MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari

 

Topic: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari

415 posts, 131754 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari TibiV

M4 la Gara Progresul !...
Vise, taică, vise !.... :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

Nu sunt vise, cred ca prelungirea M4 este un traseu realizabil in acest secol, spre deosebire de M5.
Mai ales ca a venit si Ceausescu2 (adica dom' doctor) si a daramat prin centru, croind ditamai bulevardul si usurand misiunea proiectantilor...
Nu stiu care este situatia cu M7, insa probabil si aici ne impiedicam de niste cladiri...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari Mircea G

TibiV wrote:
M4 la Gara Progresul !...
Vise, taică, vise !.... :)

Normal ca vise .
Gara Progresul a incetat sa existe . Acum se foloseste numele ei doar pt a creea ideea de trafic , aglomeratie , zona importanta , dar nici pe departe .
Casele Gruia reprezinta un reper mai cunoscut , demn de o intrare in oras , in secolul nostru ...
Zona Gara Progresul.jpg (219.43 KB; downloaded 4166 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari sab

Faptul ca nu mai este gara acolo nu schimba cu nimic traseul. Tot la (fosta) Gara Progresul va ajunge M4. Cand va binevoi Metrorex...
Oricum, tema majora pe care s-a pus accent este ca M4 va uni 3 gari si 2 (poate 3) aeroporturi.. De aceea are prioritate in fata M7, cand, de fapt n-ar trebui sa fie asa.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari TibiV

Daca veti citi interviul dlui. min. al Transporturilor pe care l-am postat in "Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou" veti vedea ca Gara Progresu va redeveni functionala cu muuuult inainte de prelungirea M4/M6 spre sud.
Ceea este si normal, pentru ca sunt deja 10 ani de cand cea mai veche linie ferata din Tara Romaneasca este inutilizabila din cauza podului prabusit de la Gradistea.
Si este o cale ferata pe care UE o vede "core".

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari Mircea G

Gara Progresul functionala ???? Cind , in 2020 ? pentru cine , care ar fi clientela ???
Iarasi vise de dupa etnobotanice .... ;) http://gandeste.org/general/cifrele-dez...ovat/56481

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Ce are podul prabusit cu Gara Progresu ? Ce sa faci in Gara Progresu ? Nu mai bine concentrezi toate trenurile in Gara de Nord, ca are linii multe ( 18, la nevoie se pot face chiar 20 ) decat sa te dai jos in Gara Progresu sa iei metroul ca sa ajungi in Gara de Nord ca  sa-ti continui calatoria ?
Vezi ca am pus si liniile de la Basarab, sunt 5 linii acolo, se pot face 6 foarte repede. Plus cele 14 din Nordul nord.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari shoppy

Poti sa te duci si la Titan Sud (sau cum ii zice la gara aia) ca sa ii zici TFG-ului ca gara e inutila si sa se duca in Nord, vezi sa nu-ti ureze tot poporul ala sa te "duci" tu in Nord, pe care linie din cele 20 vrei tu.
Daca s-ar repara podul de la Gradistea ar veni privatii sa faca ei tren Progresul - Giurgiului, indiferent de cretinatatea CFR Calatori.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari andrei11

Daca spui tu ca ai ce face in gara Progresu, nici o problema. Poate ai mai multe date, iar nici o problema. Oricum la Titan Sud exista metrou. La Progresu nu. A, nici tren, de nu stiu cati ani.
Oricum am fost eu ambigu, ma gandeam la trenurile internationale, nu la cele locale. Mea culpa.  :oops:

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari TibiV

andrei11 wrote:
Ce are podul prabusit cu Gara Progresu ? Ce sa faci in Gara Progresu ? .

Şi dacă tu stai la Grădiștea şi ai serviciul pe la Toporaşi ? ...

Linia aia nu va fi doar pentru trenurile internaţionale București-Istanbul (care oricum nu există decât atunci când face Orient Expresul câte o tură :) )
Va fi şi pentru "personale"...

Eu am folosit ultima dată linia aia cu vreo 3 luni înainte să cadă podul.
Şi nu m-am dus în Bulgaria sau Turcia, ci numai până la Comana, ieşire de week-end la iarbă verde...
Ah, da...
Şi am luat trenul din Gara Progresul.

PS
Şi dacă tot e plin forumul de iubitori de dărâmături vechi, să nu uităm că este a doua gară de pe prima linie CF din România.
În cazul ăsta putem îmbina plăcutul cu utilul...

PPS
Dacă bulgarul din Ruse vine din vest cu avionul, îi va fi mai simplu să aterizeze la Otopeni, şi decât să coboare la GdN, de unde nu se ştie câte trenuri vor pleca spre Bulgaria, mai bine rămâne în metrou până la Progresul şi ia personalul de Giurgiu... :)

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari shoppy

Da, personalele in Progresul si IC-urile / internationalele in Nord.
Da, nu e metrou, tocmai de acea este logic sa se faca, si daca se face bulevard pe vechiul traseu al CF atunci cu atat mai bine, din toate punctele de vedere.

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari TibiV

Ce bun ar fi bulevard acolo....

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari TibiV

Andrei, nu ar trebui să muţi ultimele postări la M4 ?...
Aberăm la "alt distinatar", zis M7... :D

 


Re: Discutii generale: M7 Alexandriei - Unirii - Voluntari TibiV

shoppy wrote:
Daca s-ar repara podul de la Gradistea ar veni privatii sa faca ei tren Progresul - Giurgiului, indiferent de cretinatatea CFR Calatori.

Uneori suntem incredibil de "de acord" :lol:

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M7 Sos. Alexandriei - Unirii - Colentina - Voluntari  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use