MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 220093 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

@aztec, asta cautam, bravo! Deci exista, dar din nu se stie ce motiv nu a fost inclusa in documentatia de licitatie.

Doar ca si autorizatia asta trebuia prelungita in decembrie 2015. :) Sper ca au facut-o deja.

Si oare se pot termina lucrarile in 6 luni de la data inceperii lor?

PS Acum ca mi-ati dat-o pe tava, am gasit-o si pe site-ul PS4.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Stie cineva ce se mai aude de licitatia pentru accesul de la Tineretului? Pe SEAP nu a aparut anuntul de atribuire iar pe site-ul CNSC nu apar contestatii. Deci?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Mai intereseaza pe cineva aspectul ? Important ca banii pentru proiect s-au incasat. Acum stai sa vezi, cand vor pune in aplicare proiectul or sa constate ca termenul e depasit, proiectul  imbatranit moral, vor reface proiectul, ati bani, alta distractie.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Ne mai lesi?
Vorbesti, vorbesti, ca Frosa-n targ...fara baza, fara sa ai habar, doar asa ca sa ne dam cu parerea ca nuca-n perete...Mai pune frana ca te faci de basme... :twisted:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou TibiV

guru...

Hai să tragem toţi un pui de somn, să ne calmăm...
Că doar nu suntem nişte puştani de 40 de ani... :D

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Am trimis o noua cerere de furnizare de informatii de interes public catre Metrorex:

Avand in vedere ca nici la aceasta data nu a fost publicat pe SEAP anuntul de atribuire a contractului de executie lucrari pentru noul acces la statia de metrou Tineretului, va rog sa imi transmiteti care este motivul intarzierii semnarii contractului, precum si noua data preconizata de semnare.

De asemenea, va rog sa precizati daca a fost extinsa valabilitatea Autorizatiei de Construire nr. 630/32962/03.12.2014, avand in vedere ca termenul de valabilitate al acestei autorizatii a fost de 12 luni de la data emiterii ei, interval in care trebuia inceputa executia lucrarilor autorizate.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

^^La care am primit urmatorul raspuns:

Urmare a solicitării dumneavoastră înregistrată cu numărul M.06/3580/07.03.2016, vă comunicăm următoarele informaţii de interes public:

Finalizarea procedurii de atribuire având ca obiect “Acces nou la staţia Tineretului pe Magistrala 2. Pipera - Berceni”, prin încheierea unui contract de lucrări tip FIDIC, cu finanțare din fonduri nerambursabile, a fost amânată la nivelul SC Metrorex SA urmare a faptului că, aferent contractului, nu erau angajate serviciile specializate de asistenţă tehnică pentru supervizarea execuţiei, respectiv nu era desemnat un consultant specializat care să îndeplinească atribuţiile de diriginte de şantier şi de inginer FIDIC. De asemenea, un alt motiv are legătură cu nefinalizarea până la această dată a demersurilor privind semnarea contractului de servicii publice între SC Metrorex SA şi Ministerul Transporturilor.

Precizăm că semnarea contractului de servicii publice între SC Metrorex SA şi Ministerul Transporturilor condiţionează acordarea în perioada următoare de către Comisia Europeană a fondurilor nerambursabile pentru proiectele de metrou, inclusiv pentru cel privind “Îmbunătățirea serviciilor de transport public de călători cu metroul pe Magistrala 2 Berceni – Pipera”, din care face parte şi realizarea unui acces nou la stația Tineretului.

În ceea ce priveşte Autorizaţia de construire pentru lucrarea “Acces nou la staţia Tineretului pe Magistrala 2. Pipera – Berceni”, precizăm că au fost întreprinse demersuri în vederea prelungirii valabilităţii acesteia.


Referitor la proiectul de contract de servicii publice între SC Metrorex SA şi Ministerul Transporturilor, ultima data a fost discutat in AGA Metrorex in data de 28.10.2015, cand s-a hotarat amanarea luarii unei decizii pana la preluarea tuturor observatiilor formulate de MT: http://www.metrorex.ro/Resurse/Organiza..._10_15.pdf

Autorizatia de Construire a expirat in data 03.12.2015 asa ca nu stiu ce demersuri legale s-ar mai putea face in vederea prelungirii ei.

