MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

 

Topic: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari

415 posts, 132587 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari 133 313

Logica ar fi sa nu se mai construiasca nici un metrou pana nu avem un interval de succedare decent la Obor. Si certitudinea ca nu ne facem dop sub Magheru.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari Costin

Vesnica dezbatere "automobil VS transport public" are, de ceva vreme, topic separat. Va rog sa il folositi cu incredere. viewtopic.php?f=275&t=3143

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

andrei11 wrote:
Vin cu o intrebare : Daca depoul lui M 4 / M 6 ar fi fost construit in alta parte - de exemplu in orasul Otopeni   - stiu ca nu e posibil, dar sa spunem -  s-ar mai fi facut statiile Laminorului - Straulesti ?

Da, macar una, pentru ca nu s-a construit un amarat de macaz, sa se poata circula normal pe tronsonul existent
andrei11 wrote:
Sau - si ma opresc aici - daca nu s-ar fi construit tunelele - M 3 ar mai fi ajuns la Anghel Saligny ? Sau s-ar fi oprit frumusel la statia 1 Decembrie 1918 ?

Da, pentru ca Militariul nu putea ramane racord. Si atat timp cat se luase decizia sa nu mai avem o M1 care pleca de la Republica si avea capete diferite in cealalta parte a orasului, asta era solutia. Doua magistrale cu ambele capete distincte si un tronson comun.
andrei11 wrote:
De ce se modernizeaza liniile de tramvai de pe Iancului / Pantelimon, avand in vedere ca M 5 va avea fix aceleasi statii ca si tramvaiul ? E o ilogica totala aici..

Pentru ca M5 dincolo de Eroilor este deocamdata fantezie. Si chiar daca se vor apuca de lucrari, in cat timp va fi gata , luand exemplul tronsonului actual in lucru ? Pana atunci ce faci cu locuitorii din zona, ii lasi cu transportul de acum 20 ani ?

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari Goldmund

ADY881 wrote:
................

PS Si sa nu incepi sa imi spui niste idei de a lui @Goldmund, "RATB-ul nu poate sa faca asa ceva, V3A-urile sunt niste tramvaie obosite si jegoase si nimeni nu se va urca in ele, deci UNICA solutie este sa faci linia de metrou cu statii dese".
Daca se vrea se poate face in Romania orice, cine ar fi spune acum 5 ani in urma ca pe Victoriei se vor largi trouare si va aparea o banda pe carosabil pentru biciclete, sau ca vor aparea benzi ieftine pentru RATB...... deci se poate si ieftin si bun.


Ai putea sa-mi spui de unde ai pasajul respectiv pe care crezi ca l-am scris eu?
"Jegoase" nu exista in vocabularul meu(si nu stiu contextul in care as fi scris eu acele randuri), iar in privinta statiilor dese, iar nu cunosc contextul: nu sunt pentru statii de metrou la 500m distanta una de alta, din contra, imi aduc aminte ca eu chiar am criticat densitatea statiilor in Drumul Taberei. Deci, de unde ai scos acel citat?

Intamplator si eu sunt de acord cu proiectarea statiilor de metrou la o distanta una de alta in asa fel incat calatoria cu metroul de la A la B sa fie nu doar comoda, dar mai ales rapida.
Si iar nu ai nimerit-o cu explicatia pentru densitatea statiilor din Paris:
ele sunt atat de dese pentru ca Parisul a fost printre primele orase mari care dorea sa inlocuiasca intreg sistemul de tramvaie cu metroul, iar proiectantii au propus aceleasi statii in...subteran. Ce sa fie cu lipsa sau nu a automobilului?!

Si da, tramvaiele V3A(si alte modele) sunt total anacronice pentru orasele europene din UE. "Jegoase"?

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

sab wrote:
andrei11 wrote:
Vin cu o intrebare : Daca depoul lui M 4 / M 6 ar fi fost construit in alta parte - de exemplu in orasul Otopeni   - stiu ca nu e posibil, dar sa spunem -  s-ar mai fi facut statiile Laminorului - Straulesti ?

Da, macar una, pentru ca nu s-a construit un amarat de macaz, sa se poata circula normal pe tronsonul existent
andrei11 wrote:
Sau - si ma opresc aici - daca nu s-ar fi construit tunelele - M 3 ar mai fi ajuns la Anghel Saligny ? Sau s-ar fi oprit frumusel la statia 1 Decembrie 1918 ?


1) Nu s-ar mai fi facut niciuna, s-ar fi facut macazul acela in parcul Baziliescu, 200 m 2 defrisari / reîmpaduriri, se rezolva.
2) Vezi ca am spus statia 1 Decembrie, nu Nicolae Grigorescu. Asadar ar fi fost tot 2 capete, Militariul s-ar fi limitat la 1 Decembrie, nu la Republica.  :shock:
Daca se vor apuca de lucrari la M 5 sectiunea Eroilor - Pantelimon se vor apuca din Pantelimon iar statiile de metrou vor fi fix sub actualele statii de tramvai. Asadar nu va circula tramvaiul pe timpul santierului.
Nu au decat sa puna 10 - 12 autobuze pe relatia Piata Iancului - Cosmos si se rezolva treaba. Nu Cora, nu Foisor.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari mradulescu

OFF Topic...

