una din usi tocmai ca niste controlori sa poata retine un blatist? Lucru ilegal, evident, dar am vazut de cateva ori treaba asta.

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420650 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use