MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM6 1 Mai - Aeroport Henri CoandăM6 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

551 posts, 137317 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 40
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa subway guru

Usurel cu pianul pe scari!!!  8-)
Lucrurile nu sunt niciodata asa cum par sau cum vor unii sa para...asteptati sa apara HG in monitor si mai vorbim, ca nu au intrat zilele in sac si nicio teorie a conspiratiilor nu e decat fum in ochi...
Deocamdata e un pas important inainte pentru proiect si o ocazie sa inchinam un pahar de sake in onoarea zilei de nastere a Maiestatii Sale Imparatul Japoniei!
:bere:
Toate cele bune!...sa se adune!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa 133 313

Apropo de sake, n-am scapat din vedere nici partea de POIM+buget de stat amintita acolo. Abia astept sa vad procentele pe cele 3 surse de finantare.
P.S. Dar io am asa o niste premonitii, cum ca o sa fie ceva cutremur si ca ramanem (doar) cu exproprierile.  :twisted: E mai usor sa arunc pianul direct pe ferestra.  :lol:

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Sezi bland si ai rabdare...o sa-ti explic pe indelete...dar nu azi, ca bem sake!
:bere:

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Hai Guru ca doar ai fost si tu la Basarab, stii foarte bine cum se expropriaza cu zeci de metri "adancime" si se construieste doar pe primii 5, restul ramane sa fie valorificat de autoritati, macar si doar prin prisma acestui singur amanunt poti sa stai linistit ca M6 se va construi, doar stie toata lumea unde sunt cele mai scumpe terenuri, pe DN1.

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Nope, e cu totul alta legislatie in vigoare azi fata de ce era atunci...de aia v-am si recomandat sa nu va aruncati prematur cu capul inainte in zid sau in piscine fara apa...
Asa cum s-au construit piramidele si o magistrala de metrou pana la urma si la urma se construieste tot cu rabdare si perseverenta punand 'piatra peste piatra'...
:ugeek:
P.S.
La Basarab nu doar am fost si eu pe acolo, am fost in frunte de la inceput si pana capat, de la prima si pana la ultima 'pietricica peste pietricica si caramida peste caramida!...tu incerci sa vinzi castraveti la gradinar?
:mrgreen:

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Aaa, deci nu mai este liber la furat, acum am inteles unde era problema, cretinii ar fi fost in stare sa blocheze proiectul ca nu le iese si lor nimic.
(Hai ca nu am zis ca ai fost pe acolo, nu e nici un pe.)

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Ce-mi plac mie baietii isteti...de cat mai multi din astia ar avea nevoie 'tzarisoara'!!!
Cat despre liberul la furat ti-a zis Brucan...doar douazeci de ani...dupa aia...gata!!!...si la bulau!!!
Doar spre rememorare, azi suntem in anul duazecisisapte...
:lol:

 


Re: Stiri si articole din presa TibiV

subway guru wrote:
Doar spre rememorare, azi suntem in anul duazecisisapte...
:lol:


Asa-i, ca anul ZERO nu il gasim in calendar nici inainte, nici dupa Hristos.
Nici intre... ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Se mai intrezăreşte  ceva la orizont sau e  tot ceaţă ?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Avem un nou guvern, condus de un nou partid, care are un nou lider...

Nu m-as mira ca, brusc, in loc de M6 sa devina prioritara M7, care duce spre... Alexandria !...   :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Buna asta, haha. :)))

Eu propun spre Giurgiu (Jilava). :))

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ionescu63

Credit de angajament de 3,161 miliarde lei (aprox 700 mil euro) din totalul estimat de 5,899 miliarde lei ( aprox 1310 mil).
Credit bugetar 50 milioane lei.

Estimez ca sunt acestia  (creditul de angajament de 3,161 miliarde lei) banii pentru licitatia si atribuirea lucrarilor la structura de rezistenta.
Si eventual ceva avans ( creditul bugetar de 50 milioane din care trebuie scazute cheltuielile cu finalizarea proiectarii, autorizatii, avize, taxe, etc..)

Restul de bani (de la 5,899 la 3,161 miliarde) cred ca sunt pentru finisaje, cale, echipamente, etc. si trenuri de metrou

Pareri?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Creditul de angajament nu inseamna decat ca se deschide linia de finantare, dar doar creditele bugetare reprezinta posibilitatea unor cheltuieli efective.

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 40
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M6 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421843 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use