MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

2619 posts, 540284 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 138 139 140 141 142 143 144  ... 188
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Da, exact dupa Doi Cocosi.
Te duci ori la bal, ori la spital...  :lol:
Spital.jpg (194.82 KB; downloaded 2774 times)

aztec wrote:
Pana la urma cate spitale facem IN AFARA Bucurestiului?

Desi pozitionat la mama naibii, este totusi in Bucuresti.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou subway guru

Din pacate locul acela nu e chiar cel mai favorabil amplasarii unei statii de metrou...

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Puss in Boots

Sa prelungeasca troleul  :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Lasa ca a vorbit omul cu cine trebuie si ii face statie chiar la Urgente, in incinta spitalului.  Ca omul bolnav vine la spital fix cu metroul de M4. Dupa ce schimba de doua ori, la Victoriei/Eroilor si la Basarab ;). Eu zic ca urmatoarele metrouri sa aiba in standard, pe langa locul pentru scaunul cu rotile si o targa, ceva... Sau niste medici in fiecare garnitura care ajunge la spital.
Retineti cuvintele..."Am vorbit sa ne faca"... Omul a dat comanda. E pe pile, nu pe studii de fezabilitate/tehnice.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou abc_XC

Fostul ministru al transporturilor a debitat mult mai multe ineptii despre infrastructura Romaniei, acum primarul a facut si el o declaratie "politica", transporturile nu sunt domeniul sau, promisiunea asta a fost asa, de incurajare  :mrgreen:
Spitalul Floreasca se afla central, are o magistrala de metrou prin fata sa, iar cel mai apropiat acces e la 250 de metri, aici, 500 de metri pana la prima statie de metrou mi se pare acceptabil in conditiile in care sunt cartiere mari din Bucuresti care nu au metrou. Poate folosim inteligent  transportul de suprafata, troleibuzul 97 ar putea fi prelungit si sa intoarca undeva langa intrarea viitorului spital. Sa nu uitam ca pensionarii nu au gratuit la metrou, asa ca un mijloc de transport RATB ar fi de preferat pentru ei.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Cum ar fi, dupa ce ai facut ditamai "multimodala" cu capat de troleibuz, sa prelungesti troleibuzul  :?:

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou abc_XC

Mult mai ieftin, comparativ cu un tunel de 450-500 de metri, o statie de metrou si macazurile aferente. Am evita o succesiune de trei statii cu macazuri.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou mcosmin

Si care e problema daca avem 3 statii cu macaz?

Transportul de suprafata va avea mereu problema ambuteiajelor. Mai ales in zona spitalului.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Nicio problema. Doar niste cheltuieli aiurea, dar nu ar fi singurele.  Astept si eu sa vad la ce foloseste macazul de la Laminorului.

@abc_XC . S-au mai vazut capete de linie fara macazuri. Culmea, chiar pe ruta aceasta. Oricum, nu spune nimeni ca o sa fie capat de linie acolo. Daca prelungesc, duc M4 ori la Centura, ori la Mogosoaia, nu doar pana la Spital.
Oricum multa agitatie pentru aberatiile unui primar.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Nu face nimeni o statie de metrou pentru un spital, daca vreodata s-ar prelungii metroul acela, pana la giratoriul cu CB tot trebuie sa aiba o statie, este destul maidan peste drum de spital si nu trebuie sa fie fix in fata spitalului, tot o sa fie mai aproape decat statia care deja este aproape.

Orice cladire mare are un personal mare si multi vizitatori, deci este logic sa fie langa metrou, dar nu se face nici metroul dupa spitale nici spitalele dupa metrou.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou abc_XC

Afirmatia primarului nu cred ca are acoperire, nu a discutat cu Ministrul Transporturilor sau Metrorex despre extinderea M4 cu o statie pana la viitorul spital.Asta e o parere personala. Daca se va extinde vreodata M4 spre nord, sigur o sa fie o statie si langa spital, dar eu nu cred ca va fi extins doar cu o statie, special pentru acel spital. Ar fi bine sa fie o statie de metrou langa spital, dar cat ar costa? Nu ar strica un studiu de fezabilitate, un raport cost-beneficiu.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou essco

"Stati linistiti la locurile voastre!" (Citat din Ceauseasca).
Nu se va face niciun spital. Sau, da, se va construi sub soselele suspendate ale lui Oprescu.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou cris_m

Pacat ca nu mai au locul unde a fost Laromet-ul. Mie acolo mi s-ar fi parut o locatie buna. De asemenea, zona Pallady, inainte de Dedeman.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Pai si terenul? Cine plateste milioane de euro pentru terenurile respective?

 


Go to page:  1  ... 138 139 140 141 142 143 144  ... 188
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use