MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Acces nou la statia Tineretului (nord)

1063 posts, 286472 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

^^
Adrian Rosca wrote:
Incorect, va fi scara rulanta intre peron si vestibul, prin micsorarea latimii scarii fixe


Doar o scara, nu doua.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) sab

Si doua scari rulante si lift? Dar unde va credeti de vreti un acces corect?
Poate vreti si doua rulante ...de la si catre exterior...:)

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) subway guru

Si o statie complet 'daramata'???
Va mai jucati mult cu castele de nisip si statii de 'plastilina'???

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) ByOnu

Imi dau cu parerea, dar in loc sa sacrifice si/sau sa reduca numarul scarilor rulante pentru lift, nu mai bine aplicau solutia Politehnica? Preabine, este tarziu acum, dar consider mult mai utile si cu un impact mult mai mare in traficul calatorilor scarile rulante decat lifturile. Nu neg necesitatea lifturilor, sunt obligatorii, dar parca prea le-au pus in drum pretutindeni.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) sab

Bineinteles ca solutia de la Tineretului este inca una de incropeala. Pentru ca nu s-a gasit alt amplasament pentru lift, l-au pus in locul destinat initial rulantei. Insa cum Tineretului nu este chiar Bazilescu, s-au gandit ca este necesara totusi si o rulanta la urcare, pentru ca Tineretului este o statie de adancime apreciabila. Ca atare au mai taiat din scara fixa....Poate nu o sa fie asa trafic si va functiona solutia asta...

Care ar fi solutia Politehnica ? Sa puna liftul in spatiul tehnic ? Tineretului nu pare sa aiba acel "apendice" de spatiu tehnic pe care il are Politehnica inspre Militari si care , aparent, nu folosea la nimic. La Tineretului se potrivea cumva solutia Leonida, adica liftul sa urce doua niveluri si sa treaca prin spatiul tehnic, situat deasupra liniilor. Dar, bineinteles, era o solutie mai scumpa, trebuiau sparte doua plansee. Asa, l-au amplasat intr-un spatiu gol. Sanatate si un praz verde... :)

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) subway guru

Dar nu mi-ati raspuns la intrebare, chiar credeti ca se poate face din orice rahat bici si 'sculpta' oricum in beton armat???
:popa:
Daca nu era ISU cu 'pretentiile' lui de minim doua accese 'separate' murea linistit asa cum a fost si pana acum pentru ani buni de acum inainte...
Alegerea 'prioritatilor' reale cand ai fonduri limitate e treaba dreaqului...dar si cand ai o 'oportunitate' sa nu o folosesti catusi de putin e...crima si pedeapsa...
Parerea mea!
:bere:

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) andrei11

subway guru wrote:
Daca nu era ISU cu 'pretentiile' lui de minim doua accese 'separate' murea linistit asa cum a fost si pana acum pentru ani buni de acum inainte...

Hai ca-mi amintesc eu acum de stații cu un singur acces, și real, deși sunt mai multe...
1) Costin  Georgian.
2) Apărătorii Patriei.
Aici, la Apărători << Piedone >>  descoperise și al doilea acces. Nu s-a mai făcut nimic...
Și mai sunt și alte stații cu un singur acces. Așa că sperietoara ISU este - in unele cazuri - numai de formă...
_______________
Alte stații - Eroii Revoluției, Constantin Brâncoveanu...Guru, și mai sunt. (Până și la Piața Sudului nu mi-e clar dacă e cu unul  sau două accese...)

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

La Eroii Revolutiei ar fi fost doua, daca nu se razgandea PMB.  :popa: Iar la Piata Sudului avem pasajul catre Sun Plaza, care se poate pune si el la socoteala ca si acces. La Aparatorii Patriei chepengul ala spre piata cu un minim efort s-ar putea amenaja ca si iesire de ugenta, spre satisfactia ISU, nu-i nevoie sa-l faca acces "normal" ca nici nu trebuie.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) mcosmin

Voi vorbiti aici de parca e un lucru rau si un moft faptul ca ISU te obliga acum sa ai minim 2 iesiri (cea ce e un lucru de bun simt avand in vedere ca vorbim totusi de o incinta subterana).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) sab

Nu, noi vorbim de aceeasi problema cu solutionari diferite (deschidere acces nr 2 la Tineretului vs pastrarea unui singur acces la Aparatori, Georgian sau Brancoveanu, de exemplu). Bineinteles ca nu este un lucru rau sau ai minim doua accesuri la o statie.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Diferenta e ca la Tineretului vestibulul deja exista la nivel de structura, asa ca e mult mai simplu tehnic si evident mai ieftin sa faci aici un acces nou decat la alte statii. Si mai era si un lift care statea nefolosit. Doi intr-unul.  :)

Mai e si problema finantarii, accesul de la Tineretului e inclus intr-un program cu fonduri europene legat de M2. Nu stiu cum au reusit sa-l lege de un proiect de schimbare de sine, dar bravo lor.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) sab

Liftul statea nefolosit pentru ca a fost instalat din start acolo,intr-un vestibul nefunctional. Nu stiu daca nu a ruginit deja sau nu a iesit din garantie...

ByOnu intreba daca totusi nu se putea instala in alt loc, astfel incat sa nu sacrificam nici din scara fixa. Sa ne gandim la situatia cand scara rulanta va fi defecta, inevitabil vom avea si astfel de perioade. Atunci toata lumea se va inghesui pe o scara ingustata si la un lift de capacitate cca 10 persoane.

Oare la Georgian sau in alta statie nu avem o situatie similara cu Tineretului, adica vestibul executat?

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Apropo de C. Georgian, are cineva o schita a statiei? Din cate stiu, Tineretului ar fi singura statie cu vestibul executat la nivel de structura dar nepus in functiune.

 



Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use