MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Acces nou la statia Tineretului (nord)

1063 posts, 282660 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76
 
 

📖 Pagination options

Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Stiti cum va puteti da seama daca urmeaza sa se deschida? Sa va uitati daca au sters praful de pe parapetul lateral al scarilor la nivelul peronului. Saptamana trecuta praful era gros cam de un deget.

Totusi, ma mir sa deschida azi. Ar fi trebuit sa anunte pe site-ul Metrorex sau pe FB. Momentan insa nimic, asa ca e posibil sa fie fake news.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) survola

Pe la ora 11 era și un paznic jos, pe peron, păzea accesul. O să trec pe acolo la ora 17 să văd daca s-a întâmplat ceva.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Un cylon

Am trecut eu acum, nu era nimeni şi porţile erau închise.

 



Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Cristi N

Proaspat de la Vitalie:

Vitalie Cojocari 18 mins ·
Este ora 21.45 și primesc o informare de la Metrorex. Aceasta începe cu: ”mâine, 30.05.2019, Metrorex va deschide noua...”

Da, în acest moment mi s-a oprit un pic respirația. M-am uitat din nou la dată. Crezând că visez. Dar visul mi-a fost spulberat de finalul propoziției: ”...noua cale de acces la Tineretului”.

Trecând peste visul meu de a vedea deschis, în sfârșit, metroul din Drumul Taberei, am o veste bună doar pentru cei care iau metroul de la Tineretului.

Vor avea o nouă ieșire/intrare. O vedeți în poze.

Cu alte cuvinte, călătorii vor avea 2 guri de acces în stația Tineretului, nu una ca până acum.

Stați așa, că nu este totul. Gura de acces este o poveste în miniatură a liniei de metrou din Drumul Taberei. A doua intrare/ieșire din Tineretului urma să fie terminată inițial prin 2017. A fost amânată pentru 2018 și... iată-ne în 2019, 30 mai.

De ce? Am întrebat responsabilii de la metrou? Mi s-a explicat: ”din cauza birocrației”!


link

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Ha, din cauza birocratiei.  :no:

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) alexxd_31

Alexandru Lancuzov a anuntat din nou la Radio Romania Actualitati ca deschiderea va avea loc azi la ora 11:00.
Sa speram ca de data aceasta stirea este adevarata.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) alexxd_31

Legat tot de subiect:
https://www.europafm.ro/noua-gura-de-me ... pe-hartie/

Noua gură de metrou de la Tineretului, deschisă doar pe hârtie

Dacă în urmă cu o zi Metrorex anunța deschiderea unei noi guri de acces la stația Tineretului, amânată de cel puțin doi ani, cine a încercat joi să o folosească a descoperit că aceasta va fi funcțională “în curând”.
Explicația este simplă: deschiderea se face într-un cadru oficial, abia la ora 11:00. La eveniment va fi prezent directorul general Metrorex, Dumitru Șodolescu.
Lansate în anul 2016, lucrările la un nou acces în stația de metrou Tineretului au fost finalizate în luna aprilie, compania anunțând ieri că de joi va fi deschisă noua gură de acces.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

E oficial:

Metrorex a deschis astazi, 30.05.2019, o noua cale de acces la statia de metrou Tineretului, aflata in capatul spre statia de metrou Piata Unirii.
Aceasta are in componenta sa doua intrari/ieșiri pietonale dotate cu scari fixe,  escalatoare și lift, facilitând astfel deplasarea persoanelor cu dizabilitati. Noua cale de acces face parte din proiectul “Imbunatatirea serviciilor de transport public de calatori cu metroul pe Magistrala 2 Berceni – Pipera”. Constructorul acesteia este  Asocierea SOPMET S.A. (lider de asociere) – SOMET S.A. – SCHINDLER ROMÂNIA S.R.L. – UTI GRUP S.A. – TIAB S.A.
Valoarea lucrarilor realizate este de aproximativ 18 milioane de lei cu TVA, iar investitia este finantata din fonduri europene nerambursabile acordate in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020 (POIM).

http://www.metrorex.ro/_read573-1

Sa notam si niste date semnificative:

- tema de proiectare: 22.03.2012;
- emitere comanda proiectare catre Metroul SA: 29.10.2012;
- emitere Certificat de Urbanism: 20.06.2013;
- intocmire proiect: iulie 2014;
- emitere aviz CTE-Metrorex: 09.10.2014;
- lansare licitatie de executie lucrari pe SEAP: 27.07.2015;
- punere in functiune: 30.05.2019.

Total durata proiect: 7 ani

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Puss in Boots

Cine mai face 2 guri de metrou in 7 ani? Succes al Romaniei.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) survola

Am făcut un tur al noului acces sau al noilor accesuri (depinde de cine numără).
Liftul a ieșit ciudat, sunt sigur că se putea amplasa mai bine și în subteran, nu numai la suprafață, iată:
47964888191_4932be7bac_k.jpg (995.58 KB; downloaded 3662 times)

Este după colț  :D
47964887806_3310d71e4c_k.jpg (1.02 MB; downloaded 3663 times)

În rest nimic spectaculos, totul corect, praful șters, scările rulante spre exterior merg, și liftul, turnicheții arată așa:
47964856843_4e85f21533_k.jpg (691.09 KB; downloaded 3664 times)

47964831852_a52abed68f_k.jpg (695.28 KB; downloaded 3665 times)

Spațiul de ieșire, acela din stânga, este cam înghesuit, și nu cred că era nevoie de atâtea porți totuși (mai sunt vreo 3 și în dreapta pozei).
În concluzie: să fie într-un ceas bun, așteptăm și celelalte accesuri adiționale de pe M2.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

Urat cu spume ansamblul grinda-stalp de langa lift. Sunt curios daca era existent, sau e o adaugire recenta. Inclin sa cred ca l-au facut acum, intrucat pare o improvizatie.

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) Adrian Rosca

^Da, e o ramasita a fostului perete din beton ce a fost mutat cu ocazia construirii liftului:



 


Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74 75 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use