Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2188 posts, 619287 views
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49  ... 157
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TibiV

Ghiciti statia:



Pare sa fie statia "DNOULESTI". :D
Haide, ca va dau strada ca element ajutator... ;)




Mai frate, ce vina are calatorul nefamiliarizat cu zona ca numele statiei este imposibil de ghicit ?!... :x

Mi se pare o forma de vandalizare cel putin la fel de grava ca "pictatul" tramvaielor...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate punmeister

E statia depoul Dudesti...  ;)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TibiV

Noi pe "acilisea" stim...
Dar cum descopera chestia asta un calator ocazional, mai ales un provincial ?!...

O sa intrebe pe la Ilioara "dar mai e mult pana la Depoul Dudesti ?..."

 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate lucica

La rond la Alba Iulia.Stie cineva ceva?
Statie
17741001_1357083844378062_589560378_n.jpg (88.82 KB; downloaded 3449 times)

 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate lucica

Se pare că ar avea legătură cu asta ;)
Comunicat
received_1357204287699351.jpeg (32.4 KB; downloaded 3411 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

Imi dau seama ca numele statiilor sunt ultima problema de pe Pompeiu, dar aceste denumiri nu mai au legatura cu realitatea zileleor noastre. Mai exista industrie cumva in zona Pipera? Daca tot se doreste pastrarea trendului de a denumi statiile dupa interprinderi, as merge pe urmatoarele denumiri in zona:

PLATFORMA INDUSTRIALA PIPERA -> NOVO PARK PIPERA
ELECTRONICA -> STR. GEORGE CONSTANTINESCU
ROCIN -> IRIDE BUSINESS PARK
GELCAP -> no ideea..

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Robert24

Multe statii ar trebui redenumite...

In alta ordine de idei, o noua placuta scrisa de un agramat... Macar cineva si-a dat seama in final.
spitaEul (Medium).jpg (269.66 KB; downloaded 3228 times)

 



  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate GPS

:shock:  Ok sunt chior! Plăcuta aia e de un an, si pana acum nu am realizat....
Apropo ar trebui comparata cu cea de pe sensul opus, care arata mult mai bine (ca aspect)!

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate ByOnu

:lol: :lol: :lol: Ce tare, Robert! Iti dai seama ca acel cineva chiar a pus literele in relief pe placuta, a conturat si a mai si vopsit totul fara sa ii sara nimic in ochi. A avut vreo 3 etape in care sa realizeze greseala.

Oricum, modul in care se fac aceste placute mi se pare fascinant. Indicatoarele de statii sunt fabricate in continuare ca la 1900 toamna (n-am idee in ce perioada a aparut acest model de indicator, dar exista pe timpul ITB), cu truda manuala, doar denumirea institutiei s-a schimbat. :lol: Procedeul este destul de interesant: se aseaza pe tablita toate caracterele, dupa care se contureaza cu pixul pe exterior, iar apoi se picteaza manual (cel mai probabil cu o pensula metalica de tip spaclu, cred ca artistii de meserie se pricep, eu nu-s unul) fara scoci de hartie sau alte minuni. :ugeek:



 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Robert24

GPS wrote:
:shock:  Ok sunt chior! Plăcuta aia e de un an, si pana acum nu am realizat....
Apropo ar trebui comparata cu cea de pe sensul opus, care arata mult mai bine (ca aspect)!


Nu e de un an, e de cateva saptamani.

ByOnu wrote:
ca la 1900 toamna


Din anii '20 sigur! Dar, posibil chiar din decembrie 1912 de cand au aparut primele doua linii STB - 17 si 19.

Interesant e ca atunci le faceau mult mai ingrijit.
E celebra imaginea istorica din anii '30:
statie.jpg (132.8 KB; downloaded 3202 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TibiV

ByOnu,
Cam asa fceam si noi prin clasa a saptea, la orele de "Lucru manual"...
:D

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate GPS

@ Robert: E de anul trecut, au schimbat-o o data cu stâlpul. Înainte era una ca cea de pe sensul opus.
Nu mai sunt sigur daca e din vara sau după, dar sigur de anul trecut.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Indicatorul de la Bratianu e de pe la sfarsitul anilor 30, model conceput in 1927, fara a se specifica pe el denumirea statiei sau liniilor. De cele mai multe ori, pe un design simplificat era scris doar "Oprire" cu galben pe fond rosu (sau in functie de felul statiei - facultativa - cu alta culoare).
Pe stalpul din imaginea de mai jos se afla un indicator de acest tip.
Grafia s-a schimbat dupa 1950 insa modul de dispunere al liniilor a ramas acelasi, centrat, pana la mijlocul anilor 70, dupa care a ramas fixat " la stanga". S-a schimbat si scrisul, asa cum il cunoastem azi - e celebra captura din filmuletul de propaganda turistica din 1961 cu indicatorul de la Arcul de Triumf unde se vad niste cifre scrise mai ingrijit.

Interesant, dupa ce a scris nu s-a dat seama ca a trasat E si sa dea cu alb peste ce nu trebuie? Nu e singurul caz, altii au fost mancai - "Stefn cel Mare", "Uvertuii", "Damaroaie".
web_casa_rosie_sfantu_gheorghe_1933.jpg.jpeg (355.33 KB; downloaded 3196 times)

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49  ... 157
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use