MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 409224 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

Stimate domnule #gore, metroul e pentru popor, daca poporul nu are acces la el e clar ca cei implicati/interesati nu fac ceea ce trebuie.
Dar doresc sa te asigur ca cei ce stiu bine despre ce e vorba cantaresc si analizeaza cu maxima atentie aceste probleme si solutia ce va fi aleasa nu va fi in niciun caz cea de a lipsi poporul de o facilitate construita cu mari eforturi financiare si materiale ce va apartine in integralitate.
Toate cele Bune!

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Cristy

În această seară se anunța în stația Politehnica că în perioada următoare va fi închis cate un acces din stațiile Nicolae Grigorescu și Titan pentru montarea noilor porți de acces. În anunț era menționată și perioada de început/sfârșit, dar din cauza volumului mic nu am auzit.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou punmeister

Am inteles ca in perioada 24-25 Aprilie.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou BIGRED1984

Iar eu astazi la Pipera am auzit invervalul de 19-25 dar n-am auzit statiile, era prea incet dat anuntul.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou misterr

Și eu am încercat azi la Eroilor să ascult anunțul, dar se auzea atît de încet că nu se înțelegea mai nimic...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou punmeister

Au dat anuntul la Basarab si am inteles asa:
Toata povestea va avea loc in perioada 19-25 Aprilie, si avem:
Nicolae Grigorescu - acces Ilioara (?)
Titan - accesul din capatul spre Grigorescu

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou survola

Hai să vedem despre ce modernizare este  vorba.
Cu ocazia asta sper să se poata intra cu cărucioarele si la Dristor 2.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou TibiV

punmeister wrote:
Titan - accesul din capatul spre Grigorescu

Ambele capete sunt spre Grigorescu !...  :shock:

Doar ca unul este spre L.Rebreanu, celalat spre Brancusi...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

Ăştia sunt mai ambigui ca ceilalţi cu Sfârşitul lumii.
Capul spre Grigorescu se << traduce >> cu capul spre statia de metrou Nicolae Grigorescu.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou TibiV

andrei11 wrote:
Ăştia sunt mai ambigui ca ceilalţi cu Sfârşitul lumii.


Foarte misto articol... :D
Mai ales trimiterea asta:
Citeşte şi O organizaţie creştină din SUA anunţă o nouă apocalipsă: "Omenirea se va sfârşi miercuri"

S-a amanat (iar...) si rezolvarea problemei M5...
"Marele cutremur" care trebuia  să "curete" traseul M5 era programat pentru joi... Ghinion !... :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

punmeister wrote:
Nicolae Grigorescu - acces Ilioara (?)

Probabil este vorba de singurul acces al statiei catre Dristor, cel mai aproape (daca putem spune asa...) de str Ilioara.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

:D  Asa da, incepem sa devenim experti in a interpreta mesajele  subliminale :mrgreen:

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou shoppy

Accesul Ilioara este cel dinspre Dristor, strada Ilioara este langa LukOil, unde face curba bulevardul(vestitul poligon auto Ilioara este la capatul strazii).

 


Re: Acces nou la statia Tineretului (nord) TibiV

Comunicatul oficial de azi dimineata, ora 09.06:
http://www.metrorex.ro/_read478-1

COMUNICAT DE PRESĂ

Prima etapă a lucrărilor de modernizare a instalaţiei de control-acces

Începând cu 19 aprilie 2017, Metrorex va începe prima etapă a lucrărilor de modernizare a sistemului de control – acces, în stațiile de metrou: Republica, Titan şi Nicolae Grigorescu.
Modernizarea sistemului de control presupune îmbunătăţirea serviciilor Metrorex şi creşterea confortului în timpul călătoriilor cu metroul:
•    Linia actuală de turnicheţi, care are o vechime de peste 20 de ani, va fi înlocuită cu porţi de acces batante, moderne care facilitează atât intrarea, cât şi evacuarea rapidă a călătorilor în situaţii de urgenţă;
•    Noile porţi de acces vor avea dublă utilitate, atât prin sistemul de citire a benzii magnetice, cât şi prin sistemul de citire a cardurilor contactless. Acesta din urmă va putea fi utilizat după finalizarea lucrărilor de modernizare a sistemului de control – acces din toate staţiile de metrou;
•    139 de automate moderne de vândut cartele sunt prevăzute să dea rest şi să funcţioneze inclusiv cu POS;
•    41 de staţii de metrou vor avea instalaţii noi de control-acces;
•    Peste 500.000 de călători/zi vor fi beneficiari direcţi ai noului sistem.

Având în vedere că acest proiect este unul complex, coroborat cu necesitatea de a asigura securitatea și siguranța călătorilor, precum și de a respecta recomandările Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dealul Spirii București”, lucrările aferente fazei I de modernizare, se vor executa etapizat:

În perioada 19 – 25.04.2017 se va lucra la următoarele accesuri:

•    Staţia Republica – Acces A (bulevardul Basarabiei). Călătorii vor putea utiliza celelalte 3 accesuri disponibile ale stației de metrou Republica (accesul B – bulevardul Basarabiei, gara Titan-Sud, C şi D - şoseaua Dudeşti – Pantelimon;
•    Staţia Titan - Acces B (bulevardul Nicolae Grigorescu, str. Liviu Rebreanu). Călătorii vor putea utiliza accesul A (bulevardul Nicolae Grigorescu);
•    Staţia Nicolae Grigorescu - Acces A (bulevardul Camil Ressu, Aleea Fuiorului). Călătorii vor putea utiliza accesul B (bulevardul Camil Ressu, bulevardul Nicolae Grigorescu).

În perioada 26.04.2017 – 05.05.2017 se va lucra la următoarele accesuri:
•    Staţia Republica – Accesurile B, C şi D;
•    Staţia Titan – Acces A;
•    Staţia Nicolae Grigorescu – Acces B.

Metrorex depune toate eforturile ca perioada de execuţie a lucrărilor să fie cât mai scurtă.
Pe parcursul lucrărilor, personalul Metrorex va asigura asistenţa necesară călătorilor şi va lua toate măsurile pentru ca  impactul asupra confortului călătorilor să fie minim.

DIRECTOR GENERAL,
ing. Marin ALDEA

 


Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use