Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Lucrările de pe Bd. Aerogării și realizare terminal Str. Grațioasă (Aeroport Băneasa)

659 posts, 129062 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Robert24

Daca intr-adevar s-ar vrea si nu ar fi implicati o groaza de PMB-isti in arta spagii, s-ar face bucla evidenta si normala intr-o saptamana cel mult.
Aia e singura solutie normala. Restul... desene in paint. Urbansimul nu se rezuma la asta!

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ANTENA

Cel mai bine s-ar duce pana la Doi Cocosi.
Zona Sisesti va fi in continua dezvoltare urbana. De altfel, intr-un studiu mai vechi era o idee cu linie noua tramvai care sa subtraverseze Buc.Ploiesti, cred ca pe langa blocul Germanos si mai departe pana la P-ta Baneasa.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Adrian Rosca

Ca tot am adus in discutie bucla de tramvai de la Aerogarii, din punct de vedere cadastral zona buclei apare ca apartinand in continuare strazii Gratioase. Daca era o parcela separata in proprietate privata trebuia sa apara pe site-ul ANCPI. Eu nu stiu ce se intampla de fapt acolo.



 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii TibiV

O manarie/magarie/nesimtire....
Ce altceva ar putea sa se intample acolo ?...  :x

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Sava_6115-6315

Problema e ca SCT-ul, firma care a executat lucrarile e in faliment, iar pentru restul  de lucrari trebuie organizata licitatie....  Dar pe model  CNADNR, RATB-ul nu poate termina lucrarile in regie proprie la ceea ce inseamna sine, si catenara? Exact cum au facut in curba de la Victoriei spre Buzesti, sau pe Calea Grivitei la intersectie cu Buzesti....

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ANTENA

Acolo este o problema cu terenul. Cel care are adiacent o proprietate, si-a mutat gardul peste linia de tramvai, acum 3 ani. E posibil sa fie un litigiu.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Costin

E un litigiu care, daca nu ma insel, acum a ajuns pe la CEDO...

 



Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Adrian Rosca

Daca intr-adevar se judeca si au ajuns la CEDO, inseamna ca nenea cu gardul a pierdut la toate instantele din Romania, iar CEDO ar putea cel mult sa ii dea o decizie de despagubire baneasca. Asa ca in opinia mea asta nu e un argument valid sa nu termine lucrarile.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Costin

Cred ca despagubire in bani i-au oferit si ai nostri si n-a vrut. Cat despre continuarea lucrarilor eu nu stiu ce statut are CEDO relativ la instantele romanesti dar am impresia ca in situatia actuala se considera ca lucrarile inca sunt blocate de un litigiu nesolutionat definitiv.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Adrian Rosca

Ca precedent putem sa luam in considerare ce s-a intamplat la sos. Sisesti, unde desi lucrarile de largire s-au finalizat, PMB-ul se judeca si acum cu unul din proprietari:

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar...&id_inst=2

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar...&id_inst=2

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ByOnu

Linia ar trebui oricum prelungita pana la centrul comercial. Acolo este locul perfect si suficient pentru realizarea unui capat adevarat. Linia incape perfect intre gardul aeroportului si DN1 fara conflicte de trafic. Actualul terminal nu ofera un acces facil spre punctele de interes din zona, nici macar pentru Aeroportul Baneasa.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Costin

Nu cred ca ai voie sa vii cu stalpi si fir de contact pe acolo.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii PinkyHog

Sa puna patina si la tramvaie si sa faca linia a treia pentru alimentare. Sau sa le puna baterii.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420743 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use