Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari

M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari

Mesajde andrei11 » Sâm, 04 Mar 2017, 20:28

1) Slabe sanse ca statia lui M 7 sa fie sub Dambovita actuala.
2) Sa faca acum cu ocazia dublarii pasajului intre M 1 si M 2 si amorse pentru corespondenta cu M 7, indiferent unde o sa fie statia lui M 7. Adica strict acolo unde vor devia ei Dambovita.
andrei11
Moderator forum

Mesajde sab » Sâm, 04 Mar 2017, 20:34

Nu o sa fie sub nicio forma sub Dambovita, dar cel mai probabil (pentru ca la Junior parca s-a construit coltul cu Mircea Voda...) M7 o sa o ia printre M1 si M2. Asta inseamna ca statia va fi cumva sub corespondenta M1-M2. De aceea spun ca o va afecta si, cel mai probabil corespondenta va trebui reconstruita.
Cand am spus ca Dambovita va trebui deviata cu ocazia M7 m-am referit la subtraversarea raului de catre tunelurile M7, asa cum s-a deviat la M2. Dar poate tehnologia actuala nu mai necesita o asemenea deviere, cine stie...
sab
Membru Gold

Mesajde zapacitu » Dum, 12 Mar 2017, 19:18

Daca statia va fi intre M1 si M2, va fi probabil intre vestibulul dinspre Izvor al lui M1 si vestibulul dinspre Universitate al M2. Acolo e loc de ea. Altundeva, nu cred.
zapacitu
Membru Silver

Mesajde mcosmin » Dum, 12 Mar 2017, 19:52

Eu zic ca M7 va fi cu mult sub actualul aranjament M1-M2 si la ceva distanta. Nu cred ca se mai baga nimeni acum (nici nu ar fi nevoie!) sa sape-strice ceva la actuala statie Unirii (care fara suparare, nu a fost gandita deloc pentru scalabilitate). Corespondenta actuala va ramane asa in vecii vecilor amin :popa: . Este mult mai simplu sa se adauge la ea decat sa modifice efectiv ceva la ea.

Iar orice statie va fi la distanta de Dambovita (probabil la un oarecare unghi - 45- cu M1/M3). Linia de corespondenta se poate face chiar prin actuala linie de rezerva din spatele peronului 1 /M1.

Din ce stiu eu, ecluzele pe Dambovita pot fi ridicate pentru a opri cursul raului. Nu cred ca este o problema chiar atat de mare sa se faca o trecere pe sub el. Exista cazuri in care s-a sapat pe sub rauri fara albie betonata si fara ecluze, si a mers perfect, deci situatia nu e chiar atat de grava pe cat pare.
mcosmin
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Dum, 12 Mar 2017, 20:00

:?: Cum opresti tu un râu ( deci ceva care curge incontinuu ) :?: Poate explici.
In altă ordine de idei, un posibil amplasament Unirii M 7. Sunt multiple avantaje, mai am un amplasament la fel de subtil, revin in câteva ore. V-ati prins :?:
:roll:
Fişiere ataşate
Unirii M 7.png
Unirii M 7.png (1.27 MiB) Vizualizat de 2148 ori
andrei11
Moderator forum

Mesajde sab » Dum, 12 Mar 2017, 20:04

Hmmm, cam dificil. De fapt sunt 2 statii diferite acolo si va fi nevoie de corespondente extrem de lungi, cel putin cu M2.
Logic ar fi ca mai jos. Insa spatiul este la limita, nu stiu daca incape statia intre M1 si pasajul rutier. Probabil ca va trebui valorificat si spatiul de sub Dambovita (am marcat cu bleu albia raului).
Insa poate se va face si la noi ca in alte tari, statie sapata cu TBM-ul, nu neaparat in excavatie deschisa.
mcosmin scrie: Linia de corespondenta se poate face chiar prin actuala linie de rezerva din spatele peronului 1 /M1..

Nu cred ca se va face vreo linie de corespondenta acolo.
Fişiere ataşate
Unirii.jpg
Unirii.jpg (219.25 KiB) Vizualizat de 2140 ori
sab
Membru Gold

Mesajde andrei11 » Dum, 12 Mar 2017, 20:17

M 1/ 3 e aproape.
Nici M 2 nu e prea departe. Asa, in mare, se subtraversează ( vorbesc strict de corespondenta ) M 1/ 3, se subtraverseaza Dâmbovita si "se iese" aproximativ unde "dă" acum culoarul de legatura in M 2.
La << adancimi >> avem asa :
M 1 e << STAS >> aproximativ minus 10 m
M 2 e tot << STAS >> e undeva la minus 16 m
Deci tunelul de corespondenta M 7 / M 2 ar trebui sa fie undeva la minus 22 / minus 23 m in zona de subtraversare a Dambovitei. E arhisuficient ( dupa parerea mea ).
Statia propriuzisa M 7 poate fi si la mai mare adancime ca tunelul de legatura la minus 30 m de exemplu.
Moderator forum

