Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Istoria siteului

1 post, 3876 views
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Istoria siteului Utilizator anonim

Inceputul acestei retele de siteuri a fost in primavara lui 2006, cand am inceput cu un site simplu (http://metrouusor.uv.ro/), pe un host gratuit si care nu promitea prea multe. Dorinta initiala a fost realizarea unui site dedicat liniei 41 si promovarii sistemului "Metrou Usor". In timp am capatat experienta si am inceput sa am diverse cunostinte care m-au ajutat sa fac rost de materiale din ce mai multe si calitative pentru a extinde siteul (depouri etc). In iarna lui 2006 am inceput sa caut un host serios pentru a putea continua extinderea siteului deoarece pe hostul gratuit nu mai mergeau asa bine lucuruile iar planurile mele erau prea mari pentru posibilitatile existente. Luna martie 2007 a venit si salvarea dupa ce am gasit un host performant care imi permite viteze si spatiu de upload aproape nelimitat, host pe care ma aflu si acum. De asemenea adresa siteului a devenit una oficiala http://www.metrouusor.com/ , cu paginile aferente (RATB,CFR,Modelism). Fac un scurt rezumat al celor mai importante actualizari aparute in timp pe site:

- martie 2006 - o prima versiune html care continea ~40 poze cu tramvaie pe linia 41.
- aprilie 2006 - primele sectiuni au continut linia 41 si in general linii importante, de acum siteul este construit in Flash
- iunie 2006 - primul reportaj de pe site - Lansarea Mercedes Citaro
- iulie 2006 - au inceput sa apara primele poze din autobaze si pagini ale anumitor vehicule
- septembrie 2006 - au aparut primele pagini ale depourilor RATB, primele poze din URAC
- iarna 2006-2007 - a continuat expansiunea siteului cu linii/baze ratb/vehicule
- martie 2007 - apar noile siteuri CFR, Modelism.
- aprilie 2007 - apar primele liste de vehicule
- vara 2007 - apar pachetele mari cu poze
- septembrie 2007 - apare sectiunea de Filme
- toamna 2007 - apar primele poze cu infrastructura din Bucuresti
- decembrie 2007 - in ultima actualizare pe anul 2007 se depaseste pragul de 10000 poze.
- vara 2008 - se lanseaza canalul de filme youtube al portalului https://www.youtube.com/c/Romaniavideogallery
- septembrie 2008 - am atins pragul de 50.000 vizite pe site din care peste 32.000 vizite unice
- primavara 2009 - datorita cresterii cererilor am realizat portalul de stiri in paralele cu galeriile foto
- aprilie 2009 - incep o ampla actiune de prezentare zilnica a lucrarilor la Pasajul Basarab
- vara 2009 - realizez portalul de stiri pentru pagina CFR
- septembrie 2009 - siteul depaseste pragul de 20.000 poze, iar toata reteaua 25.000 poze
- noiembrie 2009 - siteul atinge un maxim unic de vizite in perioada 15-17 cand s-au depasit 1000 vizitatori unici zilnic
- decembrie 2009 - am lansat forumul la adresa forum.metrouusor.com
- 1 ianuarie 2010 - siteul intra in al 5-lea an de activitate, multumiri tuturor colaboratorilor
- iunie 2010 - forumul atinge 200 utilizatori inscrisi
- iulie 2010 - pagina Bucuresti depaseste 1.000.000 vizualizari in 14 luni
- martie 2011 - portalul ajunge in topul 1000 al siteurilor din Romania si primul site de transport si infrastructura
- aprilie 2011 - datorita traficului foarte crescut portalul trece de pe un shared hosting pe un server privat, urmeaza o reorganizare masiva

Vizionare placuta !

 


Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419407 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use