Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2181 posts, 610412 views
 
Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 156
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Cu ce te încurcă unde-i acum ? Iau de multe ori 86 / 133 și nu mi se pare că-i prea departe față de fostul amplasament...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Stațiile „Şcoala Generală 309” revin pe amplasamentele de bază

Urmare finalizării lucrărilor edilitare din zona stațiilor „Şcoala Generală 309” (linii 137, 138), situate pe Str. Moineşti, în ambele sensuri, începând cu data de 17.10.2019, ora 10:00, acestea vor reveni pe amplasamentele de bază.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1143

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

Stația „Calea Moșilor” revine pe vechiul amplasament

Începând cu data de 04.11.2019, stația de autobuz „Calea Moșilor”, aferentă liniilor 79, 86, 133 și 135, situată pe Bd. Dacia pe sensul spre Piața Romană, va reveni pe vechiul amplasament, după intersecția cu strada Mihai Eminescu.

www.stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1158

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Iar au apărut înscrisurile cu linia 34 ( sigur)  și 3 ? A ajuns 3 pe la gară pe Dinicu prin anii '950 - '960 - '970 ?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Dragos31

Acele linii de pe plăcuțele stațiilor de tramvaie nu sunt adăugate de STB.

Este o persoană care marchează indicative de linii desființate pe fostul traseu al respectivelor.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Da, știam asta, am semnalat că după o pauză de vreo lună  au reînceput notările, ori e același dezaxat ori a apărut altul care-l imită...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate anndrei

Si indicatorul de statie ,,Aragonitului" Linii: 106,178, R430 sens spre Bd. Uverturii este intors invers iar indicatorul ,,Bd. Uverturii" sens spre Crangasi aflat pe refugiul liniei de tramvai 41, este orientat cu spatele la peron...culmea ca a fost facuta si o reparatie acelei statii dar tot asa l-au lasat.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

andrei11 wrote:
Iar au apărut înscrisurile cu linia 34 ( sigur)  și 3 ? A ajuns 3 pe la gară pe Dinicu prin anii '950 - '960 - '970 ?


In anii 50-70 (poate chiar spre jumatea anilor 80 pana s-a terminat cu Uranus) 3-ul merge de la Mezes in Ghencea via Uranus. Venea pe Berzei- Schitu Magureanu etc (parca imi aduc aminte o poza cu o Tatra la intersectia cu Grivitei) caz in care poate placuta respectiva sugereaza intersectia Berzei cu Dinicu Golescu. Dar PE Dinicu Golescu eu zic ca nu a mers niciodata. Nu am stat sa urmaresc pozele cu mazgalelile respective dar nu cred ca sunt absolut toate corecte. Mai bine le-ar face cineva de pe forum care sa stie ce zice  :lol:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate V2A

STB SA introduce noi stații pe liniile de autobuz 131 și 301

Începând cu data de 08.11.2019, autobuzele liniilor 131 și 301 vor efectua opriri în stația „Piața Lahovari”, comună cu cea de pe linia 331.

Totodată, autobuzele liniei 301 vor efectua opriri și în stația nou înființată „Erou Iancu Nicolae”, amplasată pe șoseaua cu același nume, la aproximativ 200 metri de intersecția cu Bd. Pipera.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1160

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate messe

Linia 3 in anii ' 80 nu avea traseul decat intre Piata Scinteii - Cartier Tudor Vladimirescu, la Mezes mergea acel 3 barat devenit 31 la numerotare, intre Piata Scinteii si Mezes(actualul 3). Daca e off-topic, imi cer scuze si rog un moderator sau administrator sa mute comentariul la topicul respectiv.
Revenind la acel personaj nostalgic, si pe placutele STB aflate pe Calea Giulesti, in statiile de tramvai, pe langa 11 si 44 a aparut si 2. Si iar imi cer scuze de off-topic , intreb si eu: de ce nu-l renumeroteaza pe 44 in 2, tinand cont ca era legatura traditionala intre Cismigiu si Cartier 16 Februarie? 44 era un fel de 2 barat intre Cartier 16 Februarie si Gara Basarab, aceasta linie a aparut ca sa-l scurteze pe 163 la capatul tramvaiului si sa nu mai mearga pana la Gara Basarab(economia de combustibil) si daca nu gresesc, cu ocazia infiintarii liniei 44 a disparut si 315, fost 115R. Inca o data scuze de off-topic.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alchimistul

A aparut si 42 pe placutele Sibiu, Sergent Moise, Brasov, Compasului, Romancierilor si poate si mai departe. Intre AFI si Plaza nu cred sa fi circulat vreodata 42 in trecut, deci le mai si greseste. Incerc sa-mi explic, tehnic, cum procedeaza graficianul asta. Pe timp de zi nu cred sa actioneze, cel putin nu in statiile aglomerate. Pe timp de noapte, cum oare s-o deplasa intre statii? Cu masina, cu bicicleta? Sa fie oare vreo persoana din interiorul STB care se deplaseaza cu vagon de serviciu ?

@messe : 2 a circulat de cand il stiu (inceputul anilor '90) intre Depoul Alexandria si 16 Februarie, pana prin 2003 cand s-a inceput reabilitarea liniei 32. La care perioada te referi tu? A avut si alt traseu?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Trăiască Camerele de Supraveghere din București !

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Tramvaiul 3 a mers pe DInicu Golescu cand i s-a schimbat traseul din Izvor in 1985 si pana in 1987 (din calea 13 Septembrie prin Panduri-Leul/Ho si Min-Orhideelor-Dinicu Golescu si apoi traseul de baza de la Virgiliu spre Scanteii. Cam intortocheat. 3-ul de azi este exact vechiul 3 barat de la sfarsitul anilor 70, initial o suplimentare a lui 3 cand circula Ghencea-Mezes si apoi dupa 1977 a ramsa de sine statator dupa scurtarea lui 3 la Scanteii prin scindare (3 sud si 3 Nord) - 3 nord a devenit 3 barat si apoi o scurta perioada 31.
La ce foame le e tocmai la 3 s-au gandit, 12, 14 sau 32 ce avea? Stai ca nu au trecut la troleibuze - 81, 82, 84, 94, 95 etc :mrgreen:

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Oh da  :lol: poate ramanem si cu 68 pe placutele din DT.

 


Go to page:  1  ... 90 91 92 93 94 95 96  ... 156
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use