MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 404375 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

^Au postat anuntul si pe site-ul Metrorex: http://www.metrorex.ro/_read607-1

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou subway guru

Mai bine mai tarziu decat niciodata...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

Cand or fi postat ? Ca eu m-am uitat duminica,adica pe 17.11 si nu era niciun anunt...Acum vad ca apare cu data de 16.11. Or fi citit ceva pe aici ? ;)

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

Bravo Digi!

Imagini dezolante cu o stație de metrou din București inaugurată în anul 2000

https://m.digi24.ro/stiri/economie/tran ... 00-1219777

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

N-auzi ca special s-au lasat peretii asa si nu s-au mai facut finisaje :) ? Sa fie acoperiti de reclame...Impuscam doi iepuri:
- facem "ieconomie"
- realizam un ban cinstit.
Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu viata reala. Am facut doar economie si ne-am ales cu o statie rusinoasa. De fapt cu vreo trei.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou subway guru

Ti-am mai explicat ca trebuia sa fie fix solutia vieneza aplicata la statiile de pe MariaHilferstasse, ulita mare chezarocraiasca, doar ca din interese obscur-meschine n-a fost aplicata in integralitate, s-a <preferat> tencuirea cu sape de doi bani, zise <hidrofuge> si de aceea la <aia> e perfect ok si la noi <astialalti> nu e deloc in regula...Si uite asa se compromite o solutie economicoasa de statii fara pereti caseta care functioneaza fara probleme si la Barcelona si in alte locuri din lumea civilizata...
Daca doresti detalii tehnice pot explicita dar principiul de baza ramane cum ti-am spus.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

Banuiesc ca la solutia asta te referi:





Ideea e ca ei si-au vopsit peretii de la inceput in culoarea murdariei/mucegaiului, noi am fost insa mai dashtepti si am vrut azuriu, deh.  :popa:

PS La Grivitei nu sunt pereti caseta?

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou Adrian Rosca

Metrorex anunta ca, in perioada 21 noiembrie (ora 22:00) – 23 noiembrie (ora 04:00), in statia de metrou Stefan cel Mare, accesul calatorilor, pe scara fixa si escalatorul care face legatura intre peron si vestibul va fi restrictionat pentru realizarea unor lucrari de refacere a plafonului fals din statie. Precizam ca masura a fost luata de conducerea Metrorex pentru a nu periclita siguranta calatorilor.

http://www.metrorex.ro/_read608-1

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou sab

@guru
Stii de ce la altii merge si la noi nu? Altii au altfel de sol, nu plin de panze freatice. Si in poza de mai sus din Viena se vede o infiltratie, dar este una,nu ca la noi.
Daca se stia care este solul la noi (si cred ca se stia), la ce tehnologii aveam in anii 2000 de combatere a infiltratiilor, clar nu trebuia sa se aplice o solutia asa "futurista" si netestata.
P.S. Acum pe M5 sau tronsonul nou M4 de ce avem finisaje si nu s-a mai aplicat solutia "minune" ? Pentru ca nu este una potrivita pentru noi. Nu trebuie sa importam chiar tot ce au altii.

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou subway guru

Solul la Viena este destul de asemanator cu cel de la Bucuresti.

 


Re: Accidente / incidente theoslavic

La Universitate au dat jos zilele astea tot tavanul de sticla, inclusiv de la nivelul intermediar care nu e asa intens circulat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Cred ca abia asteptau un prilej sa mai transforme o statie in "ghetou". Problema este ca nu pun nimic in loc...

 


Re: Modernizarea stațiilor de metrou survola

S-a redeschis accesul de la Tineretului. Au schimbat toate treptele, dar deocamdată arată că proaspăt ieșite din șantier, sper să se mai "șlefuiască" puțin.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea stațiilor de metrou GPS

Odată cu modernizarea stației Ștefan cel Mare, au fost montate indicatoare noi cu numele stației, asemănătoare celor de pe M3, M4 și M5. De menționat că au fost utilizate diacritice (scrie Ștefan, nu Stefan).

Este vorba despre acest tip de indicator:
5808B960-E14E-4A6D-95F7-F31E144DB76B.jpeg (37.34 KB; downloaded 3168 times)


___
Sursa foto: Forum Peundemerg

 


Go to page:  1  ... 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use