Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190465 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB / STB andrei11

Lucru ilegal să nu deschidă ușa ? Dar cât de legal e să nu-ți plătești călătoria ? Ia încercați voi să  nu vă plătiți abonamentul la telefon, să vedem ce se întâmplă ?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB shoppy

Poate ii ajuta doar pentru ca sunt colegi si i-a cerut ajutorul sau poate se cunosc si se recompenseaza cumva, ii da o bere, o plasa de cartofi...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB MikeT

andrei11 wrote:
Lucru ilegal să nu deschidă ușa ? Dar cât de legal e să nu-ți plătești călătoria ? Ia încercați voi să  nu vă plătiți abonamentul la telefon, să vedem ce se întâmplă ?

Cred ca intra la sechestrare de persoane sa te tina fara voia ta in mijlocul de transport. Deci infractiune.
Sa nu platesti calatoria este contraventie. Si oricum, nu trebuie sa faca pe justitiarii, ci sa respecte regulamentele, adica sa cheme in ajutor organele legii. A, ca tu poti pleca pana vin aia, e alta problema. Ce se intampla daca te dau jos din autobuz si efectiv pleci linistit? Ce crezi ca iti fac controlorii? Se uita la tine? Perchezitiile in genti, palparea buzunarelor pentru a vedea daca exista portofelul in care ar putea fi bani sau buletin cum se numesc?
Nu sunt de acord cu blatul pe mijloacele de transport, dar nici cu sechestrati in autobuz/tramvai etc. Poate ar fi bine sa avem acces doar pe la usa din fata, cu validare in fata soferului, cum era pe liniile expres pe vremuri. Si atunci controlorii ar fi inutili.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB andrei11

E ilogic ce spui. Dacă  nu plătești călătoria este opțiunea ta să fi sechestrat în autobuz. Și sechestrarea adevărată probabil că reprezintă altceva. Cu alte cuvinte ai intrat ilegal în autobuz. Întâi fi tu corect și după aceea cere celor cărora le-ai intrat ilegal pe proprietatea lor să fie corecți.
Știi cum raționez tu ? Prinzi un hoț în vilă care n-a apucat să fure nimic, îl întrebi ce-i cu el pe acolo și omul îți răspunde că a greșit casa din cauza întunericului / băuturii, că el e obișnuit să intre la amantă pe geam, nu pe  ușă.
Repet, fiți voi corecți și după aceea cereți altora același lucru.
__________________
Păi dacă controlorii n-au nicio putere, dacă nu vrei tu nu le arăți cardul / buletinul / etc, la ce bun să  mai fie controlori ?
_________________
Singura soluție viabilă este urgent privatizarea în totalitate a transportului în comun. Dacă rămâne la stat e o gaură neagră în bugetul primăriei.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB TibiV

In urma cu 25 de ani, la vreo 3 ani dupa ”marea eliberare”, am plecat si eu in strainatate...
Unde in alta parte decat in tara care ne primea fara viza?!?!... Turcia.

Eram foarte tanar si ma minunam in Istanbul de politistii care misunau in statiile de tramvai/autobuz, cu catuse la vedere...
”Gresit!”, mi-a explicat ”ghidul” de ocazie de care ne-am lipit (ghid care era nascut prin Braila sau Galati, nu mai retin exact, si care avea deja vreo 2 ani vechime pe Bosfor)...

Ghidul: Astia nu sunt politisti, sunt controlori de bilete la transportul in comun!
Eu: Pai si catusele pentru ce sunt ?!?!
Ghidul: Pai crezi ca astia au rabdare pana vine politia sa il legitimeze pe ala fara bilet care face gura?...Intai il incatuseaza de barele de sustinere ale tramvaiului/autobuzului
Eu: Pai si cand vine politia nu ii f**te pe controlori ca au sechestrat o persoana?
Ghidul: De ce?!?!... Ala se afla pe proprietatea institutiei pe care a furat-o (adica in autobuz) iar folosirea unui serviciu pe care nu l-au platit este furt... Daca ajung cu el la sectie va fi mai rau, dosar penal... Asa ca foarte rar au nevoie de catuse, putinii fraudulosi prefera sa plateasca amenda (contraventionala) pe loc decat sa ajunga cu ”bube” penale.


Asta se intampla prin 1992 sau 1993, nu imi amintesc exact anul, dar m-a socat abordarea...
Pana la urma nu foarte gresita...
De ce daca incerci sa NU ii platesti taximetristului (oricum te alegi cu o mare dandana si probabil cu multe vanatai...) este OK ca ala sa te retina pana vine politia (taximetristul avand dreptate, pentru ca il furi daca nu il platesti) dar la transportul in comun sa fie OK sa zici ”nu ai dreptul sa pui mana pe mine, sa ma pipai la buzunare sau sa ma sechestrezi”?

