MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 414360 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

Nu e chiar ok dar cu mici investitii s-ar putea da o noua fata...secretul ar fi un contrast mult mai mare intre suprafetele luminoase si cele intunecoase...asta era spielul si ideea <de geniu> la U3...si sa-i f..tem si noi o dunga viu colorata!
(Asta era zicerea dlui arh Gheorghe Beznila, salariatul cu legitimatia nr.1 la Intreprinderea Metroul Bucuresti in 1975! ;) )
Si reclame pe pereti!
Cat mai multe si mai luminoase! (Si banoase?)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

A, la estetică te refereai ? Nu mă bag, sunt insensibil. Eu credeam că te refereai la soluția tehnică.  :(

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

La solutia tehnica e simplu, injectii cu rasini poliuretanice, alea de le furam etichetele in anii ‘90...atunci erau scumpe rau, acum sunt chiar ieftine...si cu ele poti rezolva elegant infiltratiile si sa aduci structura la nivel infiltratii zero total...asa cum ati vazut cu usurinta la ziua portilor deschise pe M5...
:bere:

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou TibiV

Cat ar costa sa "injectam" cu rasini toate statiile cu infiltratii ?....
Sa avem si noi un metrou "mai uscat si si mai curat"... ;)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

N-ar fi mare scofala dar daca e pe fonduri de mentenanta nu se vor gasi niciodata suficienti banuti, mereu vor fi alte lucruri mai presante si urgente legate de siguranta circulatiei...
:o

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

Cosmine, eu tot am ramas cu regretul ca nu s-a facut si al doilea tunel de corespondenta <in oglinda> asa cum era initial proiectat si de asta sunt mai sensibilicos pe subiect ca ma acuza lumea pe mine ca de ce e doar unul, in loc sa zica merci ca e si ala si asta si datorita zilelor si noptilor istovitoare dedicate ca sa iasa macar asta asa amarat cum pare...la fel si la Romana...off, off, off...ca grele vremuri au fost...
:bere:

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

Din partea moderatorului:
Postările despre sistemele de ventilație  le   găsiți la topicul respectiv.

viewtopic.php?f=200&t=3874&start=154#p270514

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Adrian Rosca

Ma uitam la peretii de la Grivitei. Acolo nu e numai o problema cu infiltratiile, ci si cu calitatea aspectului betonului. Cofrajele folosite la peretii caseta au fost de ultima speta, parand ca s-au umflat si deplasat la betonare. Se vad diferente de planeitate importante in zonele de imbinare a panourilor de cofraj, ramanand "umeri" de beton care strang praful si mizeria. Sunt curios cine si cand a lucrat acolo si care au fost motivele pentru care betonarea s-a facut in halul asta. Poate ne lumineaza @guru.

Acolo, pe langa injectii, daca nu se vrea a fi facuta placare, trebuie realizata o tencuiala decenta, exemplul il avem deja la Piata Victoriei.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou shoppy

Asta cu betonul nefinisat la vedere este o prostie, ori sa cheme zugrav sa finiseze ori sa-l acopere cu ceva.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Adrian Rosca

Zugravul nu tencuieste :)

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou essco

Profit.ro: Metrorex demarează un proiect-pilot pentru montarea unor uși culisante de protecție în stația Piața Victoriei 1.
https://www.profit.ro/stiri/social/excl ... ce=biziday

Tot la scandaluri politice ajungem. V-am spus eu ca asta cu usile contra crima/suicid vor deveni sursa de bani la partidul Firei? V-am spus.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou mcosmin

In afara de faptul ca nu iti convine tie ideea, nu e nici o problema cu asta. Si cred ca tot tu ai bagat si factorul politic aici, uitand in mod intentionat ca Firea nu are treaba cu metroul. Dar era greu de ratat ocazia.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou TibiV

UPDATE ora 10.41 La solicitarea presei, Metrorex a transmis public un comunicat în care confirmă informațiile Profit.ro: "Urmare a știrii apărute pe Profit.ro, cu titlul «Metrorex pregătește cu grupul francez Vinci, ca proiect-pilot, montarea de uși culisante pe peronul stației Piața Victoriei 1», vă transmitem următoarele informații: Pentru sporirea siguranței cetățenilor la metrou, Asocierea TIAB – Grupul VINCI LOGIC IT CONSULT SRL a propus Metrorex implementarea unui «sistem de protecție a călătorilor din stațiile de metrou prin instalarea de platforme cu uși culisante la peron», în stația de metrou Victoriei 1. Ca orice propunere primită, în acest sens, se poartă discuții pentru stabilirea căilor de urmat pentru propunerea tehnică, clarificarea aspectelor tehnice și a celor legale pentru implementarea unui astfel de proiect pilot. Implementarea unui proiect- pilot se realizează doar în baza reglementărilor legale".

https://www.profit.ro/stiri/social/exclusiv-metrorex-pregateste-cu-grupul-francez-vinci-ca-proiect-pilot-montarea-de-usi-culisante-pe-peronul-statiei-piata-victoriei-1-18080560

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou essco

mcosmin wrote:
In afara de faptul ca nu iti convine tie ideea, nu e nici o problema cu asta. Si cred ca tot tu ai bagat si factorul politic aici, uitand in mod intentionat ca Firea nu are treaba cu metroul. Dar era greu de ratat ocazia.

In mare, ai dreptate. Dar referitor la:
mcosmin wrote:
... Firea nu are treaba cu metroul...

...vom vedea! Uite, aici, asa, de incalzire: http://www.economica.net/metrorex-admin ... 45698.html
si: https://www.libertatea.ro/stiri/bucures ... ei-2126625

 


Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421843 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use