MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 219972 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Florinds

OK daca esti optimist, dar eu sunt din ce in ce mai sceptic cu orice se construieste.
O paranteza mica: mi-e teama ca se vor strica tronsoanele terminate pana se finalizeaza Liviu Rebreanu si Pantelimon. Probabil ca strapungerea catre A1 nu se mai realizeaza.
Nici macar atunci cand se primesc bani nerambursabili nu sunt in stare, vezi Sudului. Daca nici astea nu sunt interese obscure...
Revenind, cred ca ar trebui data o lege cu termene clare pentru inceperea executiei lucrarii si niste termene mai scurte pentru contestatii, ce sanctiuni sunt daca se incalca.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca

Foarte interesant: pe SEAP, licitatia pentru realizarea noului acces de la Tineretului apare ca fiind inca in desfasurare, in schimb avem un comunicat Metrorex care zice ca semnarea contractului cu asocierea S.C. SOPMET S.A. – S.C. SOMET S.A. – SCHINDLER ROMANIA S.R.L. – UTI GRUP S.A. – S.C. TIAB S.A s-a realizat in data de 25.05.2016: http://www.metrorex.ro/Resurse/Pos_T/Ma...5.2016.pdf

???

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

Abia astept sa pot iesi direct in fata la Dristor. :lol: :bere:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Adrian Rosca









Poate confirma cineva ca e vorba de liftul exterior de la Tineretului?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou adila

Vad ca liftul de la Victoriei este inchis si astazi. Cred ca asta este pedeapsa pentru populatie. Nu le-ar fi rusine, era o zloata pe scarile de intrare la metrou, imi pare rau ca nu am facut o poza, dar era foarte aglomerat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Nu cred ca doar la Victoriei, am observat ca si in alte statii este aceeasi situatie. Posibil ca nici lifturile sa nu suporte temperaturile sub zero grade, cum nu suporta nici trenurile...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou GPS

Nici liftul de la Apărătorii Patriei nu prea mai merge in ultimul timp... (vestibul-exterior)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

S-or fi stricat celebrele calorifere care "incalzeau" lifturile...Sau este factura prea mare la curent si le-au oprit.. :lol:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou shoppy

Sau au intrat toti cu zloata amestecata cu nisip si sare pe picioare, si cum romanul nu are obiceiul sa nu calce pe prag, toata asta a ajuns in mecanismul usilor automate.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou adila

Asta este culmea: trebuie sa calci intr-o anumita zona cand intri in lift, de unde ai scos asta? Si daca ai un carut ce faci, il iei pe sus? Lifturile trebuie intretinute periodic daca vrem sa functioneze, nu cum s-a facut cu Citaro.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou punmeister

shoppy se refera la faptul ca multi intra in lift cu ghetele pline de zapada, calci pragul ca sa dai zapada de pe ghete jos.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Costin

La asa ceva te gandesti dinainte si vii cu solutii din faza de proiectare. E absurd sa pui omul sa faca pasul mare pentru ca nu te-ai gandit ca iarna ninge. Chiar asa, caruturile ce fac?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou adila

punmeister wrote:
shoppy se refera la faptul ca multi intra in lift cu ghetele pline de zapada, calci pragul ca sa dai zapada de pe ghete jos.

Am inteles foarte bine. Raspunde tu cum faci cu un carut care are zapada si mocirla pe roti, sau cum te scuturi tu pe bocanci cand PRIMARIA nu a facut curat pe trotuar. Te scuturi lovind cu picioarele in usa de la lift sau cum faci ca sunt curios? Evident ca este o problema de proiectare si de intretinere.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Costin wrote:
E absurd sa pui omul sa faca pasul mare pentru ca nu te-ai gandit ca iarna ninge.

Daca ei nu s-au gandit ca iarna ninge cand au facut depourile la suprafata, cum voiati sa se gandeasca la zapada cand au proiectat lifturile  :?:  Raman celebre caloriferele "integrate" in carcasa exterioara a lifturilor, o idee pur romaneasca, care nu stiu daca are aviz ISU.
Probabil solutia va fi una de doi bani, la fel ca si cea de la trenuri. Adica oprirea lifturilor pe perioada iernii, sa nu cumva sa se defecteze. Deja vad ca  a inceput sa se aplice...

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420647 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use