MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou

171 posts, 80664 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou adila

Zicea cineva la bloc azi: "Se mai face o statie de metrou spre Berceni, pana la sfarsitul anului e gata. E linia deja facuta nu mai trebuie mare lucru". Altul zicea: Se face si pasaj la DNCB ca e aprobat proiectul.
Ma uitam la ei si nu-mi venea sa cred ce prostii spuneau. Astia cred tot ce se spune la TV.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou shoppy

Aveam o lucrare in Brasov si stateam la o pensiune in Sacele iar proprietarul pensiunii, un localnic care nu avea nici o treaba cu Bucurestiul si fusese pe aicea doar ca turist, se jura pe ce are mai sfant ca pana la urma doftoru tot o sa faca zburatoarea :| .

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou misterr

Noi stații de metrou ar putea fi construite în zona Pipera. Anunțul Metrorex





Prelungirea Magistralei 2 de metrou cu câteva staţii, de la staţia Pipera, este o prioritate a Metrorex, pentru reducerea timpului dintre trenuri de la 3 minute la 1 minut, a declarat joi directorul Metrorex, Dumitru Şodolescu.

“Este o prioritate a noastră, acum căutăm sursa de finanţare, pentru a da drumul la studiul de fezabilitate, în vederea extinderii Magistralei 2 în zona Pipera, pentru a reduce timpul de la 3 minute la 1 minut”, a afirmat Dumitru Şodolescu.

Referindu-se la aglomeraţiile care se înregistrează la staţiile Pipera şi Aurel Vlaicu, directorul Metrorex a explicat că la ambele staţii urmează să fie construite ieşiri suplimentare în urma unui protocol încheiat cu Primăria Sectorului 2 şi Primăria Capitalei.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Puss in Boots

Una neaparat vizavi altfel e zero barat. Tarziu, pana se si fac ne apuca 2030. Asa cum de ce oare nimeni nicaieri inca de la inceputul dezvoltarii zonei asteia nu a largit strada la 2 benzi pe sens? Cand inca se mai putea...

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou aztec

Pai...primarie-primarie...dar mie imi da si terenuri private...

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Goldmund

Puss in Boots wrote:
Una neaparat vizavi altfel e zero barat. Tarziu, pana se si fac ne apuca 2030. Asa cum de ce oare nimeni nicaieri inca de la inceputul dezvoltarii zonei asteia nu a largit strada la 2 benzi pe sens? Cand inca se mai putea...

Si cine sa fi gandit 'la toate'? Sotul primaritei ?! Nu sunt doar incapabili, dar si hapsani, avizi dupa fiecare mp de teren(parca am fi in Tokyo pe campurile alea fara canalizare!) Tu, eu am fi proiectat acolo in camp bulevarde cu trei benzi, trotuare de 6 m latime si piste pentru biciclete ca aveam de unde si uita-te cum arata zona, ca nici SMURD-ul nu poate intra acolo peste tot...
O statie M2 la "Cubic Center"/OMV poate ca ar mai salva din debandada traficului, dar ar aglomera M2...(proiectantii ar trebui sa gandeasca si peroane pentru opt(8) vagoane, cunosc orase care au magistrale cu peroane pt. patru, cinci, sase si chiar opt vaoane de metrou, in acelasi oras, depinde de zonele pe care le unesc si potentialul lor)

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Citaro2037

Se poate construi o stație la Podul Grant? Cam pe unde trece trec tunelurile? Ar fi utilă pentru cartierul Giulesti. Mulțumesc!

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andrei11

Nu se poate și nici nu e utilă. Se poate ajunge indirect la metrou din Giulești cu  cele două tramvaie.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou shoppy

Daca vrei ai statia Grivita, este cam aceeasi distanta pana la tramvaiul de pe Giulesti.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou subway guru

Citaro2037 wrote:
Se poate construi o stație la Podul Grant? Cam pe unde trece trec tunelurile? Ar fi utilă pentru cartierul Giulesti. Mulțumesc!

Nu prea ai cum, tunelele trec stanga-dreapta de una din pilele podului din cate imi amintesc si nici elementele geometrice nu sunt intrunite, aliniament si palier...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Cred ca te referi la o bretea de acces pe pasaj , nu la pasajul propriu-zis...
Chiar daca sa zicem ca ar fi intrunite conditiile tehnice, dupa ce a iesit la Gorjului si, mai ales, pentru ca ar implica oprirea alternativa a circulatiei pe un sens al M1, oare merita  :?:

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou subway guru

Cred ca era vorba de M4 nu de TL. Daca am inteles gresit si ar fi vorba de statie in preajma stadionului Rapid e absurd si complet inutil, e mult prea aproape de Crangasi si configuratia tunelelor iar nu permite...

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andrei11

Da, colegul se referea la o stație la Podul Grant pentru M 1 ( pe partea Giuleștiului, nu a Căii Grivița ).  Total inutilă o stație acolo așa cum am explicat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Statia Grant apare prin diverse planuri, dar parerea mea este ca, dupa experienta Gorjului, nu se va mai construi vreodata o statie pe reteaua existenta.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419415 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use