Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUȚII: Lucrările de pe Bd. Aerogării și realizare terminal Str. Grațioasă (Aeroport Băneasa)

659 posts, 128923 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ByOnu

Va asigur ca seara 5 circula plin din Aurel Vlaicu pana la Stefan cel Mare. Unii corporatisti ar face orice pentru a evita schimbarea metroului pe M2 la Victoriei sau Unirii la ore de varf. :lol:

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii TibiV

Am circulat multi ani cu 5-ul si nu era niciodata gol...

Este adevarat, asta era taaaaare demult, pe vremea cand bucla de intoarcere era functionala iar cadenta era de 7-8 minute in cursul saptamanii.
Iar pe vremea aia nu erau nici o mega-cladire de birouri in zona Aurel Vlaicu...

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Adrian Rosca

shoppy wrote:
Asta cu CEDO este asa, ce, daca ai o AC, si vine unu si pune gard pe terenul tau, si se duce la CEDO, ce, tu gata nu mai construiesti pana cand se rezolva la CEDO?, pai atunci nu se mai construia nimic pe nicaieri ca se duceau toti expropriatii si riveranii pe rand la CEDO.


Evident ca AC n-are legatura cu asta, insa informatia ca s-ar fi ajuns la CEDO a fost vehiculata pe aici de unii colegi, dar fara a se aduce niciun argument ca ar fi adevarata. Fake news?

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii shoppy

Degeaba maresti parcul ca or sa stea blocate prin centru, pana nu se rupe cumva pisica in centru nu are rost sa faci nimic.

Pe de-o parte toti reclamantii sunt numai cu CEDO in gura si pe de alta tot felul de ziaristi o tot scot periodic, cum ca Romania tot pierde la CEDO procese pe banda rulanta, deci cum iese scandal pe undeva gata, imediat concluzia ca s-au dus aia la CEDO si au blocat lucrarea,  :evil: , aia nici nu stiu pe unde vine sau ce face CEDO.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii oache81

Am tot cautat si rascautat si tind sa cred ca nu este niciun proces acolo la capatul lui 5.
Este proprietatea omului si punct, e curtea lui si face ce vrea.
Au mai fost multe cazuri in Bucuresti, dar nu unde era linie de tramvai.
Sunt strazi unde oamenii au iesit cu curtea peste trotuar si chiar cu gardul pe prima banda, si pe buna dreptate pentru ca au fost deproprietariti cu japca de catre stat pe vremea lui Ceausescu.
Si pana la urma puneti-va si in locul proprietarului, totusi e terenul lui, daca era al vostru ce ati fi facut?

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii andrei11

Bine ca nu cere unul terenul pe care l-a avut stra-stră - străbunicul său pe vremea lui Mihai Viteazul.
Ceausescu e mort de 28 de ani ( in curând ). Până acum statul  capitalist trebuia sa reglementeze situatia juridica a terenurilor / despagubirile cuvenite.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii TibiV

Am inteles ca prin Moldova sunt "razesi" care cer pamanturile pe care le-au primit de la Stefan cel Mare...
Serios, nu este nici o gluma...
Incredibil, dar pe acolo mai sunt unii care au primit pamant (nu ei, evident) de la Stefan si l-au pastrat vreo 400 de ani.
Ce nu au putut sa le ia turcii, le-au luat comunistii...

LE
Andrei, daca statul facea reglementari corecte, cum s-ar mai fi dat "tunurile" ?...
Odata la putere, nimeni nu a vrut sa renunte la "borcanul de miere"...

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii ANTENA

Nu stiu de ce dupa transbordarea pe cealalata linie, la actualul definitiv cap provizoriu, vagonul nu si-ar putea continua drumul pana la vechiul terminal plecari. Da, circula un pic pe sens invers, dar cu unele masuri, e realizabil. In acest fel, problema e aproape rezolvata.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii TibiV

In Romania, orice "provizoriu" tinde sa devina fapt istoric si imuabil....
La fel cum orice "lucrare definitiva" este o gluma care trebue "sparta" dupa cateva luni...
Da si tu "o tura" pe la "Refacere covor asfaltic"....

Ca sa nu mai pomenesc  despre faptul ca exista o "Lege a lui Murphy" dedicata subiectului...
Nu l-am cunoscut pe Murphy, "da'i baiat dastept"...

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii Adrian Rosca

oache81 wrote:
Este proprietatea omului si punct, e curtea lui si face ce vrea.


Daca era proprietatea lui, ar fi avut numar cadastral separat.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii zapacitu

Daca eu ocup abuziv un spatiu public (de exemplu imi trag chiosc de ziare pe spatiu public), am un avocat bun si o hartie ingalbenita de pe vremea lu 'Ceasca pot tine proprietatea publica blocata timp de 20 de ani (and counting). Sistemul legislativ, deh.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii shoppy

Este si o lege care spune ca daca o persoana are trecuta in buletin o adresa, si 30 de ani plateste impozit pentru acea adresa, si in acesti 30 de ani nu pare nimeni cu pretentii, atunci devine proprietar.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii zapacitu

Uzucapiune se cheama modalitatea respectiva de improprietarire, iar dobandirea proprietatii in aceste conditii se face in instanta (nu "automat"). E 100% legal si ar trebui sa fie 100% reflectat la cadastru.

 


Re: DISCUTII: Lucrarile de pe Bd. Aerogarii shoppy

Probabil se gandeste ca daca are cei 30 de ani acoperiti atunci succesul in instanta este garantat, si se duce pe acolo doar daca are vreodata probleme.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use