MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou

171 posts, 80684 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Bogdan MD

Dar tramvaiul ala te-ar duce spre Unirii si mai departe in vest? Nu stiu daca ai observat, dar metroul si tramvaiul au directii total diferite, scopuri total diferite, n-are nicio treaba sula cu prefectura. Si din pacate, din cauza proiectarii cretine ceausiste, metroul rateaza complet ditai cartierul Vitan, desi il supratraverseaza. Ai avut vreodata de-a face cu linia 123? Intre Auchan Vitan si Piata Unirii efectiv mori strivit in el, mai ales la ora de varf (desi vine relativ bine de la o vreme). Asta fiindca acolo e prima posibilitate de transfer la metrou pentru un cartier de blocuri cu 8/10 etaje. Intr-o lume normala, transferul ar avea loc in intersectia cu Mihai Bravu, economisindu-se astfel zeci de minute bune per naveta.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Discutia este inutila, nu cred ca se vor mai construi vreodata statii pe reteaua existenta. Gorjului a fost o exceptie si a iesit ce a iesit.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andreimetrou

Statia Mihai Bravu nu are traffic.Ce ar fi daca am inchide-o si s-ar face alceva in acea statie. SI in loc de Mihai Bravu am avea o statie la intersectia Calea Vitan cu Miahi Bravu si o statie dupa curba de la Splai?
( O posibila statie Vitan si una Splaiul Unirii ).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou 133 313

Da sa traiti! Maine e gata puz-ul si studiul de (ne)fezabilitate.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andreimetrou

Dar ar fi o idee foarte buna

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Robert24

@andreimetrou, de batut campii e super usor!
Dar... pana una alta, ai de gand sa inveti sa scrii corect? Ti s-a mai atras atentia si nu doar o data!
E ultima! Crede-ma!

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Bogdan MD

Ca sfat general pentru viata, atunci cand vrei sa imparti o bucata dintr-o imagine de pe calculator (o bucata de harta, email, whatever) nu faci niciodata poza la ecran cu aparatul foto/mobilul!  :shock: Exista un buton magic numit Printscreen (e pe tastatura, chiar asa il cheama!). Windows 7 si urmasii sai mai au un programel simpatic numit Snipping Tool. Foloseste-le, ca sa nu te mai faci de ras...  :oops:

Cat despre ideea in sine, sunt oarecum de acord. Dar avand in vedere avantul in constructii de blocuri pe care il vede zona statiei Mihai Bravu, nu mai pot sa zic ca e chiar inutila, incepe sa aiba trafic propriu. DAR, tot nu deserveste aproape deloc cartierul Vitan, care in continuare are mare nevoie de o statie proprie in zona intersectiei cu Calea Vitan. Statie care va ocupa MULT mai mult spatiu decat ai desenat tu acolo, de vreo 3-4 ori mai mult. Din pacate, fondurile putine si experienta proasta a Metrorex in materia inserarii de statii (vezi dezastrul numit Gorjului, daca stii care e aia; daca nu, recomand o vizita) fac ca o astfel de initiativa de indesire a statiilor pe magistralele existente sa fie amanata pentru un deceniu mai prolific...



Apropo, acum 2 saptamani sustineai ca nu e nevoie de statii in plus in zona, fiindca va exista linia de tramvai spre Piata Sudului. Acum te-ai sucit cu 180 grade???

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andreimetrou

M-am dus si eu cu tramvaiul la Unirii si am cam  fost
strivit de aglomeratie.Si mi-am schimbat parerea:Statia Vitan e obligatorie in zona.Eu stau chiar in aceea zona.Iar statia Gorjului a iesit bine la nivelul peronului,dupa cate am vazut eu.Problema e cu tunelul care vine direct in statie si au aparut crapaturi

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andrei11

andreimetrou wrote:
Problema e cu tunelul care vine direct in statie si au aparut crapaturi

:?:  :?:  :?:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Mai rau ar fi fost daca tunelul nu venea direct in statie... :lol:

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andreimetrou

Eu sunt clar un sustinator a statiei Vitan.Daca nu sunteti de acord,asta e!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Credeam ca tunelul care "vine direct in statie" si in care au aparut "crapaturi"  :?:  :?:  :?:  este la Gorjului, ca acesta era ultimul subiect in ce ai scris...
Toata lumea este de acord ca ar trebui anumite statii noi, inclusiv Metrorex. Iar statia Vitan este una dintre ele. Uite un plan facut cu muuulti ani in urma in care apare si statia Vitan. Adica nu ai descoperit apa calda...
Problema este ca, dupa experienta nefericita cu statia Gorjului, nimeni nu va mai avea curajul sa intreupa prea curand circulatia pe M1 sa faca o statie noua.
Asa, ca idee, stii cam ce ar insemna sa se construiasca statia Vitan ? Adica stii cum s-ar circula pe M1 vreo cativa ani ?
Statia Vitan.jpg (170.16 KB; downloaded 6090 times)

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou mcosmin

Nu doar pe M1 s-ar circula nasol..

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andreimetrou

Ar intrerupe circulatia si metroul ar avea capat la Dristor 1 si Mihai Bravu.Un om care e la Unirii si vrea sa ajunga N.G ar putea sa o ia pe la Victoriei si sa schimbe la Dristor 2.Ar fi mai complicat,dar un lucru mare merita sacrificii mari.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use