MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

2619 posts, 539538 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 125 126 127 128 129 130 131  ... 188
 
 

📖 Pagination options
Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou TibiV

Nu, ea a fost scrisa o generatie de politicieni care insa nu si-au facut disparitia de pe scena...

Nu merita efortul sa caut si articolele respective, dar este interesanta partea cu cercetarea/urmarirea penala a parlamentarilor...
Aia in care nu conteaza ca ai furat sau ai calcat un copil pe zebra...
Daca "te sustin" colegii parlamentari, procurorilor le ramane sa faca exact ce fac "fetele de pe centura"...  :x

Mai sunt multe alte comentarii de facut despre "Constitutia lu' Peshte prajit dar fara mujdei" , dar nu isi au locul aici, deja ne ducem muuuuuult prea off-topic..

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou andrei11

Hei ! Mai sunt si eu pe aici ! :D

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Adrian Rosca

Tibi, s-a publicat proiectul de OUG pentru rectificarea bugetului de stat pe site-ul MF (am postat detalii "dincolo"). Din pacate, pe parte de infrastructura nu sunt motive de bucurie.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou mcosmin

andrei11 wrote:
Hei ! Mai sunt si eu pe aici ! :D



Salut Andrei, ce mai faci?

Adrian Rosca wrote:
Tibi, s-a publicat proiectul de OUG pentru rectificarea bugetului de stat pe site-ul MF (am postat detalii "dincolo"). Din pacate, pe parte de infrastructura nu sunt motive de bucurie.


Te asteptai la altceva?

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Adrian Rosca

Bineinteles ca ma asteptam sa scada pe ansamblu, dar speram sa se mai dea niste sume mai mici pe ici pe colo. Nici vorba insa.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou Goldmund

Ce entuziasm i-a cuprins pe toti la inceput, exact o luna de miere(care a tinut aici un an) pe aceste pagini ; tot felul de "Inelare", alte tronsoane care ieseau pana prin Baragan, etc..
Acum privesc ultima postare care este de prin noiembrie , anul trecut...Si tot de un an nu-mi aduc aminte sa fi citit ceva despre magistrale noi de metrou("oficial"), planuri indraznete..., in afara de M5 care devine un tronson de lucru in trei etape(bineinteles ca avem si alte termene cand vor fi gata) si un M6 care ar primi si banii de la UE, dar lumea tot ar dori alte tronsoane noi...Cu UE nu mai e ca inainte, iar bani nu or sa mai fie precum acum  :shock:
Asa ca, sa-i dam inainte cat mai avem timp.  :idea:

Cat despre prelungirea lui M2 pana in satu' lu' pandele, nimic oficial si nu am mai auzit nimic nici despre alte prelungiri de tronsoane existente.

Poate cineva care iubeste metropola Bucuresti sa dea drumul si la blocajul achizitiei de noi trenuri metrou, acum la inceput de 2017, ca odata sunt gata 12 statii noi (intr-un singur an, ceea ce nici pe timpul dictaturii comuniste nu s-ar fi reusit!) si nu mai sunt rame...de metrou.

 



Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou andrei11

Hopa  :!:
O sa râdeţi da' nu-i trucaj...
https://www.youtube.com/watch?v=S9hGNRwKyqw&t=940s
De ce am pus poza asta la metrou si nu la tramvaie ? Chiar aşa,de ce ?
1-22-2017 3-35-30 PM.png (588.59 KB; downloaded 2214 times)

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou zapacitu

Pentru ca in orice capitala moderna, trenurile ar trebui sa stea sub pamant in tunele, iar la suprafata sa avem doar cateva autobuze (a se citi electrice) pe unde e fizic imposibil sa tragi o linie de tren. Pardon, metrou.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou ByOnu

N-as merge pana acolo. Vorbim despre niste costuri imense, nejustificate in mare parte. Toate retelele de tramvai din Paris, de exemplu, majoritatea foarte recent construite, precum si linia din Tours, sunt supraterane cu green track.

Cat despre oras moden, Volgograd clar nu pare a fi unul. Numai uitandu-te in clipul postat de Andrei mai sus la drumurile de pamant si zonele pietonale inexistente te ingrozesti. Arata a Romania anilor 90.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou mcosmin

zapacitu wrote:
Pentru ca in orice capitala moderna, trenurile ar trebui sa stea sub pamant in tunele, iar la suprafata sa avem doar cateva autobuze (a se citi electrice) pe unde e fizic imposibil sa tragi o linie de tren. Pardon, metrou.



De obicei tramvaiele si metrourile sunt pe "distante lungi", si autobuzele doar aduna oamenii din cartiere de la usa blocului si-i duce la tren/metrou/tramvai, sau pe unde e mai greu de pus linii de tren. Mai rar vezi autobuz/troleu sa mearga din centru pana la marginea orasului, cum e la noi.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou shoppy

Am vazut in unele orase, cand construiesti o linie noua de tramvai, pentru ca in centru nu se poate intervenii, se fac cateva statii in subteran in zona centrului si cele doua capete spre periferii sunt la suprafata.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou andrei11

Ce am prezentat eu mai sus arata ca si statie de metrou, nicidecum a statie de tramvai.
Pantografe pliate la maxim, circulatie pe stânga...Parerea mea e ca au vrut sa faca metrou dar nu le-a iesit,au apucat sa faca unele statii / tunelele aferente si au introdus tramvaiul in subteran.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou sab

Linia a fost facuta asa pentru a putea fi transformata ulterior fara mari modificari din linie de tramvai in linie metrou. Multe orase procedeaza in acest mod.

 


Go to page:  1  ... 125 126 127 128 129 130 131  ... 188
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use