MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

2619 posts, 532615 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 169 170 171 172 173 174 175  ... 188
 
 

📖 Pagination options
Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Puss in Boots

Statia de metrou e in plan si din ce stiu inca una fix la Centura. Nu stiu cum ar incapea un pasaj suprateran auto din "partea cealalta" cu descarcare in sos.Berceni (poate intra nu stiu... dar asa la prima vedere, gandire, nu mi se pare, fie si el cu o banda si doar intr-un sens). A se vedea insa cat de mult dureaza -si inca nu s-a demarat nimic- constructia pasarelei pietonale de la fosta statie Depou Imgb (numita asa pt localizare mai buna). Poate ar merge tot o pasarela pietonala si din acea zona o data cu prelungirea constructiilor spre DNCB. Pana la urma ideea e sa ajungi la gura de metrou nu? P+R nu e -cred eu- gandita pentru cei ce stau in zona dincolo de viitoarea linie de metrou.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Discutam "discutii". Statia asta pe singura linie este moarta din start. Iar investitia in P&R este la fel de inutila ca statia.
1) Avem experienta P&R de pe M4, care sta mai mult goala. De ce ? PENTRU CA ESTE CU TAXA. Romanul nu a ajuns inca la nivelul de a intelege ca parcarea costa.
2) Insa sa presupunem ca aceasta parcare va fi, prin minune, fara taxa. Cine isi va lasa masina acolo sa ia naveta de o statie, cand cateva sute de metri mai incolo are metrou DIRECT la aprox 2-3 min , la Berceni sau Leonida ?

P.S. Acum vad ca aceasta este propunerea PMB. Iar statia de care am discutat in trecut era a lui Baluta. Cum vine asta, face fiecare care o statie ? :lol: :lol:  :lol:

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou George

Cum adică, linie simplă?!  :lol:  :lol:  :lol:

Asta e o aberaţie....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Pai atat este acolo, de la statia Berceni pana la Centura, o linie simpla la suprafata. Nu s-a vorbit niciodata de dublarea acestei linii.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou ByOnu

sab wrote:
Avem experienta P&R de pe M4


Nu cred ca exista termen de comparatie. Daca la Straulesti avem stradute si trotuare garla, la Berceni nu exista alternativa. Cred ca la Berceni ar fi folosita.

Cat despre statie, sau statii, mai bine sa NU se faca deloc, decat sa ne trezim cu o strutocamila care va ingreuna extinderea corecta spre sud in viitor: linie dubla, statii adevarate, nu doar niste peroane, sub sau supratraversate peste DNCB samd. Nu vad oportuna aceasta interventie a primariei generale sau de sector in constructia infrastructurii de metrou.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou pantograful

Nu stiu de cate ori s-a tot auzit de "o noua statie spre centura pe M2". Singurul avantaj este ca... ar fi ieftin. Dar nu degeaba, e si o idee "ieftina".

Ar aduce doar la (INCA) o extindere anarhista a orasului tot mai spre margini + ar complica circulatia pe M2. In alte cuvinte, e un "proiect" doar asa, se se spuna ca se face ceva. Un fel de Pantelimon/Antilopa  :twisted:

Daca vine vorba de o prelungire a lui M2 spre NORD, cu statii adevarate (1 sau 2), ar fi altceva. Dar mai intai, modernizare.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou punmeister

Exista la nivel de carioca si extinderea lui M2 spre nord.
Luata de la benzinari
9GQ7VCi.jpg (126.27 KB; downloaded 2310 times)

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou subway guru

pantograful wrote:
Nu stiu de cate ori s-a tot auzit de "o noua statie spre centura pe M2". Singurul avantaj este ca... ar fi ieftin...

De unde ai dedus ca e ieftin ???

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou TibiV

@ subway guru,
o intrebare probabil  tampita...

Actualele rame de metrou au sisteme de incalzire?....

Ca daca trebuie sa faca vreo 2,5 km dus-intors in ianuarie, la suprafata, cand afara sunt -15 Celsius, va fi cam nashpa...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

De ce? Stii ca le tin in galeria dintre Leonida si Aparatori...
La geruri mari nu le ma scot la suprafata ca le ingheata "condensatorii"....:)

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou subway guru

@Tibi
Nu cred, n-a fost cerut asa ceva in caietele de sarcini.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Deci incalzire...naturala, de la inghesuiala.. :)))

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou pantograful

subway guru wrote:
De unde ai dedus ca e ieftin ???

Avand in vedere ca e la suprafata si ca deja exista o linie acolo, banuiesc e mai ieftin decat sa sapi un tunel dublu sub o zona populata.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou subway guru

Daca vrei sa faci ceva cum se cade (linie dubla, statie normala) nu e nici ieftin si nici chiar simplu...daca te limitezi la o aberatie <sectorista PSD> e usor...inutil si incurca lume...ce ai fi vrut???

 


Go to page:  1  ... 169 170 171 172 173 174 175  ... 188
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use