Asta este ca si cand ai prinde un hot la tine in casa, cu toate bijuteriile familiei in brate, dar nu ai avea voie sa il retii/sechestrezi pana vine politia... Da, OK, sa nu il omori, dar sa il lasi sa plece nu este nici moral, nici etic.
Nici tu nu ai invitat hotul in casa, nici calatorul fraudulent nu a fost tarat de pe strada si obligat sa urce in mijlocul de transport STB...

Din acest punct de vedere, eu sunt un ”taliban” al tranzactiilor corecte.
Orice incercare de a beneficia de un bun sau serviciu fara sa ii platesti contravaloarea este o tentaiva de furt.
OK, daca este un accident/incident asumat, se sanctioneaza prin suprataxa (probabil multi nu ati observat, dar ”amenda” STB/ex-RATB/ex-ITB) NU este amenda, este o suprataxa...) Aplicata atunci cand nu esti in posesia unui titlu de calatorie valabil, dar recunosti si iti asumi aceasta greseala...
Eu am primit zeci de astfel de ”suprataxe”, din care jumatate le-am anulat pentru ca detineam un ”titlu de calatorie valabil”, doar ca ramasese acasa, in cealalta haina...
Cand pur si simplu am uitat ca mi-a expirat, m-am injurat (singur) in barba si am platit...
Poate de o data sau de doua ori pe an, dar cum ma plimb cu ITB/RATB/STB de niste zeci de ani, s-or fi adunat...  :D

Pe scurt: problema nu este a controlorilor care secestreaza calatorii.
Problema este a calatorilor care vor sa fure (sa obtina gratuit un serviciu oneros  :lol: ) dar nu vor sa si plateasca. Si nu vor nici sa fie sanctionati pentru asta...

Tot ce am scris este ca si principiu...
Nu discut despre faptul ca sunt cartiere in care controlorii nu pun piciorul, sau ca unii calatori fraudulosi au anumite nuante ale tenului care ii fac ”invizibili” in fata controlorilor sau ca... sau ca...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB alexxd_31

Oricum daca cheama politia de la orice sectie nu prea are ce sa iti faca. Atunci cand i s-a furat sotiei telefonul in metrou am fost trimisi la Politia Transporturi care se afla in incinta STB din Calea Serban Voda. La sectia de care apartinem ni s-a spus ca nu e de competenta lor.

Deci pentru contraventii / infractiuni intr-un mijloc de transport in comun nu e de competenta lor.

Cu un avocat bun se rezolva usor problema sechestrarii si si amenzii.
La noi e o problema legislativa. Politia trebuie lasata sa isi faca treaba.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB ByOnu

MikeT wrote:
incerc doar sa inteleg de ce si-ar pierde timpul soferii si vatmanii cu treaba asta

Simplu: lucreaza la aceeasi societate si au interesul sa nu existe blatisti.


Esti confuz sau nu ai urmarit discutia. Ceea ce relateaza Shoppy este altceva. Soferii/vatmanii inchid aparatele de taxare INAINTE ca tu, MikeT, cetateanul corect, sa poti taxa sau valida abonamentul. Adica fabrica blatisti.

Asta este talharie.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB alexxd_31

Vedem ce o sa fie cand validarea devine obligatorie. Dupa ce o sa fi talharit prima data, a doua oara nu mai pui piciorul in mijloacele de transport in comun.
O sa fie un bun prilej sa imi cumpar masina personala.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB TibiV

Mda...
Nu prea mai vedeti padurea din cauza copacilor din drum...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB MikeT

