MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

2619 posts, 543462 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138  ... 188
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou GPS

TibiV wrote:
"Benzinarii" au participat ieri la SCS Transport (Sub-Comitetul Sectorial Transport) din cadrul Comitetului de Monitorizare POIM.

Cei de la Mrex au prezentat si o frumusete de plansa "de viitor"...



Săracii au uitat ca au inaugurat doua stații....

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou punmeister

Pai daca harta e din 2014...

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Celestin Draganescu

Ce inseamna Pipera - Tunari / Berceni ? :))

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou TibiV

Pai cam acelasi lucru ca si Pantelimon-Cernica.
Vise umede...

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Conform hartii, exista pe M5 statiile Brancusi si Prelungirea Ghencea in executie, si deabia dupaia incepe o extensie.
Apoi tronsoanele ba sunt marginite de statii, ba de cartiere, ba de orase, ba de sosele, chiar asa nu se uita pe hartile astea nimeni care are un pic de minte?
Depuol RATB, ce nume potrivit pentru o statie, asta este ca aia cu da de ce este Moarte Caprioarei, o chema Caprioara sau era singura caprioara din lume?

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Celestin Draganescu

Asta cu "Depoul RATB" pun pariu ca a fost o faza din aia cu: "Auzi, Floricico! Cum sa-i zicem la statia aia ca ma suna sefu' sa termin harta asta!"

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

shoppy wrote:
Conform hartii, exista pe M5 statiile Brancusi si Prelungirea Ghencea in executie, si deabia dupaia incepe o extensie.

Nu este chiar "in executie", lipseste legenda, dar este usor alta culoare pentru aceasta prelungire... :) . Dezinformare prin omisiune. Este o modalitate de a justifica aberatia actuala, bifurcatie de o singura statie. La trei statii, mai merge o bifurcatie... Numai ca nu am auzit de vreo intentie serioasa pentru cele doua statii (studiu, licitatie, etc). Era bine daca le faceau acum , tot au facut cu doua statii mai putin decat proiectul initial (cele din Ghencea).

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Ai prea multa incredere in ei, mie mi se pare fix aceeasi culoare(diferenta apare din cauza ca este pe fond alb in loc de gri si mai este si compresia jpeg din topor, uite si mai incolo prin zona 5 unde portocaliul se transforma in maro).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Cel mai tare mi se pare la M4, care trebuia sa fie verde, iar de la GdN2 catre sud...numai verde nu este.
Oricum cele doua statii M5 nu sunt in executie si nici in vreun plan apropiat. Dar poate ne asteapta vreo surpriza. Si asa nu sunt bani si chef sa inaugureze anul viitor, poate se apuca de ele si mai asteptam vreo 2-3 ani sa inauguram tot, conform hartii. Pana atunci vin si trenurile noi si am rezolvat doua lucruri dintr-un foc.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou zapacitu

Asta e planul lor incinal pe urmatorii 100 de ani, nu?

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou subway guru

Asta era planul pe doua cincinale europene si era fezabil...daca...(urmeaza de aici incolo o mie de pagini de ‘justificari’)
In alta ordine de idei, pe acea harta in afara de M5-DT nu ar trebui sa apara nicio linie punctata pana nu apare un santier, altfel ‘in constructie’ e o dezinformare si un motiv de suparare si insatisfactie.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Puss in Boots

Nu e nimic mai dragut in Romania sa vezi planuri de genul asta in orice domeniu ar fi (autostrazi, tramvaie, metrouri) :) E genul de planse la care sa iei niste popcorn, suc si cafea si sa o arzi discutand si visand cu ochii deschisi.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Goldmund

Harta de mai sus este si o urmare a faptului ca orasul si regiunea Bucuresti nu au o plasa CF coerenta pe care sa se poata dezvolta un tren suburban.

Inca o mentiune pentru "periferii":
sper ca proiectantii sa dezvolte pe viitor metroul si la suprafata/ suprateran - ar fi poate mai ieftin si mai usor de construit. Aduc aminte ca trenurile de mare viteza circula pe un terasament mai mult pe "stalpi" sau prin tuneluri, si asta pe sute de km....
2018?
:bere:

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou andrei11

Goldmund, tot respectul, nu am încă carioci la mine dar mâine se deschid toate librăriile. Promit să-mi iau unele de calitate.
Cu mici modificări e fix harta care ne-o prezenta cu vreo 15 ani în urmă  domnul Udriște :
1-2-2018 9-28-01 PM.jpg (6.06 KB; downloaded 2801 times)

# guru, știu că citești mesajele mele, după cum observi l-am prezentat simplu pe domnul Udriște, totuși a făcut și ceva bun pentru bucureșteni cât timp a fost în Parlament / în Primăria Generală.

 


Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138  ... 188
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421002 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use