Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2181 posts, 610530 views
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 156
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Tom

Ideea nu e rea, dar seamănă extrem de mult cu o variantă adoptată la Iași prin anii '85-'86. Diferența era că indicatorul de stație, care conținea sigla companiei, semnul tramvaiului, numele stației și liniile care opreau acolo, era tot dreptunghiular și poziționat ceva mai jos pe acel cadru metalic care era tot curbat în partea de sus. Plăcuțele dreptunghiulare conțineau o hartă a fiecărui traseu și cred că și informații minime privind intervalele de succedare. Plăcuțele dreptunghiulare erau frecvent vandalizate sau furate și treptat au dispărut.
De remarcat în fotografiile de mai sus celebra siglă, acel 4 stilizat care seamănă cu doi papuci.  :twisted:
Refugiile din stații arată însă mult mai bine decât aceste indicatoare.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate 1689

Sat fara ciini...
Nu ca vechile placi indicatoare de statie RATB/STB erau in conformitate cu Codul Rutier, dar eu i-as face o reclamatie domnului primar la Brigada de Politie Rutiera Bucuresti ca statiile nu sint prevazute cu indicatorul standard conform Codului Rutier :D Dupa aia poate sa puna in statii si holograme daca vrea (si nu-l intreba nimeni - ceea ce se si intimpla).

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Colega, vezi că faci o confuzie...
Codul Rutier prevede un  singur indicator, adică acesta :
11-28-2018 2-30-15 PM.jpg (5.35 KB; downloaded 3458 times)
care atențioează ceilalți participanți la trafic că acolo începe o stație de autobuz.
Acel indicator NU are ca și date de identificare denumirea stației, liniile, etc.
Indicatorul de stație ( denumire / linie ) se fabrică conform hotărârii Consiliuliui Local, n-are treabă poliția / legea circulației cu acest lucru.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Tom

(Codul Rutier) wrote:
Statie de autobuz
Se instaleaza pe trotuar pentru semnalizarea statiilor de autobuz sau troleibuz. La mai putin de 25 m inainte si dupa statie este interzisa oprirea, stationarea, mersul inapoi si intoarcerea. Daca statia este cu alveola, vehiculele care circula pe banda 1 sunt obligate sa acorde prioritate mijloacelor de transport in comun care semnalizeaza intentia si se pun in miscare din statie.
Autobuzul nu va opri în dreptul acelui indicator, ci după cum indică oarecum legea, undeva sub 25 m după indicatorul de stație. Indicatorul rutier are semnificație doar pentru circulația rutieră.
Pentru călători se poate monta (probabil asta se stabilește la nivel local) un indicator de stație care conține numele stației, liniile care opresc acolo și alte informații. Este interesant însă că primăriile de sector au luat această inițiativă de a instala indicatoare personalizate în stațiile RATB/STB, precum și refugii acoperite, inclusiv în stații de tramvai. Se vede însă că a rămas acolo și indicatorul "standard" al ITB/RATB/STB.
Legat de indicatorul rutier, am văzut însă cred că la Iași cu mai mulți ani în urmă, traseele inscripționate pe indicatorul rutier de stație de autobuz sau de tramvai, ceea ce era ciudat, pentru că mai ales în cazul stației de tramvai, informarea era zero pentru călătorii aflați pe refugiul de după indicator, iar pentru restul traficului informația avea zero semnificație.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

In mai multe locuri am vazut sa fie folosit pe post de indicator de statie - Gherla, Cluj (cu unele modificari), Buzau.
La Bucuresti erau trecute liniile de tramvai pe indicatorul de tip rutier de la capatul refugiului.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

Taranie curata intregul ansamblu. Mai bine arata modelul ITBist din '80.

Un foarte banal exemplu contemporan.



 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Si exact ce ziceam, sunt si statiile, si orarul, si parcursul pe harta. Asa ceva la noi ar rezista o saptamana cel mult. Depinde si de zona. In altele mai putin.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Daddy

9 zile au trecut de cand au fost puse si deja au inceput sa se deterioreze. Sublim. Le-au si pus la o inaltime mica, oricine poate scrie pe ele.
#danielbaluta #haicasepoate :)
rsz_img_20181206.jpg (331.49 KB; downloaded 2845 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Inaltimea nu e chiar asa o problema, educatia oamenilor este.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Daca se poate zgaria, racai, poate ii enerveaza logoul sectorului, carnaciorul ala in forma de 4 :mrgreen:

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate punmeister

Daca nu spunea rosetti61 ca logoul ala defapt e un 4 eu nu-mi dadeam seama :lol: :lol: :lol:

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Eu am spus inițial că e o reclamă la crenvurști cu muștar. Tot așa, dacă nu mi se trăgea atenția eram convins că e ceva în legătură cu gastronomia.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Doar nu e prima data cand vedeti logo-ul S4 :D

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Cel putin casa de bilete de la Romana a ramas RATB-ista. Oare nu ar trebui sa se ocupe si de ele? Un autocolant ceva.. Or mai fi si altele.

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 156
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419451 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use