Corect, faptul ca inchid validatoarele chiar inainte de a urca in autobuz este o nesimtire maxima si nu demonstreaza decat ca vor sa se asigure ca prind calatori care nu au validat folosind portofelul electronic. Ca daca ai abonament nu au ce sa iti faca, cel putin pana la viitoare modificari de regulament. Si atunci vorbim despre un spirit gregar de “intreprindere”, toti dand cu sapa pentru acelasi stapan. Colegu’, pregateste-mi niste fraieri, nu te costa nimic!
Vine politia si te legitimeaza. Le dai buletinul si ei il predau controlorilor, ca sa iti faca proces verbal. Nu le dai buletinul, te duc la sectie si te verifica. Mai nou au niste tablete parca si te verifica pe loc. Sau sunt doar la Rutiera? Nu cred ca vin controlorii dupa tine la sectie, dar cine stie? Cand spui avocat nu spui rezolvat usor. Costa, dureaza, nu e usor deloc. Usor e sa platesti bilet.
Regulamentul STB cred ca e de pe vremea ITB, s-au schimbat doar valorile sanctiunilor. :)) Pe vremea aia se bazau ca toti vor scoate buletinul sa se legitimeze, nu isi punea nimeni problema de recalcitranti, pentru ca te invatau minte la militie. Practic treaba aia cu controlorii pot chema in ajutor politia e pusa ca sa fie, mereu apeleaza la intimidare sau forta fizica. Ceea ce nu e normal. Pentru ca asa sunt multi care pot suna pe cineva sa ii astepte la capat de linie si acolo s-ar putea sa fie controlorii cei care nu mai vor sa coboare din autobuz. :))
Repet pentru toti, inclusiv andrei11: nu tin cu blatistii. Deloc. Dar nici nu suport sa vad controlori cu mai multe drepturi decat politia, facand perchezitii corporale. Nu mai vorbesc ca pentru o paguba de 1,30 lei iti pot distruge bunuri mult mai valoroase. Deci nu e in regula ce fac.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB andrei11

MikeT wrote:
... Nu mai vorbesc ca pentru o paguba de 1,30 lei iti pot distruge bunuri mult mai valoroase. Deci nu e in regula ce fac.

Asta-i gândire deformată total !
1) Ia să nu mai plătesc  benzina la OMV ( etc ), la ce mare e compania 250 lei nici nu se văd.
2) Ia să nu mai plătesc  telefonul, la ce mare e compania Orange ( etc ), nici nu-și dau seama.
3) Ia să nu mai plătesc dările către stat, doar n-o da faliment statul că nu mai plătesc eu impozite.
4) Etc. ( Vezi că sunt multe Etc - uri aici ! )
Boierie, mamă dragă, trăiască Puterea Populară Capitalistă, nimeni nu mai plătește nimic. Lenin ?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB MikeT

Nu citesti cum trebuie. Controlorii nu sunt justitiari, judecatori, organe de represiune. Prin urmare nu au dreptul sa rupa hainele de pe tine. Ei au dreptul sa faca ce scrie in regulament. Pentru ca rezultatul muncii lor sa fie cu adevarat util firmei pentru care lucreaza, ar trebui gasite solutii astfel incat sa fie convins ORICE calator sa plateasca suprataxa sau sa prezinte buletinul. Dar nu cu bataia, pe principiul tu esti smecher, dar eu sunt si mai smecher. Ca altfel ne facem toti dreptate singuri.
La telefonia mobila e usor, iti inchid abonamentul, deci au parghia necesara pentru a te determina sa platesti. Nu vine cineva de la ei sa iti ia telefonul din casa. La OMV faci fill and run, dar te gaseste politia dupa imaginile de pe camere si te ia de acasa. Nu iese angajatul din benzinarie si trage cu pusca dupa tine, sa iti distruga masina. Etc. Fii rational, nu incrancenat.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB andrei11

Și atunci ce propui ca respectivul contravenient să plătească suprataxa ? Că la benzinării, telefonie, etc ai sugerat soluția.
După raționamentul tău eu sunt fraier că am abonament general, cei care nu plătesc călătoria / nu vor să plătească suprataxa sunt șmecheri. De ce mi-aș plăti eu abonamentul ?  Din conștiință civică ? Nu, din cauză că sunt eu fraier, de asta !
Controlorii trebuie însoțiți de niște cefe groase, n-ai chef să plătești suprataxa o palmă după ceafă, un șut în fund și jos din autobuz. Și să aterizezi în 4 labe.
M-am săturat să întâlnesc controale care ei cică controlează numai cine e cu cardul în mână pentru verificare iar pe restul se fac că nu-i observă.
Acum cu gratuitățile astea o să fie controlați numai elevii și pensionarii.
A  :twisted:  democrație capitalistă !
__________________
Repet, pentru liniile de transport în comun numai societăți private, statul n-are ce căuta pe felia asta !

 


Re: Despre controlorii RATB / STB MikeT

Și atunci ce propui ca respectivul contravenient să plătească suprataxa ? Că la benzinării, telefonie, etc ai sugerat soluția.

Nu am sugerat nicio solutie, ele exista. La STB sunt ineficiente solutiile.
Iar pentru STB am sugerat o solutie in mesajele anterioare: urcare pe la usa din fata, validare in fata soferului, ca pe liniile expres pe vremuri. Sau ca la trenurile private, care sunt eficiente acolo unde trenurile CFR erau pline de blatisti. In trenul privat nu te urci decat dupa ce platesti biletul.
Asta daca nu vor sa fie insotiti de jandarmi sau politisti.

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use