MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou

171 posts, 81412 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou TibiV

Referitor la noua statie pe M2 intre Berceni (statie/depou) si DNCB...

Duminica am ajuns pe acolo.
Pun doar pozele, fara comentarii "calitative"... :D
Suntem vis-a-vis de CanPack, adica aici.


tatie/depou)
Vedere spre DNCB












Este singurul loc unde pot face statia, ca doar nu or vrea sa o faca in cimitir...
Locatia vazuta din satelit in GM:


 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Foarte interesant va fi cum se justifica din punct de vedere legal o investitie un ceva ce nu iti apartine....

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andrei11

Repet, ok, sărim peste toate inconvenientele, ducem metroul la centură. Pe cine ajută acolo ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Mai pe nimeni. Asta am spus-o de nenumarate ori. Cine vine acum cu masina pana la Berceni/ Leonida va "economisi" cateva sute de metri. Singurii calatori "noi" vor fi cei care merg la o inmormantare sau cei care lucreaza la fabricutele de pe acolo.
Daca luam insa dezavantajele construirii unei noi statii la suprafata, sunt nenumarate si le-am discutat.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Puss in Boots

Poate vor rasari noi ansambluri imobiliare si apar calatori noi cu pejo'ul. Sa nu uitam de planurile pentru intreaga zona (din Bucuresti) si probabil extinderea Popestiului pana la unirea cu Berceniul peste DNCB. O sa dureze oricum mult pana o fac, mai vedem cum se prezinta zona in urmatorii 5-10 ani, pentru moment mai importanta pentru zona aia mi se pare pasarela peste depou care sa duca la statia Berceni. Sunt o gramada de oameni care au nevoie de ea acum nu peste 10 ani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Pai tocmai aici este problema majora pe care am discutat-o. Tot apar ansambluri de blocuri in zona. Problema este ca o statie "trantita" suprafata va face zona inaccesibila pentru ei din punct de vedere auto. Exact asa cum este acum zona statiei Berceni, care, paradoxal, este inaccesibila inclusiv pietonal pentru cei care au apartameente fix in dreptul ei.
Normal ca o pasarela la Berceni este de mii de ori mai importanta acum decat o noua statie. Insa dl Baluta si primarul din Popesti au alte prioritati, din pacate.Mai ales cel din Popesti, care aproba blocuri pe banda rulanta, fara retea de apa si canalizare.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Vatmanul constanțean

Îmi cer scuze pentru off-topic, dar sunt curios daca a circulat vreodată pe acea linie vreun metrou alimentat de la șina a 3-a.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Puss in Boots

Primarul din Popesti e un mare penal, la felul cum arata zona noua ar trebui arestat maine, el si toata clica.

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou andrei11

Ce să caute metroul acolo ?

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Adrian Rosca

Sunteti voi carcotasi. Peronul exista deja, mai trebuie sa puna un turnichet la intrare si-i dea drumul.  :mrgreen:



 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

:)))
Peronul exista, dar cred ca trebuie sa il mai prelungesca. Acela este facut doar pentru metroul "funerar", care are un singur vagon.
andrei11 wrote:
Ce să caute metroul acolo ?

Calatori.  :)

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou mcosmin

andrei11 wrote:
Repet, ok, sărim peste toate inconvenientele, ducem metroul la centură. Pe cine ajută acolo ?


Locul e perfect pt Park & ride. E exemplu de manual.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou sab

Din pacate NU asta vrea Baluta...

 


Re: Noi staţii pe reţeaua actuală de metrou Adrian Rosca

De ce sa prelungeasca peronul? Se deschid doar usile din fata.  :D

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use