Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: AVIZIER - noutăți, anunțuri de la echipa forumului etc

190 posts, 90966 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
AVIZIER - noutăți, anunțuri de la echipa forumului etc Costin

O data cu mutarea pe noul server, am facut si un mic "update" ce consta in urmatoarele noutati:

    - am scos reclamele si bara google translate.
    - am adaugat un navigator in partea de sus a forumului, pentru acces rapid in zonele de interes.
    - linkurile se deschid in tab nou. Din pacate, doar cele postate de acum incolo, modificarea nu se aplica retroactiv.
    - avem versiune pentru browsere mobile.


Asteptam pareri, sugestii, propuneri, reclamatii etc :D
Da, stim ca ora forumului e gresita... :roll:

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

A fost actualizata si ora serverului, acum functioneaza corect. Setarile de fus orar recomandate sunt "UTC+2 Eastern European", cu ora de vara activata.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 bercenicity

ceva de genul asta https://www.phpbb.com/customise/db/mod/...de_spoiler
This MOD will add a Spoiler BBCode, which obscures text in a box until the user clicks on it.


dar nu pentru spoilere, ca la forumul nostru nu e cazul, ci pentru text off-topic--- sa nu oboseasca pe cei care urmaresc topicul la obiect ;)

eventual de folos si administratorilor/moderatorilor, in loc sa taie texte, sa le ascunda (jos cenzura :D))) )

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Va reamintim ca incepand cu 15 august am eliminat reclamele de pe forum. Daca vedeti asa ceva:

recl.jpg (348.13 KB; downloaded 11505 times)

...atunci aveti un program tip ad-ware instalat pe calculatorul personal. O posibila solutie: http://malwaretips.com/blogs/remove-ads...this-site/

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Sectiunea "Tematica generala" a fost organizata in doua categorii (referitoare la vehicule, respectiv infrastructura). Doua sub-forumuri au ramas, insa, neacoperite de nici una dintre cele doua noi categorii. Astfel, intreg sub-forumul "Turism" se gaseste in sectiunea "Comunitate", iar sub-forumul "Diverse" a fost redistribuit astfel:

- "Clubul Flacara Rosiatica", "Proiectul Rosia Montana" si "Politica, istorie ..."- la comunitate
- Topicele despre infrastructura si transporturi (diverse lucrari, "Siguranta Rutiera", "Despre notiunea de drum public", exproprieri si alte aspecte legale) se gasesc in noua categorie referitoare la infrastructura.
- Topicele despre vehicule si utilaje (utilitare, taxiuri, macarale etc) se gasesc in noua categorie referitoare la vehicule
Nici un subiect nu a fost sters.

O zi buna  8-)

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Primim pe mail...
Hostmama.ro se extinde si in NX Data Center Bucuresti.
Pentru imbunatatirea serviciilor oferite de Hostmama.ro, vineri noaptea, in data de 26 octombrie, de la ora 00:30 (GMT +02) A.M pana la ora 02:30 (GMT +02) A.M., se vor efectua lucrari de mentenanta pentru interconectarea serverelor cu echipamentele din noua locatie si adaugarea unei noi conexiuni de fibra optica. Serviciul va fi inaccesibil timp de maxim 2 ore.
Va multumim pentru intelegere si va stam la dispozitie cu orice intrebari legata de aceasta lucrare de mentenanta prin email la suport@hostmama.ro.
Ne cerem scuze pentru inconvenientele create.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Limitari upload
Incepand de azi, 22.12.2012, fiecare grup de utilizatori are atribuita o limita de upload (dimensiunea totala a tuturor fisierelor atasate), astfel:

utilizatori inregistrati: 50MB
utilizatori bronze: 250MB
utilizatori silver: 1GB
utilizatori gold, moderatori, administratori, fondator: nelimitat

Am luat aceasta masura pentru a diferentia grupurile de utilizatori mai evident, dar si pentru a folosi mai eficient spatiul pe server.

Puteti evita aceste limitari folosind site-ul http://www.flickr.com pentru postarea fotografiilor. Evident, nu aplicam nici o limitare pentru fotografiile gazduite extern. De altfel, si regulamentul foto este ceva mai permisiv cu ele.

Va rugam sa semnalati aici daca aveti probleme in acest sens. Vom ajusta valorile in caz de nevoie.

Va multumim pentru intelegere.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 andrei11

Asta e, trebuie sa ne adaptam, sunt reticient la flickr sau echivalente, n-am reusit niciodata sa postez desenele asa cum vroiam eu, in  plus iar trebuie sa ma inscriu, iar username, iar sa tin minte parola, etc, era mai simplu inainte. In plus desenele se mai pot pierde / sterge din flickr sau echivalent si atunci logica mesajului se pierde.
Habar nu am cat am consumat din cei 100 MB pana acum, trebuie sa caut, pentru ca am postat destul de multe desene.
Pana  la urma o sa ma adaptez,  o s-o scot la cap.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Robert24

Andrei, tu ca membru silver ai 1GB. Mai mult decat suficient.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 andrei11

A, atunci e ok. Sincer n-am verificat, deabia am sosit acasa si am citit stirea, mai inainte sa ma dumiresc m-am stresat. E greseala mea.  ;)

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

In plus, sunt multe alte site-uri de gazduire foto. Noi recomandam flickr pentru ca este 100% sigur (nu dispar imaginile in timp), dar avem destui membri care folosesc alte site-uri de gazduire.

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Mos Craciun a venit si la metrouusor cu cateva promovari:

DocOctavius, Budy187, LArSON, danutzu_2910, Slasher_1985, ADY881 devin membri bronze
Survola, URANUS, PinkyHog, Serban, Tavi, ANDU2100HP, stakee devin membri silver

Avem rugamintea sa verificati daca au fost actualizate facilitatile (limita de upload, mesajele private etc).

Sarbatori fericite tuturor 8-)

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Am reorganizat aceasta sectiune, astfel incat toate informatiile despre activitatea pe forum sa se regaseasca in acelasi loc (adica in acest sub-forum). Cateva modificari:
- regulile privind formatul semnaturilor sau cele privind discutiile offtopic, aflate pana acum in subiecte separate, se regasesc incluse in regulamentul general
- setarile forumului pentru o afisare corecta (fus orar si limba) se regasesc in acest sub-forum. Cu aceasta ocazie va reamintim ca setarile de fus orar trebuie actualizate corespunzator la fiecare schimbare ora de vara / ora de iarna si invers.
- tot in acest subforum gasiti si instructiuni privind atasarea imaginilor precum si includerea clipurilor youtube direct in mesaje. Avand in vedere ca sunt multi utilizatori care inca posteaza link-ul catre clip, va reamintesc ca il puteti include direct in mesaj (urmati instructiunile de aici).

Cu aceasta ocazie va invitam sa revizuiti regulamentul general al forumului, avand in vedere ca in timp au aparut modificari. Desi acestea au fost anuntate la timpul potrivit, este bine sa recititi regulamentul periodic.

Va dorim o zi buna 8-)

 


Re: Noutati incepand cu 15 august 2013 Costin

Pentru o mai buna reglementare a publicarii imaginilor pe forum, am adaugat doua noi reguli la regulamentul foto. Va invitam sa il consultati.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use