Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2188 posts, 615761 views
 
Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 157
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate bogdan71

Cea mai tare e denumirea ”C.F.R” pentru stațiile liniei 323, deși trenul nu mai merge pe acolo de prin 1960.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Opinie controversată: nu văd ceva greșit în a lăsa denumirile stațiilor care au marcat ceva ce a existat într-un anumit timp al istoriei.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Simplu, pentru că am fi trebuit să lăsăm denumirea de Piața Stalin ( sau Hitler ). În baza aceleași logici, pentru  că ambele personaje au marcat ceva în istoria României.
Sau M Semănătoarea, sau multe altele.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate BGP2597

@WT_fan06 Îți înțeleg punctul de vedere, dar cred că transportul public trebuie sa se orienteze după actualitate, nu după istorie.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Cred totuși că e un pas destul de măricel între Stalin și Hitler și nu știu ce stație numită C.F.R., sau Semănătoarea... zic.
Pot folosi baza acelei logici ca să militez pentru schimbarea numelui bulevardului Mărășești, să îl redenumesc bulevardul Mega Image, ca doar are magazin acolo. E de actualitate, nu?  :roll:

Și cu numele de pictori, scriitori, eroi, compozitori, etc. ce facem, că nici ei nu sunt "de actualitate".

Nu văd o legătură esențială între eficiența transportului public de astăzi și numele învechite de stații. În fond stația aia e doar un reper, ce te interesează că te dai jos la stația C.F.R. sau la stația respectivă doar că purtând un alt nume, că oamenii tot Google Maps folosesc. Asta e a 120-a problemă în transportul public bucureștean.
Apropo, stația Lidl sau Kaufland n-am mai văzut în Europa.

PS: pot să vă dau un exemplu de stație ce merită cu adevărat redenumită? PIAȚA HURMUZACHI? Înțelegeți de ce acea stație trebuie redenumită, iar stația Semănătoarea nu?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate BGP2597

Denumirile stațiilor te ajută să te orientezi, cu sau fără Google Maps. Denumirile de străzi sunt altceva, alea sunt făcute ținând cont de personalități din istorie sau au diverse alte nume, dar stațiile de transport public ar trebui denumite în funcție de un obiectiv din vecinătate (stradă, centru comercial, instituție, etc) care se află în prezent în zonă, nu care s-a aflat acum 20-30 de ani.
Mie de exemplu stația Electronica (16, 36) nu-mi spune nimic, nu mă ajută să mă orientez din simplul motiv că acea fabrică a dispărut înainte ca eu să apar.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Nu e mai simplu să ne inspirăm de la americani ? Stația 1, 2, 3... câte numere trebuie.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WT_fan06

Andrei, ce ai cu americanii, că dacă te duci în LA ești efectiv blocat dacă nu ai mașină.  :lol: :lol:
Hai să ne luăm după englezi, sau nemți, care au 70% denumiri de străzi, 30% denumiri de parcuri, monumente, terminale de transport U/S bahn, etc..

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

N-ai înțeles, denumim stațiile Nr 1, 2, 3, etc. Nu le mai dăm nume, le dăm numere.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate BGP2597

Americanii știam că au denumiri de genul "intersecția x cu y". Pe de altă parte, dacă înlocuim numele cu numere, trebuie să adaptăm și expresia "coborâți la prima?" O să începem să spunem "Coborâți la a șaptesprezecea?"

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

O idee ar fi ca fiecare "tablă" să aibă un cod. Codul acela să îl folosești să primești info în timp real, despre intervale de succedare, linii, legaturi, devieri de trasee etc.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate abc_XC

In Sectorul 1, pe Bd. Bucurestii Noi, la statia Pajura s-a montat gard metalic langa refugiul tramvaiului.
Strada Pajurei.jpg (261.62 KB; downloaded 2307 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Gabi23

O măsură foarte bună, trebuie extinsă la cât mai multe refugii, pentru că nu de puține ori s-au întâmplat accidente grave  :? .

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Utilizator anonim

Si la Carpati, pe ambele sensuri, sunt gardurile alea.

 


Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 157
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use