Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Stații, case de bilete, microdispecerate

2190 posts, 620265 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 157
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate alchimistul

Va circula excelent, se pare. Sa vedem cati platitori vom avea. Inexplicabil ce cauta la Basarab, in afara de legatura cu 780, daca ne gandim ca se asteapta calatori de la aeroport. Altfel, va pierde timp enorm pe o portiune de traseu acoperita deja bine de 96

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Logoul ala e bicolor doar pentru pagina de web sau situatii mai oficiale? Nu trebuie sa fie asa oriunde este folosit?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate WAYNEN

Așa cum am mai spus,aș mai introduce o stație pe linia 781 ,,Calea 13 Septembrie",comun cu liniile de troleibuz 91 și 96,ca să se creeze o legătură cu liniile 122,173,226 și 385.Distanța dintre stațiile ,,Pod Eroilor" și ,,Tăcerii" justifică acest lucru.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate 1689

rosetti61 wrote:
Logoul ala e bicolor doar pentru pagina de web sau situatii mai oficiale? Nu trebuie sa fie asa oriunde este folosit?


Eh, merge si alb-negru.

Si lasati, c-o sa fie brodat in culori pe reverul de la uniformele care se cumpara odata cu rebrandarea.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Valentin

Am si eu o intrebare.. Cine se ocupa de statii? Ma refer la amenajarea lor (totala)? PMB? sau tot STB?

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Costin

Oricare dintre STB, PMB, primaria de sector sau primaria localitatii (daca nu e in Bucuresti)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Valentin

Multumesc de informatie.

Am stat sa citesc ultimele 20+ pagini ca sa vad daca s-a mai discutat despre ce voi dori sa prezint aici.. Este vorba de situatia multor statii de STB (in mod special autobuze/troleibuze) , indiferent de sector.. Eu am luat un caz clasic, anume Bd. Iuliu Maniu cu urmatoarele statii :  Piata Gorjului, Valea Lunga, Apusului.. Eu mai trec din cand in cand pe acest traseu (137) si am urmatoarele observatii:

1. Piata Gorjului




Observatii : trotuarul e plin de masini care sunt de vanzare "din Germanica mancha ti as" din buza iesirii de la metrou pana in jurul statiei STB. Acum, nu sunt carcotas si de obicei sunt destul de calm, dar ma enerveaza asa tare parcarile astea ******** care blocheaza circulatia din/spre metrou/ statie STB.  Mereu cand am coborat in aceasta statie a trebuit sa fac slalom printre oamenii care coborau concomitent cu mine din STB , printre cei care ieseau de la metrou si masinile parcate prost. De obicei stau bine cu nervii, dar te doare capul sa mergi cu un carucior pe acolo mai ales cand e mai aglomerat.. Stiu, au fost stalpi pusi, dar au venit "baietii de cartier" si le-au rupt si asa rupte au ramas si cu masinile parcate (probabil in mintea lor e un fel de showroom in aer liber).
Solutia : Stalpi rezistenti (eventual din OTEL daca e nevoie) + se poate amenaja in locul lor un mic spatiu verde + plantat copaci

PS: am uitat sa fotografiez situatia cand am trecut ultima oara, asa ca am folosit G.maps (adica situatia e neschimbata din 2014 - si e mult mai aiurea acum)

2. Valea Lunga




Observatii: aceeasi problema, masinile parcate pe trotuar LANGA statie, deseori a trebuit sa stau pe carosabil in asteptarea altui transport in comun(336/137) si in anumite cazuri alveola ocupata de stationati sau opriti si autobuzele au trebuit sa opreasca pe cealalta banda.. Din nou, nu am o problema cu masinile parcate pe trotuar daca e suficient loc (mai ales in lipsa lor in Militari), dar aici e vorba de o statie STB cu imbarcari/debarcari frecvente (ajung si 3 autobuze deodata) si este NECESAR un spatiu suficient de mare pentru a se realiza o circulatie decenta intre calatori..

3. Apusului




Observatii: exact la fel, problema de data asta e ca multi vin si parcheaza in spic pe trotuar LA SHAORMERIE sa-si ia bosii cu de toate si nu ai loc in anumite cazuri sa treci cu un carucior (am vazut cu ochii mei, mamica respectiva a trebuit sa ocoleasca prin spate, adica PE carosabil). Este incredibil cum unii se gandesc doar la propria burta ... deci n-ai cuvinte pentru asemenea oameni..
Solutia: Stalpi dintr-un material mai rezistent la lovituri si prins mai bine in asfalt/beton


PS: De obicei sunt destul de calm, dar unele lucruri care implica nesimtire ma enerveaza cumplit.
PS2: Acest lucru se intalneste destul de des in mai multe locuri din Bucuresti , dar  important de mentionat este ca eu nu suport aceste parcari ilegale, faptul ca in jurul unor statii s-au gandit cei de la primarie sa faca parcare nu ma deranjeaza asa tare, ca cei care parcheaza prost si ilegal..

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Costin

Parcarile le rezolva politia (cea "mare" sau locala). Stalpii ii rezolva primaria de care apartie strada (90% PMB daca circula STB pe acolo, dar sunt si exceptii). Credeam ca te referi la amenajari (adaposturi, banci etc)...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Valentin

Da, m-am referit si la acestea, pentru ca s-ar putea, din acest spatiu ocupat de masini, sa se realizeze statii moderne (impropiu spus modern, mai degraba civilizat)

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate anndrei

Astazi pe traseul liniei 106 a STB au fost pozate statiile din Cartierul Rosu. L-am intrebat pe acel domn pentru ce le pozeaza si mi-a raspuns ca se vor montat afisaje electronice!  :o

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Victor92

Va povesteam acum o luna despre mutarea statiei “Lt. Nicolae Gaina” si despre faptul ca nu se putea face legatura mai rapida intre liniile 91,96 si 139, respectiv cele spre Drumul Taberei.

Iata ca problema s-a rezolvat, desi stb nu a anuntat pe site.
06262CEA-483A-4A40-B186-6A809456A156.jpeg (1.77 MB; downloaded 2684 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate Puss in Boots

Scrisa cu picioarele placuta aia, inghesuit, urat...

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Prea multe puncte puse din darnicie, Locotenent se abreviaza locot. sau lt. Nici unde ar fi normal puncte dupa fiecare litera in acronime nu se mai practica S.T.B. / STB etc.
Acolo cine nu stie crede ca e ceva din doua cuvinte Nicolae Gaina - "Liga Turistica"... "Lord Tunar"... "Liceul Teoretic"...  :mrgreen:  :mrgreen:
Cand vom vedea altceva in loc de treaba aia? Mi se invart niste idei de indicatoare dar nici una nu-i definitva ca-s tot felul de variante cu pozitionarea elementelor.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Stații, case de bilete, microdispecerate anndrei

Poti face o sesizare la STB prin care sa anunti aceasta greseala si cu siguranta o va rezolva. Eventual sa o scrie din nou cu sablon...

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 157
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420792 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use