MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 218421 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

De pe FB. Din ciclul "Romanului ii place sa stea la coada"...
La lift, pe ploaie... :)
27750917_10155293042447963_4914266950687973769_n.jpg (55.69 KB; downloaded 4723 times)
27971949_10155293042512963_433518035339951304_n.jpg (58.34 KB; downloaded 4720 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Puss in Boots

Pt unii lenea e coana mare.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou TibiV

Este...
Dar la fel de adevărat este că pentru accesul pe scări trebuie să traversezi Pache pe la semafor și să mai mergi 100 de metri, ca apoi să te întorci pe dedesubt aceeași distanţă...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Si ce era asa greu sa faca si un acces acolo in acest caz ? Insa, asa cum spuneam in alt topic, nu sunt interesati. Probabil ca si lifturile astea au venit la "impuse" de legislatia europeana, altfel...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Bun, si ce idei geniale avem?...ca daca doar noi suntem destepti si ceilalti sunt toti prosti si rau intentionati  trebuie sa o si demonstram concret...
Demolam demolam...dar ce punem in loc?
Daca e coada la lift rezulta un singur lucru, ca investitia era binevenita si isi demonstreaza utilitatea...vreti sa va aduc eu aminte ce se mai abera contra la vremea respectiva?...tot pe aici si cam cu aceleasi personaje, dar poate ne mai privim si retrospectiv in oglinda, asa doar <deontologic>

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Ba câteodată demonstrează că unii dintre noi ne-am învățat foarte leneși.
Asta nu înseamnă că liftul nu e util.

Off topic :
De exemplu o investiție Metrorex total inutilă este scara rulantă din stația Basarab, accesul istoric ( primul acces ). Scara aia rulantă cred că are vreo 4 ani ( sau mai bine ) de când nu mai funcționează.
__________________________
Ok, mai sunt lucruri total inutile care nu mai funcționează de mult timp care NU țin de metrou, lifturile / scările rulante de la stația de tramvai de pe hobanat, trotuarul rulant din cadrul Gării de Nord, etc, etc, etc, etc, etc, etc.
Da, mi-am amintit, fostul cap al fostului tramvai 5 de la Băneasa, modernizarea căii de rulare ale aceluiași fost tramvai 5, etc, etc.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou TibiV

Andrei,
esti cusurgiu...

Toate investitiile alea vor fi utile... "Somewhere in time!"...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

Andrei, nu confunda un obiect defect cu unul inutil. :bere:  ;)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Raționamentul este următorul.
Văd că ne descurcăm bine mersi și cu lucrurile defecte enumerate de mine mai sus.
Așadar dacă un lucru defect - și defect de ani buni - nu ne încurcă prin neutilizarea lui rezultă că acel lucru este inutil. Pentru că dacă era defect și util îl reparam.
Am sau nu dreptate ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Guru, faptul ca niste persoane stau la coada la lift dovedeste doar ca este necesar un acces acolo. Cum sunt necesare in muuulte statii, dar nu se face nimic. Aceste persoane nu par sa aiba nevoie neaparat de lift, nu au vreo dizabilitate.
Asa cum spune andrei11, nu inseamna ca nu avem nevoie si de lifturi, dar hai sa vedem ca sunt alte lucruri necesare, unele cu mult mai urgente. Un lift nu va inlocui niciodara un acces normal sau o rulanta.
Si DA, imi mentin parerea ca se puteau face lucruri mai utile si mai urgente cu banii de la lifturi. Dar daca erau la categoria "mandatory" lifturile trebuiau facute...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou mcosmin

Dar liftul nu este si el un acces?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Da, dar un acces restricționat.  Cel de la Piața Iancului are deseori un lănțișor pus și o plăcuță pe care scrie PROGRAM : 06 - 22.  :(  / Din când în când mai apare și o REVIZIE.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou shoppy

Mai este o problema, nu sunt misogin ci privesc pur inginereste, vad ca sunt numai femei, reclamele de la televizor cu fete care isi pun tampoane si dupaia blugi albi si dupaia se zbenguie in toate felurile sunt o aberatie, intrebati orice femeie si va va spune ca daca poarta tampon atunci chit ca este cea mai activa / sportiva femeie din lume, va evita pe cat posibil sa urce / coboare trepte, deci va sta la coada la lift / scara rulanta indiferent de proximitatea alternativelor cu trepte.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

mcosmin wrote:
Dar liftul nu este si el un acces?

Daca ar fi, nu ai sta la coada.:)
Andrei, toate lifturile au program diferit fata de programul de la metrou. Nu am inteles de ce...

 


Go to page:  1  ... 44 45 46 47 48 49 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use