MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Prelungire metrou Militari

78 posts, 30064 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Prelungire metrou Militari Frankie

Dupa modelul prelungirii metroului pe Theodor Pallady (care a descongestionat traficul pe acel bulevard), asa ar trebui facut si cu metroul din Militari.
Am facut o schema la repezeala, asa ca idee.
Voi ce parere aveti ?
Metrou_Militari.PNG (502.71 KB; downloaded 7659 times)

 


Re: Prelungire metrou Militari mcosmin

Asa ceva nu se va întâmpla niciodata. Plus ca nu ar rezolva nimic, daca nu intri cu el in Chiajna, degeaba il prelungești.

Iuliu Maniu e aglomerat din cauza lipsei unei centuri ocolitoare decente si a unor alternative pentru iesirea inspre vest.

 


Re: Prelungire metrou Militari Frankie

Ar descongestiona cel putin Militari Residence, cred ca si Chiajna intr-o oarecare masura.
Pe Iuliu Maniu pur si simplu traficul este infernal la orele de varf, sunt multi navetisti care vin de langa Bucuresti - daca ar exista Metrou la Carrefour/Kika, ar putea sa-si lase masinile acolo.

 


Re: Prelungire metrou Militari mcosmin

Exista metrou la Preciziei si Pacii, si nu lasa nimeni masina acolo. Daca nu intri cu el efectiv in Militari Resistance, nu rezolvi nimic.

Plus ca nu ai cum sa sapi tunelul pe sub westgate, Metro si Carrefour. Ca sa nu mai zic ca nu ai spatiu pentru PLS si PSS, si nici sa sapi statii.

O alternativa e sa se desparta un tunel de la Pacii, sa o ia pe sub bulevard, fara statie pana in Chiajna. Dar chiar si asa este deosebit de dificil si implica inchiderea bulevardului, efectiv paralizezi orasul facand asta.

Podul de la Ciurel va rezolva partial problema, va oferi o alternativa pentru intrarea si iesirea din oras.

 


Re: Prelungire metrou Militari Frankie

1) Nu ai precizat unde poti lasa masina la Preciziei sau Pacii.
Mai pune la socoteala ca la ora de varf faci si 20-30 de minute cu masina de la Kika pana la Pacii sau Preciziei

2) Nu trebuie sapat pe sub westgate, carrefour etc... eu am facut schita aia la repezeala, orientativ. Sunt sigur ca exista solutii.

 


Re: Prelungire metrou Militari Costin

Mai vorbim dupa ce se fac M5 est, M4/6 sud, M6 nord, M7 integral, M2 nord.

 


Re: Prelungire metrou Militari Frankie

Tu nu vrei sa mai vorbim niciodata ? :D

 


Re: Prelungire metrou Militari Costin

Eu doar am dat o prioritizare relativa a proiectelor de metrou din Bucuresti. E *aproape* identica cu planurile lor oficiale (cu exceptia ca ei pun M6 nord inaintea lui M6 sud, ceea ce dupa capul meu e o tampenie, dar in fine).

 


Re: Prelungire metrou Militari andrei11

1) Subiectul s-a mai discutat dar n-ai citit tu. Acolo se propuneau soluții de prelungire mult mai realiste.
2) Schița făcută de tine e la mișto. Te rog fă o schiță mai realistă, dar o faci degeaba, cum am spus subiectul a fost discutat, concluziile au  fost trase. E meteahna noilor veniți de a nu citi postările anterioare care tratează subiectul. Văd că ai aproape un an vechime ca și user. Puteai să citești ce s-a scris.
3) O să mă mai  gândesc ce fac cu acest nou topic, după părerea mea nu-și are rostul. Repet pentru a treia oară, subiectul a fost discutat și clasat.
4) Acum fără miștocăreală ieftină, poți redeschide topicul prin  anul 2050.
:popa:
_____________
PS : La Păcii se amenajase acum ceva timp o parcare pentru cei care veneau  în București dar s-a închis din lipsă de clienți ( acolo unde a fost pe vremuri Autogara Militari ).

 


Re: Prelungire metrou Militari Frankie

Nu am gasit nici un topic care sa dezbata acest subiect, imi pare rau.

PS1: O sa revin cu o schita mai realista
PS2: Cred ca si in 2050 ar fi prea devreme.

 


Re: Prelungire metrou Militari andrei11

Ok, mai aștept, Nu te grăbi, nu ne aleargă nimeni, poți s-o postezi și peste câteva zile.
Frankie wrote:
Dupa modelul prelungirii metroului pe Theodor Pallady (care a descongestionat traficul pe acel bulevard)

Adevărat : 5 %
Fals : 95 %

 


Re: Prelungire metrou Militari shoppy

Este aceeasi discutie ca la Popesti-Leordeni, s-au mutat toti acolo claie peste gramada in blocuri pe drumeaguri, au construit la metru patrat si nu au lasat spatiu pentru nimic, si acuma nenea MT, nenea Bucuresti, ce faceti acolo, sunteti nesimtiti !? ! ?!? !? Nu vedeti ca aici in Satul Rosu Comuna Chiajna suntem congestionati!? !? !? Ia apucati-va voi si ingropati CF-uri si construiti sosele, pasaje si metrou. Da nu construiti la noi, ca nu mai e loc, construiti acolo la voi, ca sa fie bine la noi.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire metrou Militari sab

Frankie, n-am inteles ce propui. Sa se mearga in continuare, de la Preciziei in vizita pe la toate centrele comerciale si sa te reintorci la Preciziei? Unde este capatul? Sau vorbim de un cerc?

 


Re: Prelungire metrou Militari Frankie

Sa se mearga in continuare si capatul sa fie la Depoul Militari deoarece infrastructura deja exista intre Preciziei si depou. Mai trebuie doar adaptata o statie la depou.
Asta daca se mai poate numi capat, deoarece se va forma o bucla / semicerc.

LE: chiar trebuie sa refac caricatura aia din prima postare

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use