Linia 6 de metrou din Paris, de exemplu, are 13,6 kilometri, se parcurge in 33 de minute si deserveste 28 de statii.
Daca asta e tramvai subteran, eu ma mut la Paris definitiv, ca-mi place...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

La 1 Decembrie nu aveau infrastructura necesara, adica acel macaz nenorocit de care ne lovim si la M4. 1 Decembrie nu a fost gandita ca o statie cap de linie, stii bine cum s-a circulat pe acest tronson la inaugurare.
Revenind la M7, mai este mult pana ne apucam de aceasta linie, asa ca discutam degeaba. Nici macar nu avem bani, dar un proiect batut in cuie, ca sa vorbim despre "desimea" statiilor. Intai sa se inaugureze M5 sa vedem daca vor mai dori statii dese dupa acest experiment.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari ADY881

@Goldmund
Referitor la afirmatie, nu mai inteles corect, insa na, mea culpa.
Insa cum nu ar fi straniu, sunt deacord cu tot ce ai scris mai sus.
Deoarece directiile in care ai luat-o ies din sfera M7, o sa iti raspund aici:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=104&t=2455&p=163015#p163015
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=21&t=143&p=163017#p163017

mradulescu wrote:
Linia 6 de metrou din Paris, de exemplu, are 13,6 kilometri, se parcurge in 33 de minute si deserveste 28 de statii.
Daca asta e tramvai subteran, eu ma mut la Paris definitiv, ca-mi place...

Da este, imparte si tu 14km la 28, vei primi in jur de 500m, iar distantele omenesti intre statii sunt alea de 1km(doar daca nu ai obiective de importanta majora (cum a ar fi pe M5, statia de la Hasdeu care va fi statie comuna cu M4, si aia de langa Primarie, astea sunt unicile cazuri unde satiile dese se justifica, in rest pe M5 se puteau face lejer statii cu distante intre ele, de 1km).
Daca vrei o linie proiectata pe standarte normale din Paris, uita-te la linia 14 ( deshisa in 1998)https://en.wikipedia.org/wiki/Paris_M%C3%A9tro_Line_14, iar alea cu distante de 500m au fost incepute cand Stefan cel Mare era flacau.
In rest este tramvai subteran (vagoanele au aceeasi latime ca si tramvaiele noastre (2,4m) :lol:  :lol:  :lol: ).

sab wrote:
Intai sa se inaugureze M5 sa vedem daca vor mai dori statii dese dupa acest experiment.

Pai de ce experiment? Asta sau este prostie, sau este rea intentie (sa faca bani pentru pensie niste indivizi).

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari Slasher1985

Nu mai dati exemplu Paris-ul ca "pozitiv" pentru statii dese. Acolo RER-ul din acest motiv a fost construit. Pentru ca statiile de Metropolitan erau prea dese si orasul era parcurs prea lent. Cand au construit M14 au mers pe principiul ca asa nu, sa le facem ca la RER. :lol:

Iar acum M15-M18 Grand Paris Express, tot pe principiul RER se va construi, prelungind M14 pentru intersectia si includerea lui in acest proiect nou, pentru metrou doar in zonele suburbane.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari tedexy

133 313 wrote:
Logica ar fi sa nu se mai construiasca nici un metrou pana nu avem un interval de succedare decent la Obor. Si certitudinea ca nu ne facem dop sub Magheru.


Total de acord cu tine. Managementul Metrorex nu e in stare sa gestioneze nici macar situatia actuala cum trebuie

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari ADY881

b365 wrote:
O nouă magistrală de metrou Voluntari-Bragadiru, printre proiectele trimise la CE pentru finanţare
România a transmis Comisiei Europene o listă cu peste 200 de proiecte care să fie finantate cu ajutorul noului mecanism de finanţare iniţiat de preşedintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, pentru perioada 2015-2017. Printre propuneri, se regăseşte şi o nouă magistrală de metrou - Voluntari-Bragadiru.



Comisia Europeana a primit circa 2.000 de propuneri de proiecte de la cele 28 de state membre UE, din care peste 200 sunt trimise de Guvernul Romaniei. Toate cele 2.000 de proiecte propuse de statele membre totalizeaza un necesar de investitii de circa 500 de miliarde de euro, din care 62,5 miliarde de euro sunt in dreptul proiectelor trimise de Romania, informează Hotnews.ro.
Printre proiecte, se numără şi o nouă magistrală de metrou: linia de metrou 7 Bragadiru-Voluntari, care ar necesita o valoare totala3,1 miliarde de euro.
Linia de metrou ar urma sa aiba o lungime de 25 km si sa cuprinde 30 de statii, ajungand inclusiv in cartierele bucurestene Ferentari, Rahova si Colentina. Beneficiarul proiectului: Metrorex / Ministerul Transporturilor.

Sursa:http://www.b365.ro/o-noua-magistrala-de-metrou-voluntari-bragadiru-printre-proiectele-trimise-la-ce-pentru-finantare_220872.html
Iarasi umblam cu miliardele, daca pan acum am fost un  fan infocat al M6, de astazi devin si fanul M7.
Sper ca aia de la CE sa fie pragmatici si sa le dea cu flitul celor din mafia metrorexista.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari 133 313

Te supara numarul (ca nu este tocmai o cifra) de euroi? Pai la asta nu mai cadem in "capcana centrului". Aici se expropriaza Mantuleasa cap-coada si se face galerie sapat-astupat daca nu avem loc de tunele.  :)
Un mare DA de la mine pentru metrou in Rahova, ca e jale cu RATB-ul.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andreimetrou

Pe net arata ca M7 va fi gata pana in 2020, dar Udriste zice ca se poate terminat doar in10 ani de la inceperea lucrarilor

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Pe net se scriu toate prostiile care ne trec prin cap. M 7 pâna prin 2050 nu e posibil sa se construiasca.
Aleluia  :popa:

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use