MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Acces nou la statia Tineretului (nord)

1063 posts, 282657 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) survola

Am impresia că se așteaptă până e gata și celălalt acces. Au timp până la sfârșitul lui noiembrie.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

N-au cum sa termine pana in noiembrie. Mai degraba la jumatatea anului viitor.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) TibiV

survola wrote:
Au timp până la sfârșitul lui noiembrie.

:o

Tu ai vazut reportajele de la primul acces?
Ai remarcat cat a durat de cand au sapat prima groapa si pana acum, cand este "aproape gata" ?...

Pariez ca iti poate face Adrian Rosca un calendar al lucrarilor de pana acum, de o sa te bucuri daca se deschide al doilea acces anul viitor prin vara...

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) survola

Eu spun ce mi-au răspuns ei oficial:

"Conform prevederilor contractuale, termenul de finalizare a lucrărilor este luna noiembrie, anul curent, când se vor demara şi procedurile de recepţie la terminarea lucrărilor.

La acest moment nu a fost luată o decizie privind punerea în funcţiune cu publicul călător al accesului B, înainte de preluarea tuturor lucrărilor stipulate în contract."

Nu am zis că se deschide accesul A, doar că mai au ceva timp la dispoziție pentru B.
Și dacă vorbim de reportaje, am făcut și eu câteva de aici, îmi place să urmăresc șantierele active.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

De curiozitate, cand ai primit raspunsul asta?

 



Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Metrorex si termenele :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) sab

survola wrote:
"Conform prevederilor contractuale, termenul de finalizare a lucrărilor este luna noiembrie, anul curent, când se vor demara şi procedurile de recepţie la terminarea lucrărilor..

Cate lucrari au fost terminate la termen in Romania ?  :lol:

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Puss in Boots

La termenul anuntat initial cred ca niciuna. La termenele ulterioare, toate !  :lol: Pana si pentru M5 va fi candva adevarata zicala "aici in 3 ani..."...

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) 1689

Sa nu uitam ca pina si M1.1 a intirziat vreun an si ceva - cu toata atentia de la cel mai inalt nivel care i s-a acordat. Si pe vremea aia cind zicea Dibaciu' ca vrea ceva la data X, se lasa cu scaunul lui Motoc cind nu se-ntimpla.

Exista, in concluzie, o traditie solida si indelungata :D

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) survola

Cred că pe tot globul sunt foarte puține șantiere care se închid la termenul și la costul stabilite inițial.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) shoppy

Problema era ca intaiul arhitect se mai razgandea si pe parcurs.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) 1689

Problemele pe vremea lui Dibaciu' erau mult mai multe si mai adinci si nu cred ca fac subiectul topicului de fata.

Revenind insa la accesul Tineretului, din raspunsul acela de la Metrorex, e clar ca cele doua iesiri sint subiectul unui singur contract.

De ce nu s-au putut ataca simultan cele doua iesiri - cred ca e o intrebare retorica la care se vor procrea nenumarate explicatii (deranjul traficului de suprafata, costuri, aprobar, poate apar si niste utilitati din acelea complicate etc.).
Realitatea probabila e ca firma contractata nu putea sustine simultan ambele santiere asa ca s-a inceput cu ce era mai simplu. Sint curios care sint termenii de plata ;)

Metro Rex si asa nu se grabeste (unde a functionat foarte bine Tineretului 30 de ani cu un singur acces, ce atita graba ?

Se lucreaza ? Se !
Sintem aproape gata cu o iesire ? Sintem !

Cum spunea survola, ce, e primul proiect un pic intirziat ? Ia uitati-va la aeroportul Berlin Brandemburg. Acolo depasire de plan la intirzieri, nu un tisti-bisti de citeva luni la un lift si o scara.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) subway guru

S-a inceput cu accesul pentru care liftul era demult achizitionat si ruginea in magazie

 


Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use