Concluzia: pentru prima data in istorie sunt bani la buget pentru aceasta investitie, dar "pruncul" s-a nascut cu asfixie mecanica si e foarte probabil sa fie declarat mort.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 133 313

Poi daca tehnocratia a fost indulgenta cu magraonii subterani... doar o mutare disciplinara la  CNADNR  dupa toata smecheria aia cu licitatia de trenuri...  :twisted: ORI... poate masluiesc cifrele la greu si n-au banii cu care se lauda.
Pe urma se mai si plange sistemul de natalitate scazuta cand si pe ai lui proprii ii naste morti.  :lol: Vedea-i-as cu limtitare de viteza 15 km/h intre Romana si Universitate.  :twisted:  Nu inteleg cum pisici le-a dat acolo ca trebuie limitare de viteza dar pe macazul ala dintre Unirii si Tineretului te da trenul cu capul de bare si geamuri dar n-au bagat limitare.  :roll:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Banii (20,985 milioane) sunt alocati de la bugetul de stat, vezi pagina 225 a anexei 3/4/29, problema e ca daca proiectul nu se face anul asta e posibil sa fie retrasi. Retragerea se poate intampla si la rectificarea bugetara din iulie-august.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Ultimele discutii despre limitari de viteza le gasiti la Discutii diverse despre Metrorex.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Am trimis azi o noua cerere de furnizare de informatii de interes public catre Metrorex:

Urmare a primirii raspunsului dvs. din data de 21.03.2016 la solicitarea subsemnatului inregistrata la S.C. Metrorex S.A. cu nr. M.06/3580/07.03.2016 si avand in vedere ca la data de 04.05.2016 a intrat in vigoare Ordinul de Ministru 350/2016 privind aprobarea Contractului de servicii publice de transport cu metroul pentru perioada 2016-2018,

in temeiul Legii nr. 544/2001 doresc sa va transmit o noua solicitare de furnizare de informatii de interes public, dupa cum urmeaza:

Va rog sa imi transmiteti care este stadiul incheierii contractului de servicii de asistenta tehnica pentru supervizarea executiei accesului nou la statia Tineretului pe Magistrala 2. Pipera – Berceni, tinand cont de faptul ca pana in momentul de fata nu a fost publicat niciun anunt de participare pe S.E.A.P. in acest sens. Totodata, intrucat ati precizat ca au fost intreprinse demersuri in vederea prelungirii valabilitatii Autorizatiei de Construire nr. 630/32962 emisa de Primaria Sectorului 4 la data de 03.12.2014, va rog sa precizati data la care s-a obtinut prelungirea valabilitatatii autorizatiei de construire din partea Primariei Sectorului 4, precum si noua data de valabilitate a acesteia.

De asemenea, va rog sa imi transmiteti lista cu cheltuielile asimilate cu investitiile ale S.C. Metrorex S.A. pe perioada dintre 01 ianuarie 2016 si data la care imi veti furniza raspunsul dvs la prezenta solicitare.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou TibiV

Mai, dar afurisit mai esti... :D
Fraza finala te va face cel mai bun prieten al Metrorex ! :lol:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Florinds

Ar fi bine daca demersul ar fi continuat si la MT si apoi DNA (interese obscure pentru care nu se incepe licitatia, se asteapta vreun furnizor anume etc.).

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Sunt doar insistent  ;)  Nu cred ca e vorba de interese obscure, ci pur si simplu ca nu erau pregatiti ca acest proiect sa primeasca finantare europeana, rezultatul fiind ca au cam ramas cu izmenele in vine  :D

Tibi, pe site-ul Metrorex inca exista o sectiune de "Informatii de interes public" care include "situatia platilor" / "cheltuieli investitii", doar ca ultima plata postata este din 20.12.2013. Asa ca unde e problema?  :roll:

 


Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use