MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 409566 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou essco

Stie cineva daca si cand se va moderniza statia Unirea?
Ma refer la faptul ca tavanul arata, de foarte multi ani, ca dupa bombardament. Nu pot sa pricep de ce este lasat asa, este o mizerie!

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou misterr

Astăzi cînd am trecut pe la Unirii (M2), eu fiind în tren, se auzea de sus o simfonie (picamere, flexuri...).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Puss in Boots wrote:
Adica nu se mai poate folosi pasajul spre Sun Plaza?

In mod normal nu se inchide si accesul, daca accesul respectiv poate fi folosit si cu alti turnicheti. Se inchide doar zona turnichetilor vizati de lucrare. Este si cazul statiei Pta Sudului.
Asa am vazut ca s-a intamplat si la Unirii 2, accesul este deschis, doar turnichetii de pe centrul statiei sunt inchisi. Ceea ce, pana la urma, este normal si logic.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Un cylon

Puss in Boots wrote:
Adica nu se mai poate folosi pasajul spre Sun Plaza?

Da, era închis pasajul spre Sun Plaza.

Şi mici blocaje la ieşirea din staţie, deşi au scos braţele turnicheţilor rămaşi.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Florinds

Aseara am intrat pe de-a moaca la Unirii M2, nu mergea nicio poarta si ne-au lasat sa intram pe la poarta din dreapta.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou GPS

Intratul pe moca prin turnicheți, ce vremuri, păcat ca nu o sa meargă și la noile porți... :D

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou essco

essco wrote:
Stie cineva daca si cand se va moderniza statia Unirea?
Ma refer la faptul ca tavanul arata, de foarte multi ani, ca dupa bombardament. Nu pot sa pricep de ce este lasat asa, este o mizerie!



 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Da, stim cum arata statiile de la Unirii. Insa nu stim cand se vor reface.
Ai pus o poza de la Unirii1, care nu este de multa vreme in aceasta situatie, maxim 1 an. Unirii 2 este de foarte multi ani...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

Momentan nu exista o 'perspectiva imediata' de remediere a situatiei...nici proiecte 'finantabile', nici bugete, nici nimic...
Tavanele alea din sticla securizata au fost date jos pentru ca incepusera sa 'crape' in capul calatorilor datorita 'eforturilor interne necalmate termic', erau pericol public si s-a preferat inlaturarea pentru a nu periclita calatorii...efectul 'estetic' in situatia asta 'nu se pune'...e totalmente secundar...
Mai e si problema 'rezistentei' scheletului de sustinere...ca nu te apuci sa pui tavane noi pe 'schelete expirate si corodate'...ar fi bani aruncati direct pe fereastra...
:popa:
Nu le iau 'apararea' dar oricine cu cap in conditiile date ar fi procedat la fel...
Voi nu???

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou GPS

Piata Sudului astazi, nici liftul nu merge, blocat de modernizare


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr
Placi de granit


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr
"Va pupa fratele vostru", ce pot spune...


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr
Jos


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr
Portile


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr
Nivelul peronului (am intrat pe moca, turnichet "defect" cica, uitase unul sa mai intre...  :mrgreen: )


Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr
Cam asa arata Piata Sudului la ora 21.
P.S.: Pentru cine e curajos, puteti intra pe "santier" ocolind pe la magazine. ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Metrorex va închide în perioada 12 -15 august staţia de metrou Berceni pentru modernizarea instalaţiilor de taxare
https://www.news.ro/economic/metrorex-v...1417128802

Metrorex a anunţat vineri că în perioada 12 august - 15 august staţia de metrou Berceni va fi închisă deoarece vor avea loc lucrările de modernizare a instalaţiilor de taxare din cadrul staţiei. Lucrările de modernizare din cadrul staţiei de metrou Berceni vor avea loc mai devreme de termenul stabilit iniţial de 16 – 22 septembrie, deoarece în luna august traficul este scăzut datorită vacanţei şcolare şi a concediilor.

“Metrorex a solicitat constructorului noului sistem de control-acces modificarea programului lucrărilor de modernizare a instalaţiilor de taxare în staţia de metrou Berceni. Pentru ca disconfortul resimţit de călători să fie minim, termenul stabilit iniţial (16 – 22 septembrie 2017), a fost modificat luându-se în considerare perioadele de trafic scăzut din timpul vacanţei şcolare şi a concediilor”, se arată în comunicat.

La sfârşitul lunii iunie, Metrorex a decis reducerea de la şapte la trei zile a perioadei de realizare a lucrărilor de modernizare la staţiile cu o singură intrare.

Astfel, în staţiile Tineretului şi Apărătorii Patriei lucrările vor avea loc în perioada 2 – 5 septembrie, în Dimitrie Leonida şi Costin Georgian 9 – 12 septembrie, în Pantelimon 16 – 19 septembrie.

.....

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

Azi am fost la Stefan cel Mare. Si acolo mi s-a parut ca vad ca toate portile de iesire spre Dinamo sunt cu dublu sens (se poate si intra) dar spre deosebire de cele vazute la Aurel Vlaicu aici la STF nu par a fi activate pt intrare. Sunt blocate momentan doar pt iesire. Cine controleaza treaba asta? Cineva din fiecare statie sau e altcumva? Intreb ca idee, fluxul de calatori e suficient pt portile existente.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou misterr

Degeaba întrebi. Am întrebat și eu, dar deocamdată nu există un răspuns...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Puss in Boots

E un misterr  :D  :bere:

 


Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use