Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Despre atasarea pozelor

133 posts, 71152 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre atasarea pozelor Costin

Va multumesc tuturor pentru ajutor si pentru teste. Eu cred ca e clara directia in care testele merg... si anume ca forumul/serverul sunt OK. Oricum, daca mai sunt probleme, va rog sa ni le transmiteti ca sa incercam sa ne dam seama exact de unde vin...

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

Și eu zic că cel mai probabil e ca problema să fie legată de puterea mașinii de pe care se face atașarea pozelor (criptarea).

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

misterr wrote:
Am făcut testul acum la serviciu pe o mașină mai puternică (i7), am încercat să atașez 3 poze. La prima a durat sub 2 secunde, la următoarele două practic instantaneu.
Acasă am Intel Core2 Duo E6420, dar tot 4GB de RAM.
Am mai făcut acum un test tot la serviciu, de data asta pe cea mai obosită mașină (Intel Pentium D / CPU 2,66GHz / 1GB RAM / Windows XP Professional SP3), cu aceleași 3 poze. Durează cam 3 secunde / poză (mult mai bine decît cele 20 secunde de acasă). Ciudat.

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

Conform recomandărilor, am trecut la găzduirea externă a pozelor (pe imgur). Totuși, trebuie conștientizat și asumat că asta prezintă un risc: riscul ca la un moment dat aceste poze să fie pierdute și imposibil de recuperat și de pus înapoi pe forum (adică postările să rămînă fără poze).

Din acest moment, nici una din părți nu mai are control asupra imaginilor:
• eu nu păstrez pozele, după ce le postez le șterg
• forumul nu mai găzduiește pozele
• imgur, fiind un serviciu gratuit, nu oferă nici o garanție privind disponibilitatea pozelor

Am în minte cîteva exemple recente, din cele ce mi s-au întîmplat chiar mie:

transfer.ro: inițial, s-a declarat un serviciu gratuit de transfer fișiere, și l-am folosit destul de mult. Dar... la un moment dat, și-au schimbat politica și au hotărît să facă bani. Astfel încît serviciul gratuit a încetat, iar acum e disponibil doar pe bază de abonament. Am renunțat să-l mai folosesc.
wuala: inițial, s-a declarat un serviciu gratuit de găzduire fișiere, și l-am folosit destul de mult. Dar... la un moment dat, și-au schimbat politica și au hotărît să facă bani. Astfel încît serviciul gratuit a încetat, iar acum e disponibil doar pe bază de abonament. Am renunțat să-l mai folosesc. Au oferit o perioadă de grație în care cei care aveau fișiere acolo și le puteau recupera, după care fișierele au fost șterse, fără a mai putea fi recuperate.
youtube/google: inițial, s-a declarat un serviciu gratuit de găzduire fișiere, inclusiv cu mesagerie, și l-am folosit destul de mult. Dar... la un moment dat, și-au schimbat politica și serviciul de mesagerie a încetat (fiind lansat altul diferit, pe Google+). Au oferit o perioadă de grație în care cei care aveau mesaje acolo și le puteau recupera, după care mesajele au fost șterse, fără a mai putea fi recuperate. Anunțul a fost obscur, doar pe forumurile lor, astfel încît am aflat prea tîrziu (cînd am văzut că nu mai merge mesageria) și am pierdut toate mesajele. Unele erau importante pentru mine.
trilulilu.ro: inițial, s-a declarat un serviciu gratuit de găzduire fișiere, inclusiv cu mesagerie, și l-am folosit destul de mult. Dar... la un moment dat, și-au schimbat interfața și serviciul de mesagerie. Mesajele au fost inițial „arhivate”, după care au fost șterse, fără a mai putea fi recuperate. Anunțul a fost obscur, doar pe forumurile lor, astfel încît am aflat prea tîrziu (cînd am văzut că nu mai am acces la mesaje) și am pierdut toate mesajele. Unele erau importante pentru mine. De asemenea, mare parte din fișierele postate acolo s-au pierdut.

În toate cazurile, evident, puteam să fiu plecat (7 ani în Tibet...), să nu aflu de anunțurile lor și să pierd conținutul. Asta se poate întîmpla oricînd și cu imgur, flickr etc.
Deci mergem mai departe, dar cu aceste riscuri asumate.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Absolut de acord cu riscul asumat. Cel putin pana acum imgur a fost totusi de incredere si sustinem utilizarea lui. Pe de alta parte, un utilizator masiv de imgur este reddit.com, iar la volumul de date de acolo tot nu stiu sa se fi intamplat evenimente nedorite...

 


Re: Despre atasarea pozelor t530

De ce nu mai pot adauga album din Flickr?

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Noi nu am schimbat nimic. O fi de la ei... ma uit mai incolo.

 



Re: Despre atasarea pozelor Costin

Se pare ca a murit site-ul care oferea embed-ul.  Flickr are un embed incompatibil cu felul in care il facem noi pe forum. Mai studiez...

 


Re: Despre atasarea pozelor BodoMinea

Da...
Embed-ul oficial al Flickr e cu un obiect Flash. Ca să nu pui flash direct în site i-ai putea da iFrame la URL-ul cu /show pentru album... Dar în final tot Flash e și nu e ok.

Mai e un third party care pare de încredere și oferă widget-uri HTML5 & responsive pentru flickr: https://flickrembed.com/
Măcar temporar s-ar putea înlocui widgetul cu un link simplu spre album, ca să nu rămână în aer postările existente.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Problema e ca nu merge doar cu codul albumului, ci cu linkul intreg sau macar userul. Deci se pierde ce e deja pus pe forum sau trebuie editat manual...

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Flickrembed merge si l-am inclus. Iti editez eu mesajul cu albumul de la M5. Merci de sugestie!

 


Re: Despre atasarea pozelor WT_fan06

"Sorry, your attachment quota has been reached. Please delete some of your previous attachments and try again."

Asta imi scrie cand vreau sa pun o poza. Are legatura cu limita de upload de 50MB, nu? :roll:
Am folosit functia search si am vazut ca si altii au avut probleme dar nu vreau sa imi fac cont flickr.

 


Re: Despre atasarea pozelor punmeister

Poti folosi imgur daca vrei.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use