Mesajde sab » Dum, 12 Mar 2017, 20:32

Tot mi se pare ca mananci o paine buna pana la M2. Daca actuala corespondenta M1-M2 ni se pare dificila, in varianta ta corespondenta M7-M2 ar fi de cel putin doua ori mai lunga. Altfel este fi o varianta interesanta, cu separarea celor doua sensuri.
Ma gandesc ca varianta "testata" prin hartile recente, cu M7 pe la Junior/Tribunal sa fie tocmai rezultatul faptului ca nu prea exista spatiu sa intercaleze statia asa cum am figurat-o mai sus. Totusi cred ca varianta Junior a cazut din cauza constructiilor ridicate acolo, deci nu ramane decat ca M7 sa o ia prin piata si om vedea unde va fi statia. Exista si varianta ta (nu neaparat cu peroane diferite ...), dar varianta sub Bd Corneliu Coposu, insa ambele dezavantajeaza cel putin o corespondenta. In varianta ta distanta pana la M2 este mare, in varianta Coposu distanta pana la M1 este mare. Cel mai bine pentru calator este cum am figurat eu, sunt corespondentele ideale.
sab
Membru Gold

Mesajde andrei11 » Dum, 12 Mar 2017, 20:49

Îi multumesc colegului sab pentru punerea la dispozitie a schitei originale. Acolo se poate observa cu exacitate perimetrul statiei Unirii M 1/3. Asadar putem "aduce" cele 2 statii ale lui M 7 si mai aproape de statia M 1/3 decat in varianta propusa de mine initial.
Dar repet, mai am o varianta superîndrăzneaţă. O sa vin cu o schita de principiu cât de curând.
Fişiere ataşate
3-12-2017 8-38-37 PM.png
3-12-2017 8-38-37 PM.png (1.79 MiB) Vizualizat de 2129 ori
andrei11
Moderator forum

Mesajde mcosmin » Dum, 12 Mar 2017, 21:15

Blocatul raului: Nu detaliez. Avem baraje, avem ecluze, il putem bloca lejer 3-4 sapt sau chiar mai mult. Dambovita nu e un rau cu debit mare.

Eu merg pe varianta lui Andrei. Indiferent cum o iei, tot trebuie sa sacrifici o corespondenta in favoarea celeilalte. Singura solutie ar fi sa fie exact intre M1 si M2 Fix sub Dambovita, dar nu cred ca se baga nimeni la asta. Adică paralel cu M1,putin sub M2, cu corespondente direct pe peronul fiecărei magistrale. Sau cu un capăt spre M1 si un capăt spre M2. Din nou, nu cred ca se baga nimeni.
mcosmin
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Dum, 12 Mar 2017, 21:43

Cum am spus, mai vin cu o varianta indrazneata, cu M 7 pe sub b-dul Unirii si statie sub b-dul Unirii.
Pe o anumita portiune vom avea M 4 / M 7 suprapuse ( in zona B-dul Uranus ), lucru perfect posibil, cu tunele sapate la suprafata ( cum avem acum intre Basarab si GdN 1).
O sa-mi iau 1000 de critici, dar asta e. E o simpla varianta. Nu intru in detalii, pe undeva putem avea si statie suprapusa M 4 / 7, dar deja sunt fineţuri.
M 47.png
M 47.png (813.2 KiB) Vizualizat de 2115 ori

mcosmin scrie:... il putem bloca lejer 3-4 sapt sau chiar mai mult.

Poate vrei sa spui 3 - 4 ani. Deja cred ca e o problema. Ce lucrari poti face intr-o luna de zile ?
andrei11
Moderator forum

Mesajde mcosmin » Dum, 12 Mar 2017, 21:56

O luna e suficient cat sa sapi tunelul/statia si sa o izolezi (TBM-urile sunt atat de destepte ca pot face sapatul si izolatul simultan). In rest nu te mai doare. Nu sunt decat cativa metri. Insa nu cred ca se va face o statie sub Dambovita efectiv. Ci doar tunel (nici acum nu avem o statie complet sub rau).
mcosmin
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Dum, 12 Mar 2017, 22:07

Da, asa ai dreptate. Eu ma gandeam ca te apuci sa faci cel putin o parte din statie sub râu.
andrei11
Moderator forum

Mesajde sab » Lun, 13 Mar 2017, 06:43

andrei11 scrie:Pe o anumita portiune vom avea M 4 / M 7 suprapuse ( in zona B-dul Uranus )

Nu neaparat, ramane varianta Calea Rahova veche. Mai degraba pentru M4, daca va invinge ratiunea si va avea traseu pe la Izvor si Pta Constitutiei.
Dar unde plasezi statia M7 in zona Unirii in varianta traseului pe sub Bd Unirii ? Si nu uita ca pe acolo ar trebui sa vina o linie Ghencea-->Pta Alba Iulia-->Muncii->Georgian (o idee buna dupa parerea mea, nu stiu de ce nu apare pe harti).
Dupa parerea mea traseul lui M7 ar trebui sa ramana Bd Regina Maria. Singura necunoscuta este unde plasezi statia.
mcosmin scrie:O luna e suficient cat sa sapi tunelul/statia si sa o izolezi (TBM-urile sunt atat de destepte ca pot face sapatul si izolatul simultan).

Daca te gandesti la statie sapata cu TBM-ul (aproximativ cum avem un peron la Basarab), sa nu uitam ca este vorba de alt tip de TBM fata de cel care sapa tunelul si care are nevoie de PLS si PSS in zona Unirii. Si ar trebui sa faca doua drumuri, dus si intors, pentru cele doua peroane. Mai greu in 3-4 luni.
mcosmin scrie: Singura solutie ar fi sa fie exact intre M1 si M2 Fix sub Dambovita, dar nu cred ca se baga nimeni la asta. Adică paralel cu M1,putin sub M2, cu corespondente direct pe peronul fiecărei magistrale. .
:?:
sab
Membru Gold

AnteriorUrmătorul

Înapoi la M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari