Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2221 posts, 441477 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administratia 1689

Costin wrote:
Foarte ciudat. Sunt aproape sigur ca nu e o problema cu IPul tau care sa fi fost blocat de serverul nostru (gasesti mai in urma discutiile). Dar ca sa fim 100% siguri, incearca sa accesezi forumul pe date mobile in alta locatie (adica vei folosi alta antena). Daca nici atunci nu merge, atunci sigur nu e de la noi. Daca merge, inseamna ca IPul antenei curente e blocat (il putem debloca).


IP-ul se poate reinnoi trecind telefonul in mod avion pentru citeva minute. Nu este asociat cu o antena anume, ci - de obicei - cu o zona geografica mult mai mare.

 


Re: Dialog cu administratia punmeister

Vad ca forumul are iar probleme:
Screenshot_20180924-195322_Chrome.jpg (147.97 KB; downloaded 2236 times)

 


Re: Dialog cu administratia misterr

Și mie mi-a apărut în seara asta de mai multe ori dar n-am mai insistat, am înțeles că se știe, se lucrează...

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Problema a fost rezolvata atunci cand a aparut prima data (si aproape facuse forumul inutilizabil). Acum este altceva, deci nu se stie si nu se lucreaza. Dau mai departe.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Rezolvat si acum. In principiu cand patim asta, suntem "scanati" in mod excesiv de unul sau mai multe IP-uri, requesturile lor luand mare parte din resursele serverului, un fel de DOS Attack.

 


Re: Dialog cu administratia 1689

Versiunile mai vechi de phpbb aveau optiunea de banare a range-urilor de IP de unde se primesc hit-uri prea multe (nu stiu despre versiunea folosita de voi).
Din pacate, flitratea se face dupa ce ating host-ul, deci ar trebui vorbit cu furnizorul, poate se poate face filtrarea la un router ierarhic superior.

Asta inseamna insa mai multa munca de administrare permanenta in cazul re-alocarii claselor IPv4.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Ei fac filtrarea la nivel de server, e parte din mentenanta oferita la pachet cu hostingul. Doar ca nu fac monitorizare 24/7 si uneori problemele ajung la noi.

 


Re: Dialog cu administratia andrei11

Azi data de mai sus începând cam cu ora 13,00 ( inclusiv când scriu aceste rânduri ) forumul se accesează cu foarte mare greutate. Celelalte forumuri merg bine. Sunt un caz singular ?

 


Re: Dialog cu administratia WT_fan06

Forumul mi se încarcă foarte greu de ieri seară şi am primit şi mesajul cu resource limited de 3 ori...

LE: după 10 minute a început să meargă din nou bine

 


Re: Dialog cu administratia cris_m

Si mie imi merge destul de greu. Mi s-a blocat browserul la un moment dat din cauza ca nu mai reactiona la comenzi pagina...

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Incidentul a fost rezolvat. Daca mai sunt probleme, chiar va rog sa spuneti!

 


Re: Dialog cu administratia TibiV

Dupa vreo 10 minute in care am stat 20-30 de secunde dupa fiecare click (undeva in intervalul 11.30-12.30) , am decis sa iau o pauza...

Am revenit de 10 minute si pare cat de cat OK...

 


Re: Dialog cu administratia andrei11

Și la mine pare că și-a dat drumul.

 


Re: Dialog cu administratia 1689

Resources unavailable si de la mine astazi, cu o ora in urma, dupa care raspuns extrem de lent ..
Aparent acum merge relativ ok.

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420686 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use