Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2221 posts, 441188 views
 
Go to page:  1  ... 78 79 80 81 82 83 84  ... 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administratia Costin

Nu mi se pare fair-play sa imi raportezi mesajul ca sa imi trimiti un mesaj in particular daca tot aveam o discutie aici; si nici macar nu e despre altceva... Drept urmare public raportarea.

Nu vreau sa exploatez in sens peiorativ cele spuse de TINE ca ...exista solutii de gazduire a imaginilor. Corect gramatical, intr-o neaosa limba romana, era ”solutii de gazduire ALE imaginilor”.

Gresit, imaginile nu au solutii, ci gazduire. Deci este "solutii de gazduire a imaginilor".

Treacand peste nu inteleg de ce esti asa vehement la adresa MEA?!!!

Nu sunt la adresa ta (adica nu o lua personal), dar trebuie sa intelegi ca esti SINGURUL din cateva mii de utilizatori care propune sa plateasca o taxa pe spatiul de stocare. In primul rand, spatiu de stocare se gaseste gratis si la liber peste tot pe internet (pentru imagini un exemplu este imgur, folosit de multi colegi de forum). E ca si cum ai doua vitrine cu acelasi produs, in stanga e gratis si in dreapta e pe bani. Si refuzi sa te duci la cea din stanga. Mie mi se pare absurd. Nu o lua personal, ca nu te cunosc si nu sunt vehement la adresa TA, ci cel mult la idee in sine.
Apoi, ca sa treci peste inconvenientul ca nu ti se ofera posibilitatea sa platesti pentru un serviciu ce se gaseste usor gratis, iti stergi propriile imagini ca sa faci loc altora, adica iti faultezi logica propriilor mesaje doar ca sa poti publica altele acum. Ce poate mai tarziu vor deveni si ele lipsite de logica, avand fisierele atasate lipsa. Din nou, mi se pare absurd pentru ca efectiv preferi sa iti ramana nonsensuri pe forum (din lipsa de fisiere atasate) publicate in numele tau si preferi sa platesti pentru a remedia situatia, desi rezolvarea este gratuita si usor de folosit.

Nu in ultimul rand, probabil au observat ca pe nici un website din familia "metrouusor" nu exista reclame. Asta este o filozofie mai veche a noastra, conform careia accesul la informatie trebuie sa fie liber si gratuit si neperturbat de reclame si alte asemenea. Ar fi impotriva filozofiei noastre sa incepem sa oferim servicii pe bani. In conditiile in care alaturi gasesti pe gratis :)

Si pentru ca ai mentionat de cei 2% - fix la asta sunt folositi, plata gazduirii web a site-urilor noastre. Si daca am face un uprgrade la un plan cu mai mult spatiu pe disc, tot ar ramane limitarile actuale de upload, din simplul motiv ca nu dorim sa creasca ritmul in care trebuie sa facem upgrade (ar fi al doilea deja de cand avem acest hosting).

 


Re: Dialog cu administratia orex

Poate n-am inteles EU corespunzator, tot ce se poate! Cand primesti mesajul ca ai atins limita maxima de incarcare a unui atasament exista alternativa prin care sa nu-ti fie afectat scoringul ”upload”?
In ceea ce priveste asertiunea celor relatate de mine cu privire la dezacordurile limbii romane, folosite de tine, as vrea sa vezi ca nu gresesc catusi de putin, genitiv singular (a imaginii) e altceva ca genitiv plural (ale imaginilor)!  Chiar daca Alexandru Graur sau Mioara Avram nu mai sunt contemporani cu noi ne-au lasat niste ”borne”...pentru a le urma asisderea! :bere:

 


Re: Dialog cu administratia TibiV

orex,

lasa naibii gramatica....
Este clar ca nu este punctul tau forte....
(Eu pentru asta sunt platit, asa ca las-o mai usor cu pianul pe scari... Sau mai pune mana pe manuale...  ;) )

 


Re: Dialog cu administratia Costin

orex wrote:
Poate n-am inteles EU corespunzator, tot ce se poate! Cand primesti mesajul ca ai atins limita maxima de incarcare a unui atasament exista alternativa prin care sa nu-ti fie afectat scoringul ”upload”?

Nu inteleg la ce te referi cand spui "scoring de upload". Urcarea imaginilor pe hosturi externe inseamna ca la noi pe forum scrii doar un link, deci nu are nici o legatura cu "contorul" de upload, daca la asta te referi. Inlcuderea in mesaje a imaginilor gazduite extern este nelimitata.

orex wrote:
In ceea ce priveste asertiunea celor relatate de mine cu privire la dezacordurile limbii romane, folosite de tine, as vrea sa vezi ca nu gresesc catusi de putin, genitiv singular (a imaginii) e altceva ca genitiv plural (ale imaginilor)!  Chiar daca Alexandru Graur sau Mioara Avram nu mai sunt contemporani cu noi ne-au lasat niste ”borne”...pentru a le urma asisderea! :bere:

Eu poate sunt mai din topor, avand ultmia interactiune cu gramatica in clasa a 8 a (deci au trecut aproape 20 de ani de atunci). Dar eu, asa din topor, realizez ca constructia "solutii de gazduire a imaginilor" este la fel de corecta precum constructia "solutii de gazduire ale imaginilor". Doar ca au semnificatii diferite. Nu mai reiau, am explicat mai sus. Ce am vrut sa zic este prima varianta, in care imaginile au gazduire, nu solutii. Daca aveau solutii, atunci era ca tine.

