MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 414824 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou Razvan Mihai

La zonele de acces de la P-ta Sudului se lucreza intens, azi lucrau la montarea marmuri pe exterior dupa ce au pus rama geamurilor

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou cornel001

Din ce mi-am dat seama se renova si statia de la Titan , cel putin iesirea de langa intersectia mare. Nu mai avea momentan acoperis.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou Utilizator anonim

A inceput inlocuirea scarilor de la iesirea din Gara de Nord.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou shoppy

Si la Apaca - Politehnica merge lucrarea, spre intersectie au montat structura, copertina si ramele geamurilor.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou cornel001

Ceva de genu asta au facut si la iesirea dinspre sud de la Titan, mai au de finalizat; la cealalta iesire de care spuneam mai sus, inca n-au mai progresat, doar au desfiintat vechiul acoperis.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

Daca ar vrea sa faca ceva la Titan ar trebui sa scoata ambele accese din parc ! Acolo este o stupizenie mare, ca sa ajungi la metrou trebuie sa treci mai intai prin parc. La iesirea "principala" ( de la Posta) ar trebui sa faca chiar un pasaj gen ca cel de la Universitate. Poate nu chiar asa de dezvoltat - dar destul de animat ( magazine) ca sa nu fie "tentant" de a fi transformat in WC.
De fapt schita initiala a statiei prevedea acolo un pasaj cu iesiri in cela 4 laturi, daca mi se va cere o voi publica.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou rosetti61

La Izvor nu au demontat copertina pe "stil" vechi, asa cum nu s-au atins nici de cea de la iesirea dinspre Turbomecanica de la Pacii - o sa avem copertine "heavy" si "soft" astea noi au aerul unor adaposturi pentru carucioare de hipermarket :D. A, si mai sunt si cele de pe linia spre Saligny. Chiar nu pot avea toate un design unitar, ce se intampla daca le faceau ca cele de pe M4? La noile copertine vor pune si panou cu denumirea statiei? Indicat ar fi langa intrare, in locul inesteticelor panouri cu harta (in care mai-mai ca nu dai cu cornu' in ele) sa pozitioneze niste totemuri cu varful alb pe care sa scrie "M", sub zona alba benzi de culoarea magistralelor care trec prin acea statie, iar restul piedestalului sa fie negru sau de alta culoare pe care sa scrie sau nu vertical numele statiei. Prin alte parti sunt statii unde pe perete scrie cat toate zilele numele statiei, iar la noi, de la casetele luminoase din 1979 si de la literele volumetrice de dupa 1983 s-a ajuns la niste biete placute minuscule, discrete.
Am uitat, iesirea "din parc" la Titan e bine camuflata de tufe, ca nici nu stii ce e acolo (daca vii din parc, pe "aleea de madacam"). Poate candva o sa ajunga modernizarea si pe acolo, ca spre Campia Libertatii l-au facut destul de frumos. Sau partea dinspre Titan vor s-o prezerve, un "coltisor de jungla"?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou cornel001

Cred ca faci o confuzie.... cel din sud nu e in parc, ci e pe coltul intersectiei. Cel din nord, e oarecum in parc, mai precis la marginea lui. Dar nu vad problema, exceptand ca , calea de acces dinspre strada la el arata cam dezolant. (probabil pana apuca sa reabiliteze zona ca in partea de vest a parcului)
Dar din ce spui acolo eu cred ca tu vii de undeva din partea cealalta a parcului, dinspre Gloriei... sigur vrei tunel pe sub parc si lac ?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

Evident ca cele 2 accese la statia Titan sunt pozitionata gresit, ambele. Ca sa ajungi la ele, indiferent de unde ai venii trebuie sa traversezi. De aceea am spus ca cele 2 accese sunt ambele in parc. Blocurile cred ca stii unde sunt, obligatoriu iti trebuie una sau doua traversari. In planul initial era prevazut un pasaj cu 3 iesiri acolo (iesirea spre posta). Taman iesirea "de pe colt" nu era. Acea iesire este total de pomana, in cazul in care ar fi facut pasajul cu acces in celalalte 3 colturi.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou bercenicity

Plecand prin Piata Unirii 2 - 1 si invers am vazut ca la Piata Unirii 2 functioneaza cele trei scari rulante noi: doua in sus si una in jos.
Functioneaza si ecranele de la intrarea in pasaj cu urmatoarele trenuri care pleaca, la fel si displayurile cu LED din pasajul proriu-zis. Sunt destul destul de folositoare - sa stii daca sa o iei la picior sau nu ca sa iti prinzi metroul  :D Pentru M1/3 ecranele aratau corect, dar pentru M2 erau total pe dinafara.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Razvan Mihai

Si la Piata Victoriei au fost date drumul la toate ecranele inclusiv cele din noul pasaj de corespondenta si pot spune ca indica corect timpi de sosire a trenurilor inclusiv pentru M2.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou Mircea G

O scara rulanta ( http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... -york.html ) un acoperis din policarbonat pe care nu-l recomand nici la  cotet , si niste lcd-uri , inseamna modernizare pentru 2010 ?
Vai de mama noastra !

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou rosetti61

De unele statii nici nu s-au atins sa le schimbe copertinele - pe M4, Izvor, Iesirea B de la Pacii. O fi modern noul acoperis, dar nu arata stabilitate, e o structura usoara, un umbrar, un... o acoperitoare pentru carucioare din parcarea hipermarketurilor. O sa fie ceva unitar la metroul asta? Intrari de toate soiurile, cele de pe viitoarele magistrale vor fi cu totul altfel, pe M4 si tronsonul spre Anghle Saligny nici nu o sa mai atinga de intrari, asa le lasa, unele pe model vechi, dar tamplarie pVC sau de Al si unele gen gherete argintii, dar care din proiect au si usi. In zonele centrale si la Aviatorilor scapa de copertine; si mai avem cateva intrari de zid - Semanatoarea, Aurel Vlaicu, Pipera, Dimitrie Leonida, Berceni si Pipera - ultimele gazduind si vestibulul. Copertinele de beton si metal de la Costin Georgian si Timpuri Noi au fost facute praf si inlocuite cu chestia aia de metal si policarbonat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

La Izvor este o situatie atipica. Un acces (cel dinspre Eroilor) este cu totul altfel decat suntem obisnuiti si nu cred ca va fi acoperit vreodata, iar cel dinspre Unirii a fost modernizat acum cativa ani. Parca nu avea nici scara rulanta pana atunci, dar este posibil sa ma insel. Dealtfel intreaga statie Izvor este atipica. Am impresia ca si accesul dinspre Eroilor poate primi o rulanta, altfel nu imi explic separarea dintre scari.
Din ce observ, montarea noilor copertine are legatura cu schimbarea scarilor rulante. La Izvor inca "nu sosit vremea"...
Cat despre restul iesirilor atipice probabil ca ai dreptate, nu se vor alinia noilor tendinte. Nici nu prea ar avea cum ...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use