MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Modernizarea stațiilor de metrou

1895 posts, 404362 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 136
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea statiilor de metrou TibiV

Smaranda Bratescu ?
Dar renuntam la Aviatorilor sau la Aurel Vlaicu ?

Poate ne ajuta M6, ca acolo numele nu sunt inca batute in cuie. ;)
Si nici M6 ca atare... :D

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou punmeister

ByOnu wrote:
Singura statie unde iti dau dreptate este, evident, Costin Georgian, fost director ing. al Metrorex, decedat din ceea ce stiu cu putin timp inainte de darea in folosinta a M4. O solutie demna de omagiere a acestui domn, daca nu sunt alti lucratori defuncti ai metroului care poate ar merita acest omagiu, ar fi denumirea dispeceratului de la Piata Unirii. Nici Lucretiu Patrascanu nu mi se pare neaparat un nume potrivit, dar este discutabil. Sincer, as vrea sa avem o statie de metrou care sa poate numele unei femei.

Sau sa fi numit un tren dupa el, cam cum e in Stockholm numind C20-urile dupa diverse personalitati suedeze.
C20 - Samuel
0083.jpg (1.84 MB; downloaded 2307 times)

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Florinds

thor5 wrote:
Ma gandeam ca si pe strada se zice banda 1, banda 2, etc. E mai incomod sa zici banda de langa bordura, banda de langa axul dumului sau banda din stanga benzii de langa bordura  :lol: .

Cam aiurea sa faci comparatie intre numerotarea benzilor de circulatie, care se aplica pentru orice strada, cu alfabetizarea accesurilor, cand avem zeci de statii... Cum tii minte care e accesul A, B la fiecare si de ce sa tii minte?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou aztec

Pai ca la numerele postale ....cele spre centrul oraselor cu inceputul alfabetului.
Ca la strazi nu e prea mare confuzie...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou misterr

thor5 wrote:
Ce semnifica zona de la Aparatorii Patriei? A fost o mare batalie acolo?
Am menționat deja de două ori de ce se numește așa, credeam că s-a reținut...

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=226&t=2260#p101589

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=258&t=238&start=1162#p142082

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

aztec wrote:
Pai ca la numerele postale ....cele spre centrul oraselor cu inceputul alfabetului.

Păi la gara sunt vreo 8  accesuri, la Basarab vreo 6, o dam in bâlbâială până la urma.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Florinds

aztec wrote:
Pai ca la numerele postale ....cele spre centrul oraselor cu inceputul alfabetului.
Ca la strazi nu e prea mare confuzie...

:)
Pai si cand ai si pe o parte si alta fata in fata? ... Aceeasi distanta fata de centru? :) Intai iesi afara si te uiti care sunt numerele pare si impare si apoi te intorci inapoi ca sa iesi pe unde trebuie? Ma refer bineinteles la cei in tranzit, locuitorii stiu cu ochii inchisi pe unde sa iasa si nu mai au nevoie de panouri...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Goldmund

Am citit ultimele mesaje(20-30, asa ca dupa concediu) si nu stiu ce sa mai cred.
Se modernizeaza ceva pe magistralele vechi de metrou, sau nu ?! Doresc bucurestenii statii mai "luminoase", sau (si...)mai sigure, mai moderne, mai "popart" ?!
Numai de bine !

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Goldmund

Priviti aceasta statie:




mersi, Adrian Rosca

Arata chiar bine, dar statiile mai vechi si din centrul absolut al capitalei arata ca vai de mama lor.
Macar aici sa fie ceva de lux:
https://www.google.ro/maps/@44.4669884,...6656?hl=ro
si aici:
https://www.google.ro/maps/@44.4450104,...6656?hl=ro

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou andrei11

Acoperirea statiilor in centru este interzisă, cică s-au opus arhitecţii. Intreaba-i pe ei. Chiar, avem un arhitect printre noi ? De ce este interzisa acoperirea statiilor in centru ?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou ByOnu

Arata mult mai bine neacoperite. Metroul trebuie sa se integreze discret in peisajul urban. De ce ai vrea sa acoperi gurile? In cartiere este in regula, dar in centru teoretic avem cladiri cu valoare arhitecturala si/sau istorica langa care nu dau bine copertinele statiilor de metrou. :bere:

Chiar vreti sa vedeti termopan alb, plexiglass si alucobond in buricul targului? EU NU! :)

Cat am stat 3 luni in Paris, nu stiu daca am vazut 2-3 guri acoperite de metrou, nici macar in cartiere!



 


Re: Modernizarea statiilor de metrou mcosmin

Sau mai bine nu...

Faptul ca in vest e asa nu inseamna automat ca este bine.
Acoperirea statiilor de metrou are o logica foarte simpla: scarile si apa/gheata nu merg mana in mana. E mult mai simplu sa faci un acoperis decat sa inventezi cine stie ce sistem de dezghetare si drenare a apei...

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou ByOnu

Ce sa mai inventezi cand el exista deja de de 30 de ani bine mersi. Ma refer atat la scurgerea de la baza scarilor, cat si la scurgerile laterale scarilor.

Vreti sa vedeti astfel de hidosenii ieftine la Romana, Victoriei, Universitate, Unirii?



 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea statiilor de metrou sab

Unii ar vrea sa vada. Si finisaje "moderne", cum am vazut in ultima vreme pe M4 ...
Goldmund wrote:
Priviti aceasta statie. Arata chiar bine ....

Da, arata chiar bine.... pentru periferie. Acolo isi permit orice.

 


Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 136
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use