 


Re: Dialog cu administratia orex

Costin, dupa cele expuse de tine anterior, astazi am simulat pe imgur un upload pe forum si mi-a iesit. Sincer n-am inteles cum se face tranzitia pe forum (utilizand in premiera asa ceva) dar am izbandit selectand ”BBCode (message boards & forums)”. Nu cred ca am gresit, nu? Iata dovada!



In acest context, iti multumesc pentru solutie si sper ca imgur sa ramana gratuit pentru cat mai mult timp posibil  :D
Mai sunt si oameni de bine, in lumea asta!

 



Re: Dialog cu administratia orex

Un stimabil moderator, intervenient, atent ca un ghepard la tot ce misca prin preajma-i ;)

 


Re: Dialog cu administratia TibiV

orex,
da click pe numele meu.

Apoi click pe ”Caută mesajele utilizatorului”.
Cauta mesajele mele care contin poze.
Vei vedea ca 99,99% sunt pe imgur - pentru ca DESI sunt membru gold, si NU am limita de poze atasate, prefer sa menajez resursele forumului...
Asa ca agitatia ta este nejustificata.

La munca/scoala ai un dulapior, de o dimensiune limitata.
Cand nu iti mai incap lucrurile tale, ce faci? ”Rechizitionezi” dulapioarele colegilor si le arunci ”boarfele” afara, ca sa incapa ale tale?....

 


Re: Dialog cu administratia orex

Esti simpatic, in a te ”descrie”, dar lasa-mi oportunitatea in a constata acelasi lucru!  ;)  
Am vazut ca, cel putin pana-n prezent, imgur e free, pana la noi ”ordine”!
daca e sa fim in acord...lucrusoarele nu boarfele, da?

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Eroare raportata initial de 1689:

IMG_0840.PNG (75.32 KB; downloaded 1640 times)


In aceasta situatie a fost inserat un mesaj cu un caracter "ciudat" (nu ma refer la diacriticele comune, acelea functioneaza, dar un caracter chinezesc, de exemplu, ar putea cauza acea eroare).

 


Re: Dialog cu administratia BodoMinea

E posibil să fi fost un „emoji” (smiley) de pe tastatura telefonului sau copiat din Whatsapp / Facebook. Sunt considerate caractere dar au o lungime mai mare, în MySQL se salvează cel mai bine în tabele/coloane utf8mb4_general_ci.

 


Dialog cu administrația Andrei Andraș

Zilele acestea s-a desfășurat la Brașov evenimentul „60 de ani de transport electric la Brașov - 1959-2019”. Am realizat aici prezentarea -> viewtopic.php?f=80&t=4694 , iar propunerea mea constă în menționarea acestuia și pe pagina de Facebook a asociației pentru a putea fi descoperit și de cei ce poate nu au cont și aici.  :D

 


Re: Dialog cu administratia Albert

As avea si eu o propunere. Dacă tot vorbim toată ziua despre transport public si vehiculele aferente, de ce sa nu facem si un topic dedicat transportului alternativ? Prin transport alternativ ma gandesc la Uber/Bolt/Clever, dar si alte servicii de bike-shareing si electric scooter-shareing. Deși situația Uber/Bolt/Clever este una incerta, piata de închirieri de trotinete/biciclete electrice este in plină dezvoltare in Bucuresti. De la începutul lunii pana acum au apărut Wolf-e si Flow (săptămâna trecuta) si urmează in scurt timp Lime (cea mai mare companie care se ocupa de asa ceva). Cei de la Lime au semnat si un parteneriat cu PMB. Adică vor amplasa stații de trotinete la ieșirea din stațiile de metrou, in parcuri, in statiile importante de autobuz si in marile puncte de interes. De asemenea, si Uber prin aplicația Jump pe care o deține si-a manifestat interesul sa vina in Bucuresti. Astfel, Uber își dorește sa devină cea mai importantă aplicatie de transport alternativ din România. Astept răspunsul vostru la aceasta propunere.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Ideea nu e rea, dar topicul nu se deschide doar ca sa fie deschis. Daca ai informatii pentru un prim mesaj, deschide-l tu la infrastructura si servicii in Bucuresti.

 


Go to page:  1  ... 78 79 80 81 82 83 84  ... 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use