Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Dialog cu administrația

2221 posts, 440571 views
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 159
 
 

📖 Pagination options
Re: Dialog cu administratia BodoMinea

Eu am setat să treacă automat dar aparent nu a făcut asta. În bara din footer apare UTC + 2 [ DST ] deci teoretic merge, în panou am activat trecerea automată, dar postarea ta a venit din viitor, fiind pusă la 23:11  :lol:

Update: pentru a avea ora corectă, am dezactivat trecerea automată la ora de vară (aparent e doar trecere, nu și revenire).   :!:  :?: [Pe UTC/GMT+2 eram oricum]

 


Re: Dialog cu administratia zapacitu

La mine e totul OK cu ora.

Exista vreo posibilitate ca adminii sa adauge o persoana la lista de ignore a altei persoane? Adica sa editeze listele de ignore ale unui utilizator oarecare?

 


Re: Dialog cu administratia Robert24

Guys. Ora oficiala a Romaniei este cea de iarna UTC+2. Vara avem UTC+3.

 


Re: Dialog cu administratia andrei11

zapacitu, am vazut sesizarea cu privire la Discutii - Lucrari statia Eroilor 2,  am rezolvat.  ;)

 


Re: Dialog cu administratia zapacitu

Intrebarea e cat se poate de serioasa, de aceea am pus-o si aici.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

zapacitu wrote:
Exista vreo posibilitate ca adminii sa adauge o persoana la lista de ignore a altei persoane? Adica sa editeze listele de ignore ale unui utilizator oarecare?

Nu si nici nu ar trebui sa fie. Chestiune de principiu: eu decid pe cine ignor, nu altul pentru mine. Asa ceva nu ai nicaieri pe internet...

 


Re: Dialog cu administratia punmeister

Ati bagat cumva bot de Adsense?
Vad ca in lista de useri online apare si unul de Google Adsense.

 


Re: Dialog cu administratia BodoMinea

Eu văd ca întotdeauna online doar bot pentru Google, Yahoo și Bing, dar e vorba de crawlerii web. Bot-ul de adsense e parte a platformei phpbb dar nu ar trebui să se activeze cât site-ul nu e înrolat în Adsense, și sigur nu e -> deci probabil ceva bug în identificarea spider-ului de Web...

Cât despre întrebarea cu blocklist-ul de mai sus, nu știu dacă era mai mult din punct de vedere etic sau tehnic. În privința celui din urmă, deși administratorii nu au o interfață de editare a listelor unui membru, clar se poate face asociere de ID-uri în tabelul corespunzător al bazei de date, iar efectul să apară în setări și în navigarea pe site. În baza de dateparolele sunt hash-uite ca să nu le poată vedea nimeni direct, darrestul conținutului este în text și relațiile sunt ușor de analizat, deci e posibil, dar sincer mă îndoiesc că cineva ar face asta, mai ales aici... Chiar consider administrația forumului Metrouușor foarte serioasă, de încredere, și își văd de treabă băieții. Cu această ocazie, bravo și mult succes în continuare!  :bere:

 


Re: Dialog cu administratia punmeister

Am vazut ambii boti Google online (atat crawler-ul cat si adsense).
De asta intreb fiindca forumul stiu ca n-are reclame, sau sunt reclame doar daca userul are ceva adware/malware...

 


Re: Dialog cu administratia BodoMinea

Hmm.. da dar...
Bot-ul e detectat pe partea de server pe baza headerelor (User Agent) trimise. Deci nu ți-ar apărea în listă bot-ul dacă ai tu ceva malware/adware local. Sigur a fost un glitch din platformă, mie adblock nu-mi dă nimic și dacă ar detecta urme de adsense ar sări. Asta pe lângă faptul că Adsense al Google e un serviciu serios de reclame, care nu ar tolera folosirea prin injectarea în siteuri neînrolate de către un program.

Oricum o scanare cu Malwarebytes, chiar și trial nu strică niciodată.

-> Deci n-are forumul nimic, poate doar versiunea nu chiar up-to-date de phpbb dar s-a mai discutat de ce e greu de upgradat și nu prezintă prioritatea 1.

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Nu avem adsense dar nu pot garanta ca google nu ar face crawl pe site-ul nostru chiar si asa. Si daca face, nu e nici o paguba, de nici o parte.

Cat despre blocarea cuiva pe listele altcuiva, evident ca s-ar putea face din baza de date. Dar e o chestie etica/de principiu sa NU o facem. Aveti asa ceva pe facebook, de exemplu?

 


Re: Dialog cu administratia BodoMinea

Widget-urile pentru imgur-album embed nu funcționează, cel puțin pentru mine. Exemplu: viewtopic.php?f=220&t=3848
err1.jpg (41.25 KB; downloaded 2113 times)

err2.jpg (33.57 KB; downloaded 2113 times)

Nici dacă intrăm direct pe link-ul din iFrame nu funcționează. Probabil Imgur a făcut schimbări, și ori a apărut o eroare ori au deprecat această metodă de embed.

Metoda nouă și acceptată pare să fie:
Tag prezent în header pe toate paginile sau doar pe cele cu embed-uri: <script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>
Cod HTML:
<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="a/ID_ALBUM"></blockquote>

Unde probabil ID_ALBUM este variabila {TEXT} din bbcode...

 


Re: Dialog cu administratia Costin

Ma uit maine. Modalitatea noua de embed nu se redimensioneaza ca o imagine / iframe la noi pe forum asa ca preferam sa nu o folosim.

 


Re: Dialog cu administratia BodoMinea

Ai putea adăuga la actualul url de la BBCode-ul de iFrame la final ?pub=true, astfel încât să devină:
https://imgur.com/a/{TEXT}/embed?pub=true

Așa o să fie un iFrame, dar o să fie cu metoda nouă de embed.
Fără acel parametru pare să nu mai meargă varianta cu cadre.

